До початку повномасштабного вторгнення у Василівській громаді мешкало майже 22 тисячі людей. Після окупації там лишається близько 5 тисяч мешканців – решта виїхали за кордон чи на підконтрольну Україні територію. Майже 6 тисяч василівських ВПО перебралися до Запоріжжя, тож в обласному центрі відкрили гуманітарний хаб Василівської громади. «Відбудова. Запоріжжя» дізналася, як він працює та які послуги надає.

Де знаходиться гуманітарний хаб Василівської громади та як він працює

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Співробітниці гуманітарного забу Василівської громади. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Гуманітарний хаб Василівської громади у Запоріжжі працює з 9.00 до 14.00 з середи по суботу. Серед основних послуг, які можуть тут отримати василівці:

  • Прийом у сімейного лікаря тричі на тиждень (середа, четвер, п’ятниця)
  • Консультація районного центру зайнятості раз на тиждень (за потреби)
  • Послуги ЦНАП
  • Нотаріус та юрист, які приходять, коли збирається об’єм запитів від людей.

Також у хабі можна отримати продуктові набори та одяг. 

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Мешканка Василівської громади отримує допомогу в гуманітарному хабі. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Відкрити хаб вирішили майже одразу, як остаточно перебралися до Запоріжжя після початку повномасштабного вторгнення. Тоді у місті такі хаби відкривали й інші громади, які потрапили в окупацію, зокрема маріупольська та Мелітопольська. Разом з тим, мешканці нашої громади почали звертатися про допомогу, тож і ми вирішили організувати власну локацію, – розповідає очільник Василівської громади Сергій Каліман.

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Сергій Каліман, голова Василівської громади. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Та додає, що спочатку хаб знаходився в одному приміщенні з хабом Мелітополя.

Фактично вони нам протягнули руку допомоги, навіть підтримували наших ВПО своїми ресурсами. Проте згодом ми почали залучати своїх перших партнерів та масштабували допомогу, яку надаємо. Бували моменти, коли наш хаб надавав допомогу не тільки мешканцям громади, а й вимушеним переселенцям з усього Василівського району – згадує голова громади.

Що пропонує гуманітарний хаб Василівки для ВПО

Багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО) уже адаптувалися до нового місця проживання. Однак, чимало з них все ще перебувають у невизначеному стані, навіть ті, хто знайшов роботу. Основна проблема пов’язана з житлом, адже його доводиться винаймати, що створює значне фінансове навантаження. Крім того, ВПО стикаються з труднощами соціалізації та спілкування у новому середовищі. Наш гуманітарний хаб не лише забезпечує життєво необхідним, а й створює спільноту, де люди можуть спілкуватися та відновлювати зв’язки зі своїми односельцями, з тими з ким проживали в одному місці, на одній вулиці, – ділиться очільниця гуманітарного хабу Оксана Мінакова.

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Очільниця гуманітарного хабу Василівської громади Оксана Мінакова. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

За її словами, гуманітарний хаб намагається залучати ВПО до різноманітних активностей, які організовує громада. Наприклад, тренінги, освітні заходи для молоді, свята для дітей. Крім того, в хабі планують створити бізнес-територію для василівців, зацікавлених у започаткуванні власної справи.

Також Василівська громада співпрацює із багатьма фондами, на даний момент ведуться перемовини про видачу великого пакету гуманітарної допомоги для ктегорійних  ВПО.

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Мешканці Василівської громади в гуманітарному хабі. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Це має бути комплект для «стабілізації» життя вимушених переселенців з Василівської громади. На одну людину в нього буде входити комплект постільної білизни, матрац, посуд та інші необхідні речі, – каже  Оксана Мінакова.

Загалом у гуманітарному хабі зазначають, що мешканці Василівської громади переважно налаштовані повертатися додому після деокупації. Навіть якщо мова йде про зруйновані населені пункти.

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Фотографії із життя Василівської громади, виставлені в гуманітарному хабі. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Багато людей висловлюють намір повернутися додому одразу після припинення обстрілів, навіть на нерозміновані території. Основною причиною є складнощі з орендою житла: у Запоріжжі висока вартість оренди стає великим тягарем, особливо з огляду на нові законодавчі ініціативи щодо припинення виплат ВПО, що серйозно впливає на фінансове становище наших громадян. Ціна на житло і потенційне скорочення державної підтримки ставлять багатьох у скрутне становище, тому ми прикладаємо максимум зусиль  для підтримки та допомоги нашим людям в цей важкий час, – ділиться Оксана Мінакова.

Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Банер у гуманітарному хабі Василівської громади. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Як звернутися до гуманітарного хабу Василівської громади

Звернутися до гуманітарного хабу Василівської громади можна за телефоном — 068 884 24 02. Також інформація про роботу хабу є у телеграм – каналі громади


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів. 

Завантажити ще...