У Запорізькій області офіційно зареєстровано близько 224 тисячі вимушених переселенців. Вони можуть скористатись низкою послуг з пошуку роботи, отримати тимчасове житло, пройти професійне навчання, долучитись до проєкту «Армія відновлення», відкрити бізнес за грантовими програмами тощо. «Відбудова. Запоріжжя» пояснює, які програми для ВПО діють у Запоріжжі та як ними скористатися.

Тільки корисні та достовірні новини! Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Запоріжжя»

У Запорізькій області діє комплексна програма підтримки ВПО на 2023-2024 роки. Вона передбачає, зокрема, надання тимчасового житла й соціальних послуг.

За даними Департаменту соцзахисту населення ЗМР, на сьогодні у самому Запоріжжі постійно проживає і отримує різні види соціальної допомоги понад 144 тисячі переселенців. Ці послуги можна отримати у в Запорізькому міському центрі соціальних служб та центрі соціального обслуговування.

Ми активно працюємо з переселенцями ще з 2014 року, але особливо інтенсивно почали роботу з початку повномасштабної війни у 2022 році. З того часу і до сьогодні люди звертаються до нашого департаменту, щоб отримати довідку внутрішньо переміщеної особи. Ця довідка підтверджує статус ВПО й дозволяє звертатись за державними соціальними виплатами. Серед них – щомісячна допомога на проживання,

Юлія Наконечна, начальниця Управління місцевих соціальних програм Департаменту соціального захисту населення ЗМР.

Щомісячна допомога на проживання ВПО становить:

  • 3 тис. грн на кожну дитину та людину з інвалідністю;
  • 2 тис. грн на кожну людину старше 18 років.

З вересня 2024 року виплати частині переселенців продовжили ще на пів року. Проте, якщо допомогу не продовжили автоматично, але сім’я має на неї право, потрібно звернутися із заявою до управління соцзахисту або у ЦНАП. Їх графік роботи та адреси можна переглянути на сайті.

Читати також: Як переселенцям звикнути до життя на новому місці: поради запорізької психологині Вікторії Чернової

Де переселенцям знайти безоплатне тимчасове житло у Запоріжжі

Переселенці у Запоріжжі можуть отримати безоплатне тимчасове житло, наприклад, у гуртожитках, готелях, оздоровчих таборах та інших закладах. Проживання у прихистках є безоплатним, але зазвичай ВПО оплачують комунальні послуги. Якщо ж заклад отримує компенсацію за послуги ЖКГ, то мешканці за них можуть не платити.

За словами Юлії Наконечної, усього у регіоні налічують 44 місця компактного проживання (МКП) для вимушених переселенців.

На території самого Запоріжжя є 10 місць компактного проживання, де можна розмістити ВПО, які не мають змогу орендувати житло через фінансові труднощі. Також у місті працюють 17 шелтерів від недержавних організацій, які готові надати тимчасовий притулок переселенцям,

Юлія Наконечна, начальниця Управління місцевих соціальних програм Департаменту соціального захисту населення ЗМР.

«Відбудова. Запоріжжя» ознайомилась з актуальним переліком МКП на території міста, серед яких:

  • Вознесенівський район, вул. Сталеварів, 8 (готель для ВПО, усього 71 ліжко-місце);
  • Вознесенівський район, бул. Центральний, 19б (гуртожиток, усього 26 л/м);
  • Заводський район, вул. Фільтрова, 2 (гуртожиток, усього 28 л/м);
  • Заводський район, вул. Історична, 106 (гуртожиток, усього 38 л/м);
  • Олександрівський район, пр. Соборний, 81 (житловий будинок, усього 28 л/м);
  • Вознесенівський район, вул. Незалежної України, 80а (гуртожиток, усього 31 л/м);
  • Вознесенівський район, вул. Патріотична, 64 (житловий будинок, усього 37 л/м);
  • Комунарський район, вул. Дослідна станція, 74 (гуртожиток, усього 59 л/м).

Вони перебувають на балансі комунального підприємства «Запоріжремсервіс». Уточнити кількість вільних місць можна за номером 097 979 79 99 (Сергій Білоус, заступник директора КП по роботі з соціальним житловим фондом).

Крім того, у Комунарському районі Запоріжжя майже 10 років функціонує модульне містечко (вул. Стешенка, 18). Тут є гуртожитки для самотніх людей та сімейні блоки для родин. У ньому немає певного терміну проживання, тож деякі родини мешкають ще з 2015-го року. Мешканці сплачують за комунальні послуги – це близько 1,5 тисячі гривень на місяць і переважно за електроенергію.

Які програми для ВПО діють у Запоріжжі та як ними скористатися
Модульне містечко у Запоріжжі. Фото: Відбудова. Запоріжжя

Станом на початок листопада у модульному містечку налічується 18 вільних місць. Загалом в міських шелтерах є понад 250 місць для безкоштовного розселення переселенців.

Де можна знайти безкоштовне житло для переселенців у Запоріжжі:

  • в Мінреінтеграції є перелік МТП, де вказані адреси, кількість вільних місць, а також контакти керівників, з яким можна зв’язатись для уточнення інформації;
  • знайти та запропонувати житло можна на сайті «Прихисток»;
  • безкоштовне тимчасове житло, що надають небайдужі люди, можна глянути на сайті «Допомагай!»;
  •  дізнатися про кількість місць у обраному МТП можна за допомогою цієї інтерактивної мапи.

Щоб отримати тимчасове житло, ВПО треба стати на облік й подати необхідні документи через ЦНАП. Після цього укладається договір на рік, який можна продовжити, якщо статус ВПО не змінено й немає іншого житла. Деякі категорії ВПО (багатодітні сім’ї, сім’ї з дітьми, вагітні жінки, люди з інвалідністю, пенсіонери) можуть проживати без обмеження строку під час воєнного стану.

Читати також: Від навчання до розвитку творчих здібностей: як працює новий центр для дітей ВПО у Запоріжжі

Які є можливості знайти роботу в Запоріжжі

Для підтримки ВПО у Запоріжжі діють спеціальні сервіси та програми служби зайнятості. Зокрема, фахівці допомагають з пошуком роботи, а також консультують щодо професійного навчання та ваучерів.

Протягом 2024 року до центру зайнятості звернулися 3480 ВПО, із яких 1599 мали статус безробітного та отримували допомогу по безробіттю. Серед них вдалося працевлаштувати 563 людини. Ми індивідуально підбираємо вакансії для кожного, враховуючи освіту й професійний досвід,

Ольга Яковлєва, в.о директора Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості.

Під час воєнного стану допомога по безробіттю виплачується не більше 3-х місяців. Проте люди передпенсійного віку можуть отримувати її впродовж року. Розмір виплати визначається індивідуально, але максимальна сума не може перевищувати мінімальну заробітну плату, тобто 7100 грн на місяць.

Переселенці, які шукають роботу, можуть самостійно переглянути пропозиції на Єдиному порталі вакансій або звернутись до будь-якої філії Центру зайнятості та зареєструватися як безробітний. За цим посиланням можна знайти, як зв’язатися з філіями служби зайнятості у регіоні. Також можна зателефонувати на гарячу лінію за номером 0800-336-728.

Ми також співпрацюємо із сервісними центрами Пенсійного фонду, де надаємо консультації та інформацію для ВПО в Запоріжжі та Запорізькому районі. Надаємо свої послуги і в ЦНАПах. Усі, хто шукає роботу, включно з ВПО та учасниками бойових дій, можуть звернутися до нас як офлайн, так і онлайн. Нині в нас є понад 1000 вакансій, які ми майже не можемо укомплектувати,

Ольга Яковлєва, в.о директора Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості.

З осені 2022 року в Запорізькій області діє урядовий проєкт «Армія відновлення». Як місцеві, так і переселенці можуть тимчасово працевлаштуватись за ним через центр зайнятості. З ними укладають строковий трудовий договір і період участі зараховується до страхового стажу.

Учасникам програми видають направлення на роботу у комунальних підприємствах, громадський організація і фондах, а також територіальних громадах. ВПО можуть долучитись, наприклад, до ремонту пошкоджених будинків, розбору завалів, плетіння маскувальних сіток тощо. Заробітна плата – до 12 тисячі гривень за повний відпрацьований місяць.

Це дозволяє людям отримати тимчасову зайнятість. У місті такі роботи надають 73 роботодавці. У нас сьогодні є наші соціальні партнери, до яких ми направляємо безробітних. Вони сплачують заробітну плату, яку фінансує служба зайнятості. З початку року видали близько 4 тисячі направлень, понад 200 з них – для ВПО,

Ольга Яковлєва, в.о директора Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості.

Крім того, щоб влаштуватись на обрану роботу, переселенці можуть пройти професійне навчання (професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації), а також отримати ваучер на навчання. Навчатися за ваучером можна за 155 професіями та спеціальностями, з їх переліком можна ознайомитись за посиланням.

Читати також: Шукачів роботи менше, вакансій – більше: директорка центру зайнятості Зінаїда Бойко про ринок праці на Запоріжжі

Грантові програми для підприємців-ВПО

З 5 липня 2024 року у Запоріжжі запрацював офіс «Зроблено в Україні». Фахівці консультують щодо можливостей отримати гранти, допомагають скласти бізнес-план, написати й подати відповідну заявку на грант. А згодом можуть й працевлаштувати до цього бізнесу безробітних.

Серед популярних грантових програм у регіоні – «Власна справа», а також «Гранти для ветеранів та їх подружжя». Перша програма працює у Запорізькій області майже 2,5 роки. За цей час від мешканців регіону, у тому числі й ВПО, надійшло 1163 заявки, з яких 361 підтвердили й надали кошти для бізнесу. 

Серед тих, хто отримав допомогу за цією програмою, переселенець з Енергодара Володимир Сірко. У жовтні 2024 року він відкрив у Запоріжжі другу «Їдальню українського смаку», натомість перша працює вже більше року. Ремонт підприємець робив власним коштом, а от техніку придбав завдяки грантам.

Які програми для ВПО діють у Запоріжжі та як ними скористатися
Вхід до «Їдальні українського смаку». Фото: Відбудова. Запоріжжя

Ми з дружиною брали участь як у державних програмах від Центру зайнятості, так і від інших організацій. На грантові кошти й закупили обладнання. Щось купували самі, деяку техніку нам навіть дарували,

підприємець, переселенець з Енергодару Володимир Сірко.

В обох закладах також працюють переважно вимушені переселенці. Тому частину витрат на бізнес – заробітну плату працівникам та податки – підприємець компенсує завдяки відповідній програмі Центру зайнятості.

Ця програма пропонує роботодавцям компенсувати оплату праці, якщо прийняли на роботу ВПО. Розмір виплат – 8000 грн за кожного працевлаштованого на строк до 3 місяців (6 місяців для людей з інвалідністю).

Які програми для ВПО діють у Запоріжжі та як ними скористатися
Підприємець, переселенець з Енергодару Володимир Сірко. Фото: Відбудова. Запоріжжя

Власне, за його словами, такі програми підтримки та прибуток з іншого бізнесу родини Сірків і допомагає підтримувати роботу закладів.

До цього вони також відкрили дитячий простір «Лазурна райдуга». До окупації такий табір працював у Кирилівці, а тепер його відновили в Запоріжжі, тільки у новому форматі. Як додає Людмила Сірко, він теж запрацював завдяки грантовій допомозі.

Нам вдалося залучити грантові кошти для ремонту підвального приміщення, яке не мало навіть базових комунікацій. Їх підключення, ремонт та кошторисні роботи вимагали значних фінансових витрат. Грантові кошти дуже допомогли нам, як родині ВПО, яка втратили все в окупації. Ми розуміємо проблеми переселенців, які зараз проживають у Запоріжжі, тож на базі нашого простору працює табір для дітей-ВПО. Звісно, для них це все безкоштовно,

підприємиця, переселенка з Енергодару Людмила Сірко.

Переселенці, які хочуть відкрити свій бізнес, але не мають досвіду чи фінансів, можуть звернутись за допомогою до регіонального центру «Зроблено в Україні». Отримати консультацію можна з понеділка по п’ятницю за адресою: вул. Рекордна, 16-б. Зателефонувати до офісу можна за номером 0 800 600 368. 

Самостійно подати заявку разом із бізнес-планом на участь у цих та інших грантових програмах можна через портал «Дія».

Читати також: Як мешканки Запорізької області навчаються бізнесу та долають перші труднощі на шляху до власної справи

Центри допомоги для переселенців у Запоріжжі

Для ВПО з окупованих районів Запорізької області працює низка гуманітарних хабів, створених релокованою місцевою владою. У цих центрах переселенці можуть отримати гуманітарні набори, оформити матеріальну допомогу, а також скористатися консультаціями психолога, юриста чи фахівця з управління соцзахисту.

Де знаходяться Центри надання допомоги ВПО у Запоріжжі:

Деякі центри тимчасово не працюють офлайн, проте надають інформаційну підтримку або організовують різні заходи, де можна провести час із ВПО своєї громади.

Які програми для ВПО діють у Запоріжжі та як ними скористатися
Гуманітарний хаб Василівської громади. Фото: Відбудова. Запоріжжя

Безкоштовну юридичну, психологічну, медичну допомогу переселенцям у Запорізькій області також надає низка благодійних організацій та фондів. Зокрема, серед них:

  • БФ «Світ українцям» (контактний телефон – 0971297939);
  • БО «Мережа 100 відсотків життя Запоріжжя» (0973895908);
  • БФ «Карітас Запоріжжя» (0 800 336 734);
  • БФ «Посмішка ЮА» (0677257085);
  • БФ «Право на захист» (0504866676);
  • гуманітарний центр «Проліска» (0997070417) та інші.

Читати також: «Саме тут» у Запоріжжі: як працює гуманітарний хаб Мелітополя

Що відомо про нові соціальні програми для ВПО

Нині готують новий проєкт для ВПО похилого віку та людей з інвалідністю. Вони зможуть отримати соціальні послуги стаціонарного догляду за принципом «гроші ходять за людиною».

За умовами програми, людина, яка потребує догляду, укладає договір з соцпрацівником (якого обирає сама) та отримує на картку кошти, щоб самостійно оплатити послуги. Це дозволить людям, які евакуювалися із зони бойових дій, вчасно отримати необхідну соціальну допомогу,

Юлія Наконечна, начальниця Управління місцевих соціальних програм Департаменту соціального захисту населення ЗМР.

Ще одна можливість для переселенців у Запорізькій області – субсидія на оренду житла. Вони зможуть отримувати допомогу одночасно із субсидією на комунальні послуги.

Договір оренди треба буде реєструвати у відділах Пенсійного фонду або онлайн на сайті ПФУ. Це можуть зробити родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Оформлення субсидії розпочнеться лише з січня 2025 року.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...