Від навчання до розвитку творчих здібностей: як працює новий центр для дітей ВПО у Запоріжжі
У Запоріжжі відкрився новий освітній центр для дітей з родин внутрішньо переміщених осіб. Тут пропонують дітям віком від 6 до 16 років надолужити шкільну програму, зняти психологічну напругу та долучитися до цікавих майстер-класів, творчих та розважальних заходів. Заняття проводяться безоплатно, що є важливим для родин, які не можуть дозволити собі платні школи та дитячі садки. Як працює центр і які послуги в ньому можна отримати – читайте у репортажі «Відбудови. Запоріжжя».
Як працює освітній центр для дітей ВПО у Запоріжжі
Команда центру – вчителі, соціальні працівники, адміністратори працюють тут на волонтерських засадах і майже всі вони є переселенцями з Мелітопольської громади. Одна з педагогічних працівниць Наталія Корзун довгий час працювала вчителем інформатики-математики в Мелітопольській гімназії №23. Після повномасштабного вторгнення вона разом з колегами та колежанками виїхала до Запоріжжя. Зараз вона проживає в гуртожитку у Запоріжжі, бо її рідне місто – Нікополь знаходиться під постійними обстрілами та поки вона не може повернутися додому.
Читайте також: Навчання онлайн, школи в окупації та підготовка до НМТ: відомий запорізький вчитель дав поради як допомогти дітям у навчанні
Розраду Наталія знаходить у спілкуванні з дітьми. Вона продовжує викладати онлайн у школі, а тепер завдяки освітньому центру, може навчати дітей віч-на-віч в безпечному просторі в центрі міста, до якого зручно добратися з будь-якого району Запоріжжя.
«В хабі я працюю саме за моїм напрямком – програмування, інформатика, робототехніка, 3D-друк, 3D-моделювання. А ще допомагаю іншим колегам. У нас тут займаються діти абсолютно з різних громад. Для учнів дуже важливим є живе спілкування, якого вони були позбавлені спочатку через коронавірус і необхідність дистанційного навчання, а пізніше через повномасштабне вторгнення. Тут у нас є можливість забезпечити офлайн-зустрічі, різноманітні майстерки, гуртки, позашкільну роботу».
Раніше освітяни базувалися у приміщенні простору допомоги «Саме тут». Ще з 2022 року вони побачили запит на роботу з дітьми, бо всі освітні заклади були закриті, а залишити дітей переселенцям в чужому місті не було прости з ким. Тоді з’явилася ідея проводити певні заняття з дітьми в гуртках, але це було можливим до квітня 2024 року, допоки простір допомоги не постраждав під час ворожої атаки.
Читайте також: «Це наша друга сім’я»: як у Запоріжжі працює молодіжний центр People.ua
Тоді вирішили шукати окреме безпечне підвальне приміщення. Будівлю для центру орендували за підтримки Мелітопольської громади, ремонт робили працівники власними силами, а все обладнання було закуплено за кошти міжнародних донорів в рамках гранту.
Як зарахувати дитину до освітнього хабу у Запоріжжі
Освітній процес в хабі умовно поділено на формальну та неформальну освіту. В першій половині дня діти вивчають основні предмети зі шкільної програми, а в другій – беруть участь в інтерактивних заходах, арттерапіях та тренінгах.
Адміністраторка освітнього центру для дітей ВПО у Запоріжжі Тетяна Колісник зазначає, що максимально центр може вміщувати одночасно до 50 дітей. Заняття зараз розбиті на дві зміни, що дає можливість охопити до 100 учнів. Найбільша група – це діти молодшого шкільного віку, яких батьки, що працюють, не можуть лишити наодинці.
Алгоритм зарахування вихованців наступний: батьки записують дітей, педагоги проводять моніторинг рівня їх знань, а після викладачі підлаштовують під них освітню програму. В другій половині дня триває неформальна освіта — діти навчаються комунікувати один з одним в ігровій формі, з арттерапевтичними методами.
Окрім навчальних занять, у центрі проводять спортивні активності, кулінарні майстер-класи та творчі заняття. Також дітей знайомлять з 3D-моделюванням, робототехнікою та основам дизайну.
Читайте також: Що відбувається в освіті Мелітополя після 3 років окупації
Так, вчитель інформатики Мелітопольської гімназії №4 Олександр Ченцов має декілька груп дітлахів, яких він знайомить з особливістю 3D-моделювання та 3D-друком. У день нашого візиту діти як раз працювали над створенням віртуальної 3D-моделі розумного будинку. Такі додаткові заняття допомагають дітлахам креативно мислити, працювати в команді та втілювати у життя власні ідеї та проєкти.
Освітній центр для дітей ВПО у Запоріжжі: адреса, контакти та графік роботи
- Адреса освітнього центру: Проспект Соборний, 143
- Час роботи: з пн-пт з 9.00 до 18.00
- Контакти: +380 (68) 3672811
- Email: [email protected]
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.