Як мешканки Запорізької області навчаються бізнесу та долають перші труднощі на шляху до власної справи
На сьогодні для українців та українок існує значна кількість навчальних програм з підприємництва. Зокрема, у Запоріжжі працює кілька локальних ініціатив для тих, хто хоче запустити свій бізнес з нуля або перезапустити його. «Відбудова. Запоріжжя» розбиралася, які є можливості для навчання бізнесу у Запоріжжі та області, хто є слухачами цих курсів, які проєкти вони планують або реалізовують та які є труднощі в навчанні та на перших етапах.
Огляд можливостей
Різна допомога для відкриття або релокації вже існуючого бізнесу надається на державному та регіональному рівні. Крім цього, фінансова підтримка надається міжнародними партнерами, приватними інвесторами та громадськими організаціями.
Так, до прикладу, у Запорізькій області діє Комплексна програма розвитку малого і середнього підприємництва. Її основна ціль – сприяння розвитку суб’єктів мікропідприємництва, малого та середнього підприємництва, збільшення їх інвестиційної та економічної активності, створення нових робочих місць, зростання показників добробуту населення та надходжень до бюджету області. Ця фінансова підтримка допомагає підприємцям зменшити витрати на відсотки за кредитом до 0%, але не більше ніж на половину базової ставки, якщо вони виконують певні умови.
Серед видів підтримки, які пропонує держава, є такі:
- грошова компенсація за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб;
- допомога з релокації бізнесу;
- урядова програма «ЄРобота» (за нею можна отримати грант на відкриття власної справи; для роботи переробних підприємств; на розвиток свого саду або теплиці, а також – на IT-стартап чи грант на навчання у сфері IT);
- інформаційна підтримка – зокрема, маркетплейс фінансових можливостей для бізнесу, де зібрані усі ключові програми з підтримки бізнесу, їхні вимоги та цілі тощо;
- додаткова фінансова допомога для експортерів;
- консультації у рамках діяльності центрів Дія.Бізнес (допомога доступна також онлайн);
- юридична підтримка від Ради бізнес-омбудсмена.
Міжнародні партнери та різноманітні громадські організації теж підтримують українських підприємців: починаючи від навчання закінчуючи наданням грантів на купівлю обладнання або на запуск власної справи. Особливий акцент уваги припадає на соціально незахищені категорії, зокрема, на жінок, внутрішньо переміщених осіб, представників/ць релокованих бізнесів, ветеранів/ок і членів їхніх родин тощо. Ми поспілкувалися з трьома різними організаціями, які проводять навчання та підтримку з відкриття бізнесу у Запорізькій області, та дізналися більше про їхню роботу.
Якщо мрієш, ти все можеш: діяльність безпечного простору Благодійного Фонду «Схід SOS»
Про діючі та минулі програми навчання з підприємництва і дотичних сфер нам розповіла Людмила Остапенко, менеджерка безпечного простору Благодійного Фонду «Схід SOS» у Запоріжжі. Діяльність мережі безпечних просторів «Затишно space» реалізується в межах проєкту «Консорціум реагування в Україні: Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні» за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID. БФ «Схід SOS» є імплементаційним партнером міжнародної гуманітарної організації CARE.
Як зазначає Людмила, фахівчині простору працюють не тільки над стабілізацією психоемоційного стану відвідувачок, вирішують соціальні та юридичні питання, а й фокусуються на розвитку жіночого лідерства у Запорізькій області.
«Ми бачимо, що наші жінки та дівчата вже готові рухатися далі. Безпечний простір – це не лише місце всебічної підтримки та допомоги під час війни, а й майданчик для можливостей і розвитку»
З огляду на потреби аудиторії, команда БФ «Схід SOS» у Запоріжжі провела у 2023 та проводить у 2024 році серію заходів, що спрямовані на відновлення внутрішнього ресурсу. Зокрема, на те, щоб жінки мали натхнення повірити у себе, здобути конкретні знання, наприклад, з SMM-маркетингу, проєктної діяльності, ведення HR-діяльності, цифрової грамотності, написання резюме тощо.
Деякі програми є вузьконаправленими для розвитку конкретних навичок під час ведення бізнесу. Наприклад, згадує Людмила, у минулому році команда запустила навчальний курс з опанування професії бариста, учасницями якого стали 8 відвідувачок.
«Я потім ще звірялася з тим, як склалася подальша їх доля, то із них троє були влаштовані у кав’ярні Запоріжжя. Один цікавий кейс – це кав’ярня AIRflow. Власниця цієї кав’ярні сама виграла грант на відкриття власної справи. І от, власне, одна з учасниць нашого курсу наразі працює у цьому прекрасному закладі міста»
Читати також: Звільнилась зі школи і відкрила власну кав’ярню-кондитерську: історія запоріжанки Юлії Лекаркіної
Людмила зазначає, що цей курс буде повторюватися. Він розпочнеться вже з 27 по 30 серпня.
«Ми дуже переймаємося якістю наших курсів, тому вони проходять на базі нашого кулінарного технікуму, який має всі відповідні сертифікати та ліцензії на те, щоб навчати і давати такі знання, тому ми відповідаємо за якість того, що ми робимо»
Інший напрямок роботи БФ «Схід SOS» у Запоріжжі – це інтенсиви із розвитку жіночого лідерства за направленнями. Зокрема, було виділено кілька напрямків: «Моя кар’єра», «Власна справа» та «Я – лідерка».
До проведення інтенсивів були залучені фахівчині, які ділилися своїм значним досвідом. Зокрема, розповідає Людмила, це були:
- фахівчиня з HR, яка розповідала, як краще зібрати команду, проводити співбесіди та готувати резюме;
- фінансова менеджерка, яка ділилася секретами ведення ФОПу та рекомендувала, як створювати бізнес-план, ведення власного та організаційного бюджету тощо.
Окрім цього, за словами менеджерки БФ «Схід SOS», за напрямками по кожному з цих інтенсивів були зустрічі з тренерками, які прокачували конкретні навички й наводили приклади, як можна почати власну справу.
У межах інтенсивів, учасницями також були жінки, які мали бізнес на тимчасово окупованих територіях, але були змушені переїхати у Запоріжжя через окупацію рідних міст. Їх особливо цікавили питання про релокацію та відновлення бізнесу. Команді БФ «Схід SOS» відомо про успішний кейс, коли за допомогою їхнього кар’єрного навчання, відвідувачка отримала необхідні знання, що допомогли отримати грант на відкриття власної справи від Центру зайнятості.
Також для гостей безпечного простору доступні курси риторики, тренінги з цифрової освіти, вивчення та вдосконалення сучасної ділової української мови тощо.
Крім цього, додає Людмила, підтримка команди безпечного простору надихає жінок.
«Коли ми на наших зустрічах розуміємо, що у відвідувачок є хобі, улюблена справа, вони роблять щось творче, неймовірне, ми зі свого боку підтримуємо жінок, мотивуємо їх на початок власної справи. Це надає віру у себе. Вони діляться з нами враженнями, коли починають вести свої Instagram-сторінки, знаходять клієнтів рухатися в напрямку до отримання власної економічної незалежності»
Людмила поділилася з нами кількома анонімними відгуками учасниць інтенсивів від благодійного фонду «Схід SOS»:
– «Дякую за класні тренінги! Отримала багато корисної інформації. Діана Дятченко передала величезний багаж важливої інформації по бізнесу – від ідеї до ведення. Олена захоплююче розповіла про особистий бренд, який потрібен кожній. А з психологами простору Світланою та Анною було легко і просто обговорювати важливі питання. І головне, дітки в цей час були під надійним та лагідним контролем Ірини. Дякую всій вашій команді»;
– «Добрий день! Хочу подякувати всім причетним до створення інтенсиву «Власна справа». Можливості розвитку, отримання нових знань та можливість подивитися на звичні речі іншим поглядом. Дякую спікерам за цінну інформацію простими словами. Після навчання більш точно змалювала собі картину майбутньої справи. Зараз аналізую ринок. Дівчатам-учасницям хочу подякувати за натхнення та чудову компанію»;
– «Інтенсив «Моя кар’єра» залишив неймовірно позитивні враження. Ми змогли стати невеличкою сім’єю, хоча навіть не пам’ятаємо імен одна одної. Розмови, перерви з розмовами і ще найголовніше, що дає змогу дізнатись більше інформації. Резюме, співбесіди, особистий бренд та баланс робити й відпочинку. Підняті теми на курсі що змогли цікаво подати»;
– «На інтенсивні «Моя кар’єра» я отримала чудову змогу поспілкуватись та прийняти досвід складання резюме, презентувати себе як спеціалістки, від однієї з найкращих успішних спікерок»;
– «Курс дуже цікавий і корисний. Багато корисної інформації надала Олена Шмоніна. Також було цікаво дізнатися про побудування особистого бренду. З психологом робота сподобалася. Була інформація, якої я не знала, а вона корисна».
Допомогти релокованому бізнесу: Агенція розвитку Мелітополя
Комунальна установа «Агенція розвитку Мелітополя» була релокована у Запоріжжя у 2022 році. Команда закладу здійснила перереєстрацію та працює в двох форматах: дистанційно та очно. В «Агенції розвитку Мелітополя» є підвідділ підтримки бізнесу та експорту. Після повномасштабного вторгення команда АРМ консультує бізнес з приводу фандрейзингу, грантрайтингу та безпосередньо допомагає подавати грантові заявки на різні державні та міжнародні гранти для бізнесу.
«Основна мета організації – допомогти релокованому бізнесу залучити додатково фінансування для свого розвитку і встановлення на новому місці релокації, також надати будь-які можливі консультаційні послуги, у тому числі – з залученням сторонніх експертів»
Світлана Муріч зазначає, що нещодавно «Агенція розвитку Мелітополя» виграли проєкт «Посилення економічної спроможності молоді та жінок», який фінансується ПРООН. У рамках цього проєкту організація набрала дві хвилі учасників, в кожній хвилі було два блоки навчання. Перший блок включав інформацію про те, як відкрити власну; як написати грант на власну справу; про фінансову сталість та економічну стабільність, про залучення ресурсів і коштів на розвиток власної справи; розглядалися різні форми оподаткування ФОПів. Другий блок включав у себе навчання про те, як написати грант на власну справу «єРобота». Наразі цей проєкт уже на етапі завершення.
«Завдяки цьому проєкту 40 учасників пройшли це навчання. Результати цього проєкту будуть вже відомі в кінці серпня – на початку вересня, коли ми уже точно будемо знати, скільки у нас є підтверджених грантів «єРобота», які учасники отримають завдяки нашим консультаціям, тому що кожному учаснику й учасниці надавалися менторські консультації стосовно доопрацювання бізнес-плану та його подачі на грант»
Ксенія Єрємєєва проходила програму «Шлях до підприємництва». Її навчання складалось з двох блоків: базові знання про відкриття власної справи (як обрати нішу, різновиди ФОПів, оподаткування, основи маркетингу, створення бізнес-плану), а також – підготовка бізнес-плану для подачі на грант. Жінка хоче розвивати власну справу у швейній галузі, зокрема, займатися розробкою лекал жіночого одягу та спідньої білизни.
«Інформації було дуже-дуже багато. Сподобалось, що не було зайвої води. Великий плюс був в тому, що під час занять ми робили все на прикладі свого конкретного бізнесу. Тобто після закінчення у кожного, хто працював на навчанні, був готовий бізнес-план та розуміння своїх подальших дій»
Однак, додає Ксенія, були і труднощі на стартовому шляху:
«Особисто для мене було складно робити розрахунки. Хоча всі розрахунки були автоматизовані. Але я творча людина і мені трохи складно працювати з цифрами. Крім того, після першої подачі на грант мені відмовили, адже були деякі зауваження. Наразі я подала заявку повторно та чекаю на співбесіду»
Світлана Мурич розповіла про те, як «Агенція розвитку Мелітополя» допомагає долати труднощі на шляху до старту власної підприємницької діяльності. За її словами, команда проєкту допомагає менторського підтримкою, а іноді – навіть психологічною.
«Ми не тільки допомагаємо подати заявку, а можемо щось підказати на етапі супроводження. Одним із головних і складних етапів є проходження співбесіди, бо деякі представниці хвилюються, бояться. Тобто, тут включається свого роду психологічна робота: підготувати людину до проходження співбесіди на отримання гранту»,
Що стосується напрямків, в яких учасниці навчальної програми відкривають свої бізнеси, як вказує Світлана, це такі сфери:
- швейне виробництво (3 учасниці);
- кондитерська справа (4 учасниці);
- сфера краси;
- магазини дитячого одягу та продуктові магазини.
Світлана Муріч також поділилася з нами результатами результатами роботи «АРМ». Так, у 2023 році було надано 84 консультації по веденню власної справи і вдалося залучити 24 гранти на розвиток власного підприємництва (загальна сума – 6 мільйонів гривень, по 250 тисяч гривень на кожен проєкт). У 2024 році кількість консультацій зросла до 168, а грантів вдалося залучити на 6250000 гривень.
Дівчата наважуються створювати нове: діяльність U&We Hub у Запоріжжі
Також для майбутніх жінок-підприємиць у Запоріжжі діє U&We Hub. Місія цієї організації – навчити жінок бути підприємицями, допомогти їм створювати свій бізнес. Діяльність U&We Hub розроблена таким чином, що спочатку йде навчальна програма, яка триває приблизно один – один з половиною місяці. Під час цієї програми учасниці проходять різні теми: юридичні аспекти бізнесу; комунікація в бізнесі; фінансові показники та як їх враховувати. Крім цієї навчальної програми, є доступні заходи, відкриті для всіх охочих: вони стосуються як підприємництва, так і саморозвитку.
За слвами координаторки проєкту U&We Hub Ганни Гонтарук, у них є ще один напрямок діяльності – спільнота жінок-підприємиць.
«Ми також створюємо спільноту жіночих підприємств Запоріжжя, куди запрошуємо всіх охочих жінок. Є декілька варіантів участі: перший варіант – це коли вони відвідують підприємства у Запоріжжі та мають підтримку від куратора для кращого досягнення власних цілей; другий варіант – це екскурсія і участь у майстерманді; третій варіант – це менторство від успішних підприємців».
Ганна додає, що за потреби з учасницями проводять додаткові сесії з відповідями на їх запитання від лекторів. Також протягом програми можна отримати допомогу від психолога. Однією з останніх особливих подій, згадує Ганна, була ярмарка, яка проходила в Незламному хабі.
«Протягом цієї ярмарки дівчата представляли свої бізнеси, презентували їх на широку аудиторію, продавали свої товари. У Запоріжжі назбирали найбільшу суму на ярмарку – це 6100 грн, які ми передали на придбання автомобільного РЕБ в 66 окрему механізовану бригаду».
Головним досягненням роботи Хабу Ганна вважає те, що жінки у Запоріжжі реєструють свої бізнеси, створюють нове, переглядають бізнес-моделі та будують дружню родину з підприємиць, які розуміють одна одну.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win