«Ситуація гірша, ніж була в 2022 році»: запорізькі підприємці розповіли про проблеми бізнесу в Запоріжжі
Через війну запорізький бізнес зіткнувся з багатьма труднощами – руйнування через обстріли, відключення світла, дефіцит кадрів та відсутність клієнтів. Місцеві підприємці шукають різні способи, як вирішити ці проблеми, зокрема, для цього 19 грудня у місті відбудеться Запорізький бізнес-форум 2024. Попри безпекові та економічні ризики, бізнес у прифронтовому місті продовжує працювати та розширюватись, зʼявляються й нові компанії. «Відбудова. Запоріжжя» розповідає, які проблеми має бізнес та як їх вирішує.
Тільки корисні та достовірні новини! Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Онлайн»!
За даними Державної податкової служби, станом на жовтень 2024 року в Запоріжжі налічувалось 38 683 об’єкти бізнесу. Від початку року в місті запрацювало щонайменше 1500 нових підприємств.
Головний виклик – безпекова ситуація
Під час повномасштабного вторгнення у 2022 році у Запоріжжі з’явився бренд EURO 5, а вже зараз ця мережа автозаправних комплексів є найбільшою у місті серед місцевих операторів пального, розповідає власник EURO 5 Володимир Мазурик. За два з половиною роки у Запоріжжі запрацювали 12 АЗК мережі, компанія продовжує розвиватись.
Незважаючи на війну і кризи, ми плануємо розвиватися і масштабувати бізнес. Наступного року компанія EURO 5 планує відкрити щонайменше п’ять автозаправних комплексів у Запоріжжі. Пріоритетом буде правобережжя міста. Зокрема, плануємо відкрити станції на Бабурці,
Підприємець зазначає, що безпекові ризики залишаються головною проблемою для ведення бізнесу в Запоріжжі. Зокрема, за час війни два автозаправні комплекси EURO 5 були пошкоджені російськими обстрілами – постраждали будівлі, вікна, інформаційні конструкції. Протягом доби АЗК відновили роботу.
Читати також: Обстріли, нестача клієнтів і підвищення тарифів: які проблеми релокованого бізнесу в Запоріжжі
Зниження купівельної спроможності
Через постійні обстріли люди виїжджають із Запоріжжя. Зменшення кількості клієнтів відчувається у всіх сферах бізнесу, зокрема, у галузі громадського харчування, зазначає запорізький підприємець Дмитро Добродій.
У Запоріжжі нині працюють 11 закладів ресторатора – це ресторан «Бергамот», бред-бар «Бегемот», піцерія SYR & DROVA, ресторан ChanaKava та кав’ярні Love is Coffee. До початку повномасштабного вторгнення працювали 12 об’єктів, після – один заклад довелося зачинити через зменшення кількості відвідувачів, розповідає Дмитро Добродій.
Війна триває, люди сумні, вони потихеньку виїжджають із Запоріжжя. Коли десь прилітає, то потім тиждень немає людей взагалі. А якщо 2-3 дні або 4 підряд обстріли, то взагалі на 2 тижні можна закриватися,
Деякі підприємці були змушені релокувати торгові точки по місту, оскільки попередні локації втратили трафік клієнтів. Така ситуація сталась з мережею магазинів мобільних аксесуарів Best Buy Case, розповідає власниця Олександра Кирильченко. За її словами, наразі в Запоріжжі працює 18 торгових точок мережі, за час війни близько 8 з них змінили локацію.
Підприємиця зазначає, що психоемоційний стан теж впливає на купівельну спроможність запоріжців. Особливо це відчувається зараз, в період новорічних свят.
Новорічного настрою немає, тому що звідки йому взятись, коли у нас такий психоемоційний постійний стан. Тобто, покупельна здібність впала не лише через те, що люди заощаджують, а ще через те, що в них в цілому немає настрою купувати щось, немає приводу для радості,
Читати також: Бізнес-центр Eco Tower у Запоріжжі: виклики і перспективи під час війни. ФОТО
Робота в умовах відключень світла
Вперше з графіками відключень запорізькі підприємства стикнулись восени 2022 року. Хоч за 3 роки бізнес вже пристосувався, але збитки від роботи в умовах відключень – значні. За словами голова асоціації власників малого й середнього бізнесу Руслана Соболя, витрати бізнесу через генератори збільшилися на 30%.
У листопаді минулого року в Запоріжжі запрацювала льодова арена ICE POINT. І вже під час другого сезону, що розпочався у жовтні 2024 року, бізнес стикнувся з відключеннями світла, розповідає власник арени Андрій Децюра.
Тяжко, тяжко працюємо, але намагаємося балансувати. Якщо б у нас не було генераторів, потужностей, то ми б давним-давно вже закрились, тому що навіть, якщо не говорити про підтримку льоду, треба багато електроенергії, тому звісно працюємо на дизель-генераторах,
Окрім витрат на купівлю самих генераторів, чимало коштів йде на їхнє обслуговування. Наприклад, бізнесмен Дмитро Добродій розповів, що його заклади додатково винаймали людей, які привозять пальне, заправляють ними генератори для стабільної роботи об’єктів.
Читати також: Як зберегти бізнес під час війни: досвід запорізьких підприємців
Кадрові питання: як бізнес шукає працівників
За оцінкою Національного банку України, зараз майже половина підприємств відчувають значну нестачу працівників. Основними факторами є демографічні втрати, перехід людей на неофіційну роботу, виїзд за кордон.
Певні труднощі з пошуком кадрів виникають передусім через мобілізацію чоловіків та загальну нестабільність під час війни, розповідає власник мережі EURO 5 Володимир Мазурик. Але компанія долає ці виклики.
З моменту запуску мережі у 2022 році компанія EURO 5 створила понад 100 робочих місць у Запоріжжі. Ми швидко адаптуємося до поточних реалій: працевлаштовуємо жінок, ветеранів, людей з інвалідністю, пропонуємо конкурентну зарплату, зручні умови роботи, можливості навчання,
Дефіцит кадрів був проблемою для бізнесу і до початку повномасштабної війни, зазначає запорізька підприємиця Олександра Кирильченко. Вона розповідає, що раніше відчували нестачу кадрів під час масштабування бізнесу, а зараз – це постійна проблема.
Best Buy Case адаптується під реалії війни, каже власниця, та залучає до роботи категорії людей, яких раніше не розглядали.
Ми змінили навчання для того, щоб брати одразу студентів. Або, наприклад, розглядаємо вакансії, щоб брати людей передпенсійного або пенсійного віку, тому що це достатньо великий прошарок людей, які можуть працювати. Також думаємо, як облаштувати процеси, щоб брати ветеранів або людей з інвалідністю,
Читати також: «Їдальня українського смаку»: як переселенець з Енергодара розширив бізнес у Запоріжжі
Чи є підтримка влади
Для підтримки бізнесу на державному рівні запроваджено декілька програм, зокрема, компенсації за працевлаштування ВПО та безробітних, а також програми «Доступні кредити «5-7-9%» та гранти на розвиток власної справи.
Інструменти підтримки запроваджуються і місцевими органами влади. Одна з таких – Програма компенсацій за придбання генераторів та когенераційних установок бізнесом, про неї вже розповідала «Відбудова. Запоріжжя». Місцевий підприємець Дмитро Добродій підтверджує, що програма почала діяти, але його бізнес, для якого купували генератори два роки тому, отримати компенсацію не зможе.
Я купував для закладів генератори сам. Але зараз є такі пропозиції, коли повертають там якийся відсоток від купівлі. Нам таке пропонували, але там треба багато документів зібрати. І програма діє лише з цього року, а ми купували генератори два роки тому, ці кошти поверненню не підлягають,
Також підприємець зазначає, що місцева влада намагається взаємодіяти з бізнесом, зокрема, проводить відкриті зустрічі.
Але проблем у співпраці влади та бізнесу вистачає, розповідає власник льодової арени ICE POINT Андрій Децюра. Підприємець у запорізькому бізнесі вже понад 30 років, а реалізувати проєкт ICE POINT намагався ще з 2018 року. За словами бізнесмена, проєкт мав інвестора, але через відсутність допомоги влади та бюрократію, інвестор відмовився підтримувати будівництво арени. За 6 років система кардинально не змінилась, вважає Андрій Децюра.
Глобально нічого не змінилось. Сказати, що зараз хтось з посадовців будь-якого рангу з розумінням відноситься до ситуації, яка є в прифронтовому місті, я не можу. Вони можуть однією рукою тебе заохочувати дипломами та нагородами, а іншою – вставляти палиці в колеса, підписувати позови та робити все, щоб бізнес закрився. Мені влада не допомагає,
Водночас підприємець зазначає, що важливою є взаємодія й співпраця представників місцевого бізнесу.
Читати також: «Національний кешбек»: як підприємцям та покупцям у Запоріжжі долучитись до програми
Мотивація працювати сильніша за всі виклики
Власниця компанії Best Buy Case Олександра Кирильченко зазначає, що з кожним роком війни показники бізнесу в Запоріжжі погіршуються.
Ситуація стає гірше, вона менш стабільна. Якщо в 2022 році ще були якісь невеликі відсотки зростання, то зараз ми намагаємося тримати показники на рівні минулого року, але, на жаль, через постійні обстріли, через страх людей, через блекаути, через це все, звісно, наразі ситуація гірша, ніж була в 2022 році,
Погіршилась ситуація не лише у Запоріжжі, а й по всій Україні. Про це свідчать дані Центру економічної стратегії. За результатами опитування, підприємці налаштовані песимістично, їхні очікування можливого покращення ситуації для бізнесу лише за останній місяць знизилися на декілька пунктів та зараз є нижчими за нейтральний показник.
Запорізький підприємець Андрій Децюра теж зазначає, що стан бізнесу не покращився, але попри все, мотивація залишатись у Запоріжжі та працювати далі – є. Бізнесмен розповів, що на базі льодової арени ICE POINT працює школа хокею, також чимало родин з дітьми відвідують ковзанку, що дозволяє їм хоч трошки відволіктись від війни.
У Запоріжжі не так багато місць залишилось, де діти можуть хоча б трошки відволіктись від усього, що відбувається. Ми бачимо дитячий сміх, посмішки, радість. Задля цього ми наразі продовжуємо працювати,
Раніше «Відбудова. Запоріжжя» розповідала також про проблеми релокованого бізнесу в регіоні та розбиралася, як підприємцям вдалося відновити свою справу або ж почати все з «нуля» на новому місці.