Кадровий дефіцит, недоступність кредитів та нові вимоги містян: на Запорізькому форумі відновлення обговорили проблеми місцевого бізнесу
На першому Запорізькому форумі відновлення під час панельної дискусії «Запоріжжя після війни: до чого ми йдемо і яким шляхом?» заступник міського голови Запоріжжя Андрій П’ятницький розповів про економічні виклики, які зараз стоять перед нашим містом, повідомляє «Відбудова.Запоріжжя».
Місту терміново потрібні робочі руки
Один з найсерйозніших викликів для економіки обласного центру – це втрата людського потенціалу. Щоб вирішити це питання, міська влада плідно співпрацює задля підготовки кадрів з провідними вищими навчальними закладами. Крім того, у Запоріжжі діє міська програма працевлаштування громадян, зокрема – і внутрішньо переміщених осіб – на комунальних підприємствах і установах. Як повідомили у міській раді, таким чином вдалося працевлаштувати близько 1500 людей.
Всі, хто має потребу, може завітати до ЦНАПів нашого міста. Щочетверга там працюють спеціалісти центру зайнятості, які надають інформацію про всі можливості для профорієнтації, перекваліфікації, отримання грантів. Людський потенціал – це та складова, яку нам необхідно розвивати, – зазначив Андрій П’ятницький.
Запоріжжя поступово втрачає статус промислового міста
Ще одним суттєвим викликом для Запоріжжя стало питання економічної безпеки. Статус прифронтового міста і всі пов’язані з цим особливості наклав неабиякий відбиток на роботу місцевих заводів. Чи не найбільше – на великі промислові підприємства, які зазнавали руйнувань, а також втратили свої звичайні логістичні зв’язки і зараз змушені будувати нові.
Минулий рік ми прожили фактично в дефіциті енергії. Деякі промислові підприємства відмовилися від своїх потужностей для того, щоб надати місту і критичній інфраструктурі світло, – розповів заступник міського голови.
Відтак на сьогодні більшу частину доходів до місцевого бюджету надходить від малого та середнього бізнесу.
У Запоріжжі діє міська координаційна рада з питань розвитку малого та середнього підприємництва, де ми висвітлюємо всі проблеми, з якими стикається малий і середній бізнес. Сьогодні існують великий майданчик для промислового бізнесу – Запорізька обласна федерація роботодавців та Запорізький обласний союз промисловців і підприємців «Потенціал», – зазначив посадовець.
У місті готують послаблення для постраждалого малого та середнього бізнесу
Щоб полегшити роботу бізнесу, у місті зараз працюють над підготовкою проєкту нормативного акту щодо звільнення від оподаткування земельних ділянок, об’єкти на яких зазнали руйнування. А також розглядається і коригується відповідно до можливостей бюджету питання щодо оподаткування нерухомості окремо від земельної ділянки.
Я хочу наголосити: сьогодні місто, утримуючи всю інфраструктуру, працює у досить важких умовах. Тому надання кожної пільги фактично означатиме втрати у бюджету, які потрібно буде перекласти на інші плечі – того ж бізнесу, – пояснив Андрій П’ятницький.
Ще однією проблемою бізнесу є недоступність інвестицій та кредитних ресурсів.
Вимоги європейських банків сьогодні поділяють міста і територіальні громади на червоний, жовтий і зелений рівень. Близькість до фронту на відстані 50 кілометрів – це червоний рівень, що унеможливлює фінансування, – розповів заступник мера Запоріжжя.
За його словами, держава має прислухалися до вимог міст і надати необхідні гарантії, щоб прифронтові регіони могли отримувати необхідне кредитне фінансування.
Запоріжжя наближає нормативні акти до рівня ЄС
Одним з важливим завдань, зазначає Андрій П’ятницький, є імплементація законодавства Європейського союзу на місцевому рівні, оскільки Україна на сьогодні вже має статус кандидата на членство до ЄС.
Ми спілкуємось з інвесторами та міжнародними фондами, які надають фінансові ресурси, керуючись законодавством європейських країн. Тож необхідно «гармонізувати» законодавство України з законами ЄС, щоб ми розмовляли однією економічною мовою, – зазначив заступник міського голови.
За словами Андрія П’ятницького, на сьогодні Запоріжжя працює над розробкою двох необхідних для цих процесів документів. Розпочали роботу над муніципальним енергетичним планом, а також формується концепція для розробки плану дій сталого розвитку.
Держава взяла на себе обов’язки в рамках [Паризької] кліматичної угоди (щодо пом’якшення наслідків зміни клімату, – прим.). Місто доєдналася до Угоди мерів і взяло на себе зобов’язання щодо Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату, – підкреслив Андрій П’ятницький.
Після повернення з релокації жителі міста стали більш вимогливими – і до влади, і до бізнесу
Андрій П’ятницький розповів, що процеси вимушеного переміщення жителів міста за кордон або в інші регіони України збільшили вимоги містян до якості комфорту життя.
На превеликий жаль, наші містяни також стали вимушеними переселенцями. Повернувшись додому, порівнявши якість життя за кордоном або в інших містах України, вони мають нові вимоги до рівня комфорту. Тому зараз міська влада та бізнес стоїмо перед таким викликом, – зазначив заступник мера Запоріжжя.
Наостанок Андрій П’ятницький зазначив, що попри всі складнощі, місто приймає всі виклики і працює над їхнім вирішенням.
Нагадаємо, під час першого Запорізького форуму відновлення розповіли про освітні проєкти, які на цей рік планує міська влада. Зокрема, йдеться про запуск змішаного навчання, створення нового молодіжного центру та впровадження STEM-технологій.