У Запоріжжі уже кілька років активно триває відновлення багатоповерхових будинків зруйнованих росіянами. В одних будинках роботи майже завершені, в інших – відбудова тільки починається, а частину однієї з багатоповерхівок навіть не починатимуть відновлювати. Проте всі ці будинки об’єднує одна особливість мешканці жодного з них і досі не мають власного житла, ні відбудованого, ні придбаного. Затримки пов’язані з факторами на які люди, переважно, не можуть вплинути. Тож що саме є причиною затримок у відбудові – розбиралася «Відбудова. Запоріжжя».

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Зруйнований під’їзд будинку на вулиці Зестафонській, 8. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Які багатоповерхові будинки у Запоріжжі були зруйновані

З початку повномасштабної війни у Запоріжжі ворожими обстрілами частково зруйновано чи пошкоджено 12 багатоповерхівок

  • Запорізька, 2-А
  • Запорізька, 2-Б
  • Зестафонська, 8
  • Зестафонська, 10
  • Кам’яногірська, 6
  • Кияшко, 22
  • Миру, 14
  • Незалежної України, 67
  • Незалежної України, 80/Якова Новицького, 3
  • Соборний, 44
  • Соборний, 151
  • Сталеварів, 16.

Десь роботи добігають кінця, десь – тільки починаються. Однак на деяких об’єктах, як наприклад, Зестафонська, 8 та Соборний, 44 фактично не було зроблено нічого. І якщо в пошкоджених будинках люди можуть жити хоч якось, то ті, чиє майно зруйноване, здебільшого і досі не мають власного помешкання. 

Як у Запоріжжі починалась відбудова

Вперше про відбудову зруйнованих багатоповерхівок у місті заговорили за місяць після перших масованих обстрілів та влучань у багатоповерхівки – у листопаді 2022 року. Тоді в.о. міського голови Анатолій Куртєв зустрівся із мешканцями будинку по вулиці Сталеварів і обговорив ситуацію, що склалася. Фахівці Науково-дослідного інституту обстежили будівельні конструкції і прийшли до висновку, що понівечений під’їзд треба демонтовувати. А далі варіантів розвитку подій було 2 – повна відбудова чи надання людям осель тієї ж площі, але в інших будинках.

Нам було важливо дізнатися, який з цих варіантів оберуть люди. І так як більшість з них підтримали варіант відновлення під’їзду, у цьому напрямку ми й будемо далі рухатися, – повідомив тоді Анатолій Куртєв.

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Зустріч міської влади із мешканцями будинку по вул. Сталеварів, 16. Фото: Запорізька міська рада

У грудні того ж року депутати міськради прийняли Програму відбудови житлового фонду, зруйнованого внаслідок російської агресії.

Важливість цієї Програми, яка зокрема дозволить нам залучити для відновлення будинків кошти міжнародних партнерів, пояснювати не потрібно. Адже на всіх зустрічах з людьми завжди звучить одне питання: «Як швидко буде відновлене наше житло? – написав у своєму Telegram-каналі Куртєв.

Відбудова у Запоріжжі безпосередньо стартувала у квітні 2023 року .

Маємо запустити процес відновлення, не чекаючи нашої Перемоги, яка буде вже дуже скоро. Саме таке завдання було отримано мною під час нещодавнього візиту Президента Володимира Зеленського. І зараз це завдання втілюється в життя, – повідомив Анатолій Куртєв.

На наступний день після цієї публікації депутати виділили перші кошти на відновлення зруйнованого житла на Кияшко, 22; Сталеварів, 16; Зестафонській, 10 та Соборному, 151. Власне, за цими адресами станом на зараз провели найбільший обсяг робіт.

Коли завершиться відбудова багатоповерхівок у Запоріжжі

У тендерах на Prozorro йдеться про такі дати завершення робіт: 

  • Кияшко, 22– 31 грудня 2024 року
  • Сталеварів, 16 – 31 грудня 2024 року
  • Соборний, 151 – 10 грудня 2024 року
  • Зестафонська, 10 – 31 грудня 2023 року (роботи затягнулися через неможливий чи ускладнений доступ до квартир).

Проте часто з’являються обставини, які затримують відновлення будинків. Наприклад, під час відновлення будинку на Соборному 151, держаудитслужба повідомляла, що її аудиторів не допустили на об’єкт для перевірки витрат бюджетних коштів. А на перші торги з відновлення будинків на вулиці Запорізькій не знайшлося охочих підрядників. Це теж суттєво затягло процес відбудови. Тим часом люди, які втратили житло, були вимушені чекати і ніяк не могли вплинути на перебіг подій.

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Двір будинку по проспекту Соборному, 151. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Наприкінці весни 2023 року дійшла черга і до інших зруйнованих будинків. Міська влада виділила гроші на виготовлення проєктно-кошторисної документації. Також повідомили, що відбудовою Зестафонської, 8; Незалежної України, 67; Незалежної України, 80/Я. Новицького, 3; Кам’яногірської, 6; Миру, 14; Запорізької, 2-А та Запорізької, 2-Б буде займатися Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області. Зараз тривають роботи по всіх адресах, окрім Зестафонської. Щодо строків їх завершення на Prozorro вказані такі дати:

  • Зестафонська, 8 – березень 2028 року
  • Незалежної України, 67 – 31 серпня 2026
  • Незалежної України, 80/Я. Новицького, 3 – 30 вересня 2025
  • Кам’яногірська, 6 – 15 липня 2024
  • Миру, 14 – 15 липня 2024
  • Запорізька, 2-А – 31 жовтня 2025
  • Запорізька, 2-Б – 30 червня 2024

Проте у всіх цих будинках (крім тих, які знаходяться на вулиці Запорізькій) відбудова відклалася через проблеми у закупівлях. Торги були оголошені у серпні 2023, у вересні Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України порекомендувало замовнику проаналізувати ціни на будматеріали з формулюванням «щодо принципу максимальної економії, ефективності тощо».

За кілька місяців після цього оголосили повторні закупівлі на відновлення будинків по Зестафонській,8 та Кам’яногірській, 6. За першою адресою не подався жоден учасник, за другою – вдруге виявили завищені ціни. 

Врешті у жовтні уклали договори із підрядником на проведення ремонтних робіт за 7 адресами. Зараз містяни можуть спостерігати перші процеси відбудови. На об’єктах по вулиці Незалежної України майже завершили зводити «коробки» будинків, на Миру та Кам’яногірській працюють над утепленням фасадів та оздобленням квартир, на Запорізькій – демонтували розбитий під’їзд і відновлюють опорні конструкції та перекриття у пошкодженому будинку. 

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
 Цегляна кладка стін у будинку по вул. Незалежної України, 67. Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області.  

Що відбувається з відновлення будинку на Зестофонській, 8

Представники міської влади намагались спілкуватися із мешканцями всіх пошкоджених чи зруйнованих будинків з приводу відбудови: приїжджали безпосередньо до будинків або збирали людей у міськраді. От тільки знаходити спільну мову вдавалося не завжди. Найяскравіший тому приклад – ситуація із Зестфонською, 8.

Будинок по Зестафонській, 8 ми розглядаємо як один об’єкт. Тому є процеси, яких ми не можемо уникнути. Це потребує значного часу, обговорення, обстеження і так далі. Плюс серед власників квартир у цьому будинку були питання: одні були проти відбудови, одні були за. Це теж тривало довгий час, – каже начальниця відділу капітального ремонту департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради Інна Внукова.

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Зестафонська, 8 у ніч прильоту. Фото: Запорізька обласна військова адміністрація. 

Ми писали колективні звернення до тодішнього голови ЗОВА, до в.о. міського голови та до Служби відновлення. Особисто я та ще кількадесят мешканців будинку не хотіли, аби його відновлювали. По-перше, через моральну складову. Не хочеться до того місця, де довелося пережити жахіття ворожого обстрілу, не хочеться буквально жити на трупах. По-друге, ми не впевнені чи можна відбудовувати зруйновану частину будинку. Ми не бачили документів, у яких це було б написано. Хто його знає, що може трапитись з будинком далі, – розповіла мешканка будинку по Зестафонській, 8 Тетяна Нікітіна. 

У березні 2024 із власниками зруйнованих квартир зустрівся голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров і запропонував їм отримати житлові сертифікати, аби купити житло будь-де в Україні, окрім тимчасово окупованих територій. Таку пропозицію отримали мешканці 3 та 4 під’їздів. Процедуру видачі їм сертифікатів пообіцяли завершили до липня. А 1 та 2 під’їзди вирішили все ж відремонтувати. Тобто люди матимуть змогу повернутися до власних квартир. 

Тепер можна подавати заявку через ДІЮ на житловий сертифікат. Сказали, що на нього доведеться чекати десь 2-3 місяці. Але я, наприклад, не можу подати заявку, бо власник зруйнованої квартири – моя дитина. У Мінцифри мені сказали, що скоро можна буде звернутися із цим питанням до ЦНАПу, але ніяких термінів мені не озвучили. У мене дитина з інвалідністю і ми маємо отримати житловий сертифікат у першу чергу, але через отакі недоопрацювання я не знаю, коли ми зможемо отримати власне житло, – розповіла мешканка будинку по Зестафонській, 8 Тетяна Нікітіна. 

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Зустріч голови ЗОВА із мешканцями будинку по Зестафонській, 8. Фото: Запорізька обласна військова адміністрація

Врешті Запорізька міська рада визнала відновлення Зестафонської, 8 економічно недоцільною, бо за попередніми розрахунками повна відбудова стала б у 293 мільйони гривень. У той час як відновлення 2 під’їздів обійдеться у 113 мільйонів і ще 88 мільйонів піде на житлові сертифікати для мешканців ще 2 під’їздів. Економія – майже 100 мільйонів гривень. 

Загалом у Запоріжжі вже є кількадесят людей, яким погодили надання житлових сертифікатів. На засіданні профільної міської комісії, що відбулось 19 квітня, ухвалили рішення щодо видачі 20 сертифікатів. А загалом можливість купити нове житло отримали 27 запоріжців – 5 власників приватних будинків та 22 власників квартир – на загальну суму 36,7 мільйонів гривень. 

Що ще гальмує відновлення будинків у Запоріжжі

Гальмують процес відбудови не лише негаразди з тендерами та фінансуванням. А і проблеми, які виникають в ході робіт. 

Були приховані пошкодження, які знаходили вже у процесі відновлення. Це додаткові роботи і відтермінування здачі в експлуатацію. Є питання по газових мережах. «Запоріжгаз» – монополіст, мережі можуть змінювати тільки вони. Це не є великою проблемою, але це також затягує терміни відновлення будинку, – каже Сергій Дідух, керівник компанії-підрядника «Статусбудінжиніринг», яка проводить відновлення будинку по Кияшко, 22.

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Сергій Дідух, керівник компанії-підрядника «Статусбудінжиніринг». Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Ще одна проблема – нестача кваліфікованих працівників. Частина людей виїхала із Запоріжжя до інших областей України або закордон, хтось воює. Тож навіть за наявності усього необхідного – грошей, матеріалів, техніки – без робочих рук неможливо нічого зробити. 

Водночас в Запорізькому обласному центрі зайнятості зазначають, що у регіоні кадрів вистачає, а вільні робочі місця у дефіциті. Зокрема, і для тих фахівців, які беруть участь у будівництві. Станом на 1 квітня у регіоні було зареєстровано 65 безробітних електрогазозварників, а вакансій всього 17. Малярів, які не мають роботи 29, вакансій – 9. Охочих працювати робітників з комплексного обслуговування та ремонту будинків – 6, а вакансій – 19. 

Тендери, пошуки грошей та нестача кадрів – чому мешканці зруйнованих запорізьких будинків ніяк не дочекаються власного житла 
Вакансії у Запоріжжі. Інфографіка: Запорізький обласний центр зайнятості

Якщо говорити про заробітні плати, Обласний центр зайнятості каже про такі суми: середня заробітна плата маляра – 10 тисяч гривень, робітник з комплексного обслуговування та ремонту будинків – 8 тисяч гривень.  

Один з варіантів залучення людей на відновлення будинків – «Армія відновлення», державна програма, за якою безробітних осіб залучають до суспільно-корисних робіт.  Минулого року у Запорізькій області направлення на роботу в «Армії відновлення» отримали близько 2 тисяч людей.

Суспільно корисні роботи в Запорізькій області були спрямовані на забезпечення життєдіяльності населення, яке постраждало від наслідків війни, оперативний ремонт помешкань цивільного населення після ворожих атак, плетіння маскувальних сіток для потреб військових, розвантаження та фасування гуманітарної допомоги, надання соціальних послуг уразливим верствам населення тощо, – повідомили у Запорізькій обласній військовій адміністрації наприкінці 2023 року. 

Та все ж таки відбудова у Запоріжжі є і її результати можна побачити. Проте загалом про ефективність процесу можна буде говорити, коли хоча б перші власники зруйнованого житла отримають ключі від відбудованих чи придбаних квартир.


Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...