Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8

Минуло вже майже 2 роки відтоді як російська ракета Х-22 вдарила по багатоповерхівці на Зестафонській, 8. Півтора роки з них власники зруйнованих та пошкоджених квартир не знали, що буде з їхнім будинком надалі. Аж як навесні 2024 року місцева влада озвучила своє рішення: 2 під’їзди відновити, а мешканцям інших 2 під’їздів – видати сертифікати на купівлю житла в будь-якому місці (але виключно на підконтрольних Україні територіях). Чому питання відбудови на Зестафонській, 8 вирішувалось так довго, чи задоволені власники квартир кінцевим рішенням та чи безпечне таке часткове відновлення будівлі – розбирались журналісти «Відбудови. Запоріжжя».

Півтора роки роздумів, пошуку грошей та рішень

У ніч на 9 жовтня 2022 року російські військові завдали масованого ракетного удару по Запоріжжю. Тоді було пошкоджено понад 20 будинків приватного сектору та близько 50 багатоповерхівок.

Ворожа армія випустила по місту 12 ракет, одна з них влучила у девʼятиповерхівку на вулиці Зестафонська, 8. Було зруйновано цілий під’їзд – з 1 по 8 поверх. Внаслідок удару по будинку 77 людей отримали поранення, а 19 загинули. Більше 150 людей залишились без домівок.

Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Так виглядав будинок на ранок після влучання російської ракети. Фото: Запорізька ОВА

Через місяць після перших масованих обстрілів та влучань у багатоповерхівки в Запоріжжі вперше заговорили про їх відбудову. У листопаді 2022 року місцеві мешканці зустрілися з тодішнім секретарем Запорізької міської ради Анатолієм Куртєвим. Однак тоді взялися вирішувати здебільшого поточні питання – надання актів обстеження майна, компенсації оплати комунальних послуг, вивезення речей тощо.

У січні 2023 року мешканці зруйнованої багатоповерхівки знову зустрілися із Анатолієм Куртєвим, щоб поговорити про подальшу долю будинку. Проте ніякої конкретики у повідомленні про підсумки зустрічі не було.

Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Зустріч місцевих мешканців із міською владою. Фото: Запорізька міська рада

Через пʼять місяців у травні 2023 року депутати Запорізької міськради вирішують залучити кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії на відновлення семи напівзруйнованих багатоповерхівок, серед яких і Зестафонська, 8. Курувати відбудову має Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області.

У липні 2023 року в соцмережах почали активно обговорювати доцільність відновлення напівзруйнованого будинку, власними думками з цього приводу діляться і самі мешканці будинку. Міська влада знову зустрічається із власниками квартир на Зестафонській, 8. Тоді ж під час зустрічі повідомили, що держава має виділити понад 249 мільйонів гривень на відбудову, яку планували завершити у 2024 році. Однак, такі підсумки влаштували не всіх.

У серпні 2023 року Служба відновлення оголосила закупівлі на ремонт одразу шести будинків, зокрема і на Зестафонській, 8. Сума робіт – майже 275 мільйонів гривень. Проте вже у вересні їх всі скасували – Державне агентство відновлення рекомендувало переглянути ціни на будівельні матеріали, оскільки вони були завищені. 

Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Скасований тендер. Скриншот з електронної системи публічних закупівель Prozorro

На роковини обстрілу росіянами багатоповерхівки частина її мешканців зібралася, щоб наголосити на отриманні сертифікатів за зруйноване житло. Вже тоді обговорювали, що економічно доцільним було б відновити 1 і 2 під’їзди, а 3 і 4 – демонтувати й видати сертифікати їхнім мешканцям. Це зекономило б і кошти, і час, за який люди отримають житло.

Незважаючи на це, у вересні цього ж року оголосили повторний тендер на повну відбудову будинку. Після перегляду цін очікувана вартість робіт знизилась на понад 93 млн гривень і склала трохи більше 181 мільйона гривень. Проте у жовтні 2023 року його також скасували, бо ніхто не захотів брати у ньому участь. Таким чином, процес відбудови знову відклали.

У березні 2024 року із власниками зруйнованих квартир зустрівся новопризначений голова Запорізької ОВА Іван Федоров. Тоді вперше офіційно озвучили думку щодо відбудови 1 і 2 під’їздів та видачі сертифікатів на купівлю нового житла власникам квартир у 3 та 4 під’їздах. Видати сертифікати людям обіцяли до липня 2024 року і в цьому ж місяці розпочати відбудову менш пошкоджених підʼїздів.

Після цього на сесії Запорізької міськради депутати визнали економічно недоцільним повне відновлення будинку.

Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Зустріч Івана Федорова з мешканцями зруйнованого будинку на Зестафонській, 8. Фото: Запорізька ОВА

У липні відбулось виїзне засідання уряду в Запорізькій області. Тоді прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що на відбудову двох зруйнованих у місті будинків виділять 168 млн грн. З них 94 млн грн на реконструкцію будинку на Зестафонській.

Тож цього ж місяця Служба відновлення оголосила тендер на відбудову 2 під’їздів багатоповерхівки. Сума закупівлі – майже 92 мільйона гривень. Відповідно, кошти на це виділять з державного, обласного та місцевого бюджетів.

Єдиним учасником торгів було ТОВ «Укрбудпроектсіті», яке й відновлюватиме будинок. Згідно з проєктною документацією, підрядник має виконати низку будівельних робіт до 31 грудня 2025 року:

  • ремонтні роботи у житлових та нежитлових приміщеннях;
  • встановлення комунікацій мережі тепло-, водо- та електропостачання;
  • утеплення фасаду будівлі;
  • відновлення прибудинкової зони (тротуари, проїзд) та озеленення.

Натомість мешканці двох інших (вщент зруйнованих) під’їздів почали отримувати житлові сертифікати. Станом на початок липня їх видали 59 із 72 сімей, чотири родини вже скористалися сертифікатами й придбали житло.

Відбудова 1 та 2 під’їздів також вже стартувала. За інформацією ЗОВА, проводять повторне обстеження квартир та складають акти.

Що кажуть люди про відбудову?

Мешканці будинку розділились на 2 табори: за і проти відбудови. Підтримували реконструкцію здебільшого ті, хто прожив у будинку багато років, або ті, чиї квартири постраждали відносно не суттєво. Проти ж були здебільшого власники повністю зруйнованих квартир або люди, які не хотіли жити на місці трагедії. 

«Ми знімали відео та писали листи до влади, але посадовці все одно хотіли відбудовувати будівлю. Ми просили дати грошову компенсацію або сертифікати на житло, бо не хотіли жити в цьому будинку після того жаху, який пережили у жовтні 2022 року. Та і відбудова не вселяла у нас якісь надії. Бо незрозуміло – чи було б це безпечно жити у будинку, конструкції якого пошкодило сильним вибухом. Звісно, можна було б потім продати квартиру, але ми б не змогли так зробити, бо не хотілося підставляти людей. Раптом вони б заїхали, а на них потім щось обвалилося»

Тетяна Нікітіна, мешканка будинку на Зестафонській, 8
Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Тетяна Нікітіна. Фото: з особистого архіву Тетяни

Пані Тетяна розповіла, що рішення, на яке так очікувала частина власників квартир, ухвалили після зміни влади у місті. 

«Коли прийшли інші посадовці, то була зроблена експертиза, про яку ми так довго просили. Самостійно замовити її ми не могли, бо не мали на це коштів. Це від 100 до 200 тисяч гривень. Зібрати такі гроші просто нереально. Якщо б експертизу зробили раніше, то швидше б поставили крапку у питанні відбудови. І нам би не довелося витрачати стільки нервів, зусиль та часу на те, щоб нас почули і звернули увагу на нашу думку»

Тетяна Нікітіна, мешканка будинку на Зестафонській, 8

Жінка каже, що задоволена кінцевим результатом. Адже тепер вона має змогу купити квартиру в іншому місці, а не жити там, де довелося бачити, як помирали сусіди.

«Мешканці інших підʼїздів, які не дуже постраждали, підтримували відбудову. Вони не вірили, що можуть отримати сертифікати. Я не знаю, чи не змінили б вони своє рішення зараз. Можливо, хтось з них також не захотів ремонту, а обрав би сертифікат»

Тетяна Нікітіна, мешканка будинку на Зестафонській, 8

Чи є така реконструкція безпечною

Фахівці проєктно-експертного бюро «Настрой», яке займалося обстеженням технічного стану будинку на Зестафонській, 8, розповіли «Відбудові. Запоріжжя», наскільки сильно постраждали конструкції вцілілої частини будинку.

«Конструкція цього будинку має шви між всіма під’їздами, завдяки чому пошкодження одного під’їзду не впливають на інші. Вибухом було пошкоджено тримальні конструкції тільки у 3 та 4 під’їздах. Від ударної хвилі 1 та 2 під’їзди зазнали пошкодження вікон, перестінків, але, на щастя, тримальні конструкції виявилися достатньо міцними»

Олексій Марков, співзасновник та директор Запорізького проєктно-експертного бюро «Настрой», сертифікований провідний експерт з обстеження будівель
Відбудують, але не повністю: якою буде реконструкція будинку на Зестафонській, 8
Олексій Марков. Фото: з особистого архіву Олексія

Інша місцева компанія розробила проєкт капітального ремонту: 4 підʼїзд мали б демонтувати та звести наново, 3 підʼїзд мали б посилити, а 1 та 2 – просто відремонтувати.

«Після декількох невдалих спроб визначити підрядника, через півтора роки після ракетного удару, прийняли рішення реалізувати проєкт відновлення. Для цього звернулися до нашої компанії, оскільки ми виконали обстеження сотень об’єктів, що зазнали пошкоджень від ворожих ударів. Наша компанія додатково обстежила об’єкт та оцінила економічну доцільність відбудови. Було встановлено, що 3 та 4 під’їзди отримали додаткові пошкодження»

Олексій Марков, співзасновник та директор Запорізького проєктно-експертного бюро «Настрой», сертифікований провідний експерт з обстеження будівель

Вони порівняли вартість відбудови з цінами на аналогічні квартири на вторинному ринку та дійшли висновку, що відновлення 3 та 4 під’їздів на Зестафонській, 8 не має сенсу. Низька вартість житла на вторинному ринку у Запоріжжі робить нове будівництво майже нерентабельним. Врешті, після обстеження вирішили знести 3 та 4 підʼїзди, а 1 та 2 – відремонтувати. 

«У тій частині будинку, який вирішили не зносити, має бути зроблений повний внутрішній та зовнішній ремонт, у тому числі майже повна заміна внутрішніх мереж, утеплення. Після завершення робіт мешканці отримають житло навіть краще, ніж до війни»

Олексій Марков, співзасновник та директор Запорізького проєктно-експертного бюро «Настрой», сертифікований провідний експерт з обстеження будівель

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...