Місяць після трагедії у Вільнянську: як відновлюється місто та люди
29 червня 2024 року місто Вільнянськ Запорізької області опинилося під атакою російських «Іскандерів». Ракети, які упали в середмісті, вбили вісім людей, троє з них — діти. Ще 38 людей дістала поранення. Який вигляд має місто через місяць після ворожої атаки дивіться у фоторепортажі «Відбудови. Запоріжжя».
На цьому місці 29 червня від вибуху російського «Іскандеру» загинув 71-річний житель Вільнянська – Володимир Гиря. Чоловік проїжджав повз на велосипеді, й потрапив в епіцентр вибуху.
«Напередодні ввечері він збирався на рибалку. Поїхав до свого знайомого, з яким домовились рибалити. Зібралися вони на рибалку, домовились прокинутись якомога раніше. І ввечері Володя поїхав купити щось з собою, каже: «Куплю сигареты, зберусь і будемо рано виїздити. Рано ляжу спати». Так до сих пір і збирається на рибалку»
Пані Надія каже, що в наступному році подружжя мало відсвяткувати «золоте весілля» – 50-річчя спільного життя.
«Ми 49 років прожили разом. Він мені каже: «В наступному році у нас буде «золоте весілля». Ну, не вийшло… Я якось тримаюсь, та і діти й онуки підтримують. Зі мною онучка живе 21 рік їй. Потім ще один онук у мене є 17–річний. Дочка й син – всі підтримують. А виїжджати нікуди не збираємось».
Читайте також: Як Степнянська громада працює над відновленням в умовах дефіциту фінансування та близькості фронту. ФОТОРЕПОРТАЖ
Друга ворожа ракета в той трагічний день вибухнула в центрі міста. Як повідомлялось після обстрілу, під час масованої ракетної атаки на Вільнянськ загинули семеро людей, в тому числі й дитина. Втім, вже зараз відомо про ще одну загиблу жінку, за життя якої до останнього боролися лікарі.
«Тоді було сім загиблих, а потім одна людина померла в результаті. Боролися за її життя декілька днів, але не змогла вижити. Це Наталія, яка працювала у цьому приміщенні – у фітнес–центрі. Вона вийшла купити води і був прильот»
Голова міськради каже, що більшість легко поранених і деяка кількість поранених середнього ступеня вже виписані з лікарень, в тому числі троє дітей.
«Наше містечко маленьке, тому один одного знаємо й цінуємо. А після цих трагедій цінуємо вдвічі більше. З трьох діток, які загинули, були двоє наших – вільнянських і одна дитина з Гуляйполя, яка переїхала до нас з батьками».
В торговельному комплексі, біля якого вибухнула ракета, розміщувалося декілька крамниць, перукарня, дитячий центр та фітнес–клуб. Зараз у триповерховій будівлі почала працювати лише одна крамниця.
«Частину комплексу вже відновили своїми силами. Зараз в міськраду подзвонили, наче є можливість отримати датську допомогу – подаємо заявку на грант для малого бізнесу. Ще не знаємо, вийде чи ні. Щодо триповерхової будівлі, то розумієте, справа в тому, що там біля 300 квадратів даху і він весь зруйнований. Там мансарда і вона вся «лягла». Її повністю всю треба міняти. В цьому році це зробити вже не вийде. Тому поки законсервуємо на зиму, щоб воно хоча б не текло, коли дощі підуть. А все решта будемо на наступний рік робити. Тому що ми просто фізично й фінансово нє витягнем такий об`єм».
Читайте також: «Армія відновлення»: як проєкт допомагає безробітним та волонтерам у Запорізькій області
Власник каже, що праве крило комплексу майже повністю відновили. Тут знов працюють крамниці й кафе, яке було вщент зруйноване. Ярослав, що працює в кафетерії шаурмистом, говорить, що під час прильту ворожої ракети був на вулиці.
«Я не постраждав – мене закрили автівки в той час. Мої зайшли всі в чебуречну і буквально через три хвилини якраз прильот був. Я отут сидів, і якраз скло посипалось. Всі бояться, насправді. Але, боїшся – не боїшся, але роботу мало де знайдеш – приходиться працювати. Хотілось, щоб не повторилось, звісно, але, як є. Зараз всі вже трішки відійшли від того обстрілу, але спогади все одно залишаться назавше. Три тижні ми робили ремонт, вклали достатньо сил і грошей. Продовжуємо працювати – от вже тиждень працюємо».
Внаслідок масованого обстрілу 29 липня руйнацій зазнав також місцевий гуртожиток і три школи, які зараз відновлюються.
Читайте також: «Відбудовувати все, як було, не найкраща стратегія» – аналітикиня про плани відбудови України
«Роботи з відновлення даху вільнянського ліцею вже на завершальному етапі. Звичайно вікна поки не замінені. Поки що закриті тимчасовими матеріалами. Ще дві школи, які менше постраждали. Там завершені вже роботи. І по одній – по художній школі ми вже отримали теж перекриття. Зараз там працює організація, яка виконує проєктні роботи, оцінює ступінь руйнацій. Будівельними матеріалами допомогла Запорізька військова адміністрація, в тому числі завезли нам шифер, за що їм вдячність. На щастя, серйозну допомогу ми отримуємо і від благодійних організацій. Також велика подяка організаціям, які надавали психологів, що працювали з постраждалими дітьми, бо це дуже важливо».
Із міського бюджету, за словами Наталії Мусієнко, виділяється фінансова допомога родинам загиблих та поранених. Наразі 24 людини звернулися за допомогою.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win