Вперше з початку повномасштабного вторгнення державні школи Запоріжжя мають перспективу частково відновити очне навчання.

Підвали перетворюють на шкільні простори

«Ці приміщення були капітально відремонтовані буквально за два місяці – з 26 вересня по 15 грудня», – проводить екскурсію укриттям свого закладу директор Олександрівської гімназії Вадим Комісаров.

Підвал площею 309 квадратних метрів розділили на окремі функціональні зони, які, немов справжні шкільні кабінети, зможуть розділити учнівські класи за віком та навчальними дисциплінами.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
У приміщеннях укриття оновили всі комунікації, забезпечили сучасну систему вентиляції та зробили чотири санвузли, в тому числі – для людей з інвалідністю

«Якщо згадати стан, в якому укриття було раніше: у порівнянні – це небо і земля. А зараз ці приміщенні стали комфортними для перебування і навчання дітей», – ділиться директор.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Директор Олександрівської гімназії Вадим Комісаров

Капітальний ремонт підвального укриття Олександрівської гімназії коштував 2,98 мільйона гривень (60% – субвенція з державного бюджету, 40% – кошти місцевого бюджету). Воно може вмістити 309 дітей.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Повністю відремонтоване найпростіше укриття допоможе дітям та педагогам комфортно перечекати повітряну тривогу

Перспектива бодай частково повернути дітей до навчання в очному режимі для Олександрівської гімназії цілком реальна. Згоду на це вже дали батьки 164 учнів із 246, які залишаються у Запоріжжі. Усього в гімназії отримують освіту 398 дітей.

Тим паче, такий формат навчання вже випробували сусіди Олександрівської гімназії по будівлі – приватна школа «Реал», яка вже більше 20 років орендує приміщення на першому поверсі. Тамтешні діти у безпечний час навчаються у своїх класах, а у випадку оголошення тривоги спускаються до укриття.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Учні приватної школи «Реал» займаються в укритті, очікуючи завершення сигналу повітряної тривоги

За словами директора Олександрівської гімназії, після повернення дітей до часткового очного навчання таке сусідство заважати аж ніяк не буде. Площі укриття з лишком вистачить, щоб одночасно вмістити учнів обох шкіл.

Самі ж педагоги також з нетерпінням чекають на повернення дітей у класи.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Вчителька початкових класів Олександрівської гімназії Віта Попова

«Змішане навчання має бути. Хоча б якась частинка, наприклад, один день на тиждень. Щоб діти адаптувалися, щоб вони мали можливість бачити один одного. Звичайно, батькам було б зручніше, щоб учні проводили в школі весь день, як це було завжди. Але це не зовсім реально в наших теперішніх умовах», – ділиться вчителька початкових класів Олександрівської гімназії Віта Попова.

70% шкіл Запоріжжя потенційно готові виходити у змішану форму навчання

На сьогодні абсолютно всі міські комунальні навчальні заклади освіти Запоріжжя – шкільні, дошкільні та позашкільні – працюють у дистанційній формі.

Виключенням є приватні заклади та заклади обласного підпорядкування. Раніше ми вже повідомляли, що на безпечній території Запорізької області комбіновану очно-дистанційну форму навчання погодили  у майже 40 навчальних закладах, наприклад, у деяких спеціалізованих школах-інтернатах. Крім того, змішану форму навчання запустили в окремих школах Кушугумської та Широківської громад.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
З 15 січня у Кушугумській гімназії «Інтелект» навчальний процес продовжився вже у змішаному форматі після завершення капітального ремонту укриття
Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
65% батьків однієї зі шкіл Широківської громади погодились, щоб діти вийшли на змішане навчання. Цьому сприяло облаштування нового сучасного підвального сховища

Щоб мати можливість відновити роботу навчальних закладів у комбінованій очно-дистанційній формі, Запорізька міська рада у липні 2022 року прийняла п’ятирічну програму розвитку цивільного захисту, що передбачає, зокрема, і облаштування захисних споруд навчальних закладів. З того часу робота з підготовки найпростіших укриттів для створення безпечних умов для дітей та педагогічних працівників мала свої результати.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Директорка департаменту освіти та науки Запорізької міської ради Юлія Погребняк

«На сьогодні у Запоріжжі 52 заклади загальної середньої освіти, які мають повністю обладнані найпростіші укриттями, готові входити у змішану форму навчання. Це приблизно 70% від загальної кількості. Також є укриття в дошкільних підрозділах, які знаходяться поряд зі школами і можуть ними використовуватися», – розповіла директорка департаменту освіти та науки Запорізької міської ради Юлія Погребняк.

Для прикладу, у всіх закладах загальної освітньої освіти Хортицького району (крім двох, де роботи планують цього року) в укриттях вже зробили ремонти.

Процес відновлення навчання у змішаному форматі передбачає низку бюрократичних процедур. Найперше, оновлене найпростіше укриття повинно мати відповідність усім безпековим та санітарно-гігієнічним нормам. Це після введення сховища в експлуатацію по завершенню ремонту має підтвердити спеціально створена комісія за участі, зокрема, представників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Отримавши погодження від комісії, за наявності підтримки переходу на змішану форму навчання батьківською спільнотою педагогічна рада приймає рішення, яке затверджується наказом директора. Ці документи спрямовують на міський департамент освіти та науки, звідки – передають на погодження виконавчому комітету Запорізької міської ради. Остаточне рішення щодо запуску змішаної форми навчання приймає Рада оборони Запорізької області.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Директорка Запорізької гімназії №45 Антоніна Мєркіна

«У нашій гімназії всього навчається 692 дітей, 503 з них знаходяться у Запоріжжі. Перехід до змішаної форми навчання підтримують 50% батьків, які перебувають у місті. Погодження педагогічного колективу також є, – розповідає директорка Запорізької гімназії №45 Антоніна Мєркіна. – Ми готові розпочати навчання в очно-дистанційному форматі. Плануємо, що основні предмети будуть викладати в школі, допоміжні – у форматі онлайн».

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Для безпеки учнів Запорізької гімназії №45 на безпечне сховище перетворили стрілецький тир у підвалі сусідньої ДЮСШ №7 з кульової стрільби

Облаштування безпечного найпростішого укриття, яке виконували за кошти з міського та державного бюджетів, закінчили наприкінці грудня минулого року. Вартість робіт склала 1,3 мільйона гривень.

Як розповіли у міському департаменті освіти та науки, позиція батьківської спільноти щодо повернення дітей до школи змінюється в залежності від безпекової ситуації і від інших обставин.

«У кожному колективі дискусії щодо цього відбуваються по-різному. Тому департамент освіти ставить керівникам закладів завдання в обов’язковому порядку показати батькам відремонтоване укриття. Щоб вони виважено прийняли рішення по відношенню до своєї дитини», – зазначила директорка департаменту Юлія Погребняк.

Робота з оновлення укриттів продовжується. У 2023 році місто вже підготувало 11 проєктів капітальних ремонтних робіт згідно нових будівельних норм, ще один проєкт підкорегували. Питання виділення фінансування на проведення будівельних робіт незабаром розглядатимуть депутати засіданні Запорізької міської ради. Отже, потенційно у 2024-му у місті відновлять найпростіші укриття ще 12 навчальних закладів.

Крім того, у допомозі Запоріжжю, попри прифронтовий статус та загрозу ракетних ударів, зацікавлені міжнародні організації. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у 2023 році фінансово допоміг капітально відремонтувати укриття школи №15 та гімназії №98. У 2024-му цю співпрацю планують продовжити і оновити укриття, орієнтовно, ще п’яти шкіл.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Відновлене за підтримки ЮНІСЕФ укриття шім

Відновлення змішаної форми навчання можливе, але за певних умов

Запорізька влада протягом 2023 року системно нарощувала спроможність укриттів навчальних закладів і працювала з батьківською та педагогічною спільнотою для підготовки запуску комбінованого формату.

«Наразі відбувається введення в експлуатацію укриттів з капітальними ремонтами, які були завершені у грудні. Після цього комісійно разом з представниками ДСНС ми ще раз пройдемо по цих укриттях, щоб отримати дозвіл на роботу, – розповідає заступник міського голови Запоріжжя  Анатолій Васюк. – На рівні міста залишається лише одне питання – це харчуванням пільгових категорій дітей, яке місцеве самоврядування має забезпечити згідно законодавства».

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Заступник міського голови Запоріжжя  Анатолій Васюк

За його словами, без цього компоненту Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) може взагалі не дати погодження на відновлення перебування дітей у школах, навіть за наявності підготовлених укриттів. Саме тому розгляд питання фінансування харчування буде пріоритетним під час наступного засідання Запорізької міської ради.

Через загрозу використання ракет зенітно-ракетного комплексу С-300, що долікають до Запоріжжя менш ніж за хвилину, деякі батьки згодні віддати дітей на змішане навчання, яке організують виключно в укриттях. Втім, такий формат організувати неможливо через заборону Держпродспоживслужби.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Обладнене підвальне сховище у школі №15. Найпростіше укриття обладнали за фінансової підтримки ЮНІСЕФ

Заступник мера переконує, що педагогічні колективи запорізьких шкіл вже готові до повернення дітей до шкіл і вже відпрацювали потенційний розклад змішаного навчання. Він у кожному закладі буде різним і залежатиме від кількості дітей, побажань батьків та колективу та інших факторів. В одній школі це може бути заняття двічі на тиждень по дві години, в іншому – у дві зміни із залученням дітей з закладів поблизу, де немає своїх облаштованих укриттів.

«Потенційно можливо відновити запустити змішану форму навчання вже в цьому семестрі. Якщо на лютневій сесії буде погодження виділення коштів, а потім пройдемо тендерні процедури в частині надання цих послуг і підпишемо угоди щодо харчування», – підсумував Анатолій Васюк.

Перехід на змішаний формат навчання був темою засідання ради директорів міських освітніх закладів за участі представників департаменту освіти та батьківської спільноти, що відбулося минулого тижня. Саме потенційний формат навчання та проблематика харчування пільгових категорій учнів стало однією з ключових тем дискусії.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн

Активну участь у обговоренні брали представниці батьківської спільноти Запорізької гімназії №6 Вікторія Ковальова та Світлана Лисенко. Вони повідомили, що на прикладі їхнього закладу батьки готові взагалі підписати заяви на відмову від харчування для дітей. Особливо, якщо форматом навчання передбачено перебування у школі неповний день. З єдиною метою – якнайшвидше повернути дітей можливість соціалізації та спілкування у шкільних класах.

Велике повернення у класи: як школи Запоріжжя готуються до навчання в форматі офлайн
Представниці батьківської спільноти Запорізької гімназії №6 Світлана Лисенко та Вікторія Ковальова (сидять центру та праворуч)

За словами активних батьків, навчаючись на «дистанційці», діти втрачають найцінніший швидкоплинний час для розвитку, який вже не вдасться надолужити у майбутньому.

Висновки

Перехід з дистанційної на змішану форму навчання є великим викликом для влади та системи освіти. Опитування батьків свідчить про те, що чимала частка з них не хочуть взагалі повертати дітей до школи. Причина цього зрозуміла. На жаль, вже за поганою традицією у Запоріжжі, що знаходиться за 40 кілометрів від лінії фронту, сигнали повітряної тривоги вмикаються не до, а вже після вибухів. За їхнім міркуванням, потенційну загрозу краще зустріти вдома, аніж у місці скупчення людей.

У той же час велика група батьків відчула усі недоліки багаторічної дистанційної освіти своїх дітей і вже готова повертати дітей до очного навчання. Ці люди також чудово розуміють загрози проживання у прифронтовому місті, але, залишаючись у Запоріжжі, роблять такий непростий вибір.

Поки заклади освіти міського підпорядкування повільно проходять бюрократичні кола ремонтів та узгоджень, на шалений запит від батьків оперативно реагують приватні школи, які отримують всі дозволи і організовують таке навчання за чималу вартість. Другий виклик полягає в тому, що одразу після запуску змішаного формату в окремих школах неодмінно відбуватиметься перетік школярів з інших закладів, де таке навчання поки що неможливо організувати.

Статтю підготовано в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує громадська організація «Екосенс» у співпраці з ГО «Дивосвіт» та ГО «Національна платформа стійкості та згуртованості» завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.

Завантажити ще...