Борис Шестопалов – співвласник та CEO компанії HD-Group, яка в Запоріжжі володіє трьома хлібозаводами марки «Хлібодар» та борошномельним комплексом «Запоріжмлин». Два хлібозаводи компанії залишились на окупованих територіях Запорізької області, а ще два – майже знищені обстрілами в Оріхові на Запоріжжі та в Бериславі на Херсонщині. У грудні 2024 року у центрі Запоріжжя окупанти ракетою зруйнували бізнес-центр М11, що належав одній з компаній Бориса Шестопалова. Будівлю М11 відреконструювали та відкрили незадовго до початку повномасштабного вторгнення. «Відбудова. Запоріжжя» поспілкувалася з Борисом Шестопаловим про відновлення бізнес-центру, участь міжнародних партнерів у відбудові Запоріжжя та інвестиції у бізнес під час війни.

Цікавитесь запорізьким бізнесом? Розповідаємо про нього в інстаграмі - підписуйтесь!

«Бізнес на мінному полі»: інтерв’ю з Борисом Шестопаловим про інвестиції, відбудову зруйнованого бізнес-центру та розвиток Запоріжжя
Борис Шестопалов, підприємець. Фото. «Відбудова. Запоріжжя»

Чи важко вести бізнес у прифронтовому Запоріжжі? Які виклики додались через війну?

У Запоріжжя я приїжджаю, як правило, двічі на місяць. Намагаюся залишатися тут близько тижня, бо справ дуже багато. Запоріжжя ніколи не було містом, відкритим для бізнесу тут завжди було непросто його вести. А під час війни з’явилося ще більше викликів: питання безпеки, відтік населення, нестача працівників на виробництвах, а також зменшення клієнтської бази.

Зараз наша країна й наше місто переживають найбільшу кризу за весь час моєї підприємницької діяльності. Сьогодні навіть досвідчені управлінці не завжди можуть щось швидко вирішувати. Вести бізнес у Запоріжжі зараз це приблизно як іти мінним полем, бо ти не знаєш, що може статися не те що завтра, а навіть за годину після ухвалення рішення.

Звісно, частину питань по запорізьких підприємствах можна було б вирішити дистанційно, але ніщо не замінить живого спілкування з колективом. Співробітники мають бачити керівника, розуміти, що я живу життям компанії, розділяю їхні проблеми, хоча зрозуміло, що я повинен приділяти увагу кожному підприємству групи, які знаходяться не тільки на Запоріжжі, а й в Дніпропетровському, Київському та Чернівецькому регіонах. 

Читати також: Запорізькі підприємці розповіли про проблеми бізнесу в Запоріжжі

ІНВЕСТИЦІЇ У БІЗНЕС В ЗАПОРІЖЖІ

У Запоріжжі продовжують працювати декілька ваших підприємств. Чи інвестуєте ви в їхній розвиток під час війни?

Ми відновили програму інвестування в березні 2022 року, тобто вона була зупинена менш ніж на місяць. Перш за все, ми інвестуємо в проєкти, пов’язані з енергозбереженням і забезпеченням безперебійної роботи наших підприємств: закупівля генераторів, перенесення серверів на віртуальні носії. Також активно вкладаємо кошти в сонячну енергетику. У березні 2022 року ми повернулися до монтажу сонячної електростанції на території «Запоріжмлину».

Були також інвестиції в оновлення транспортного парку наших підприємств: придбали близько 80 нових автомобілів для доставки хліба. Це була необхідність, бо значну кількість транспорту ми втратили через окупацію наших підприємств.

Щодо модернізації виробництва, наразі ми більше інвестуємо в підприємства Київської області. Однак це все ж частина нашої групи, тому я прагну балансувати між усіма підприємствами та територіями.

РЕКОНСТРУКЦІЯ ЗАВОДУ «ГАММА»

У 2020 році ви розпочали проєкт з реконструкції колишнього заводу «Гамма» у Запоріжжі. Що планували зробити?

Поштовхом до реконструкції стало запрошення нашої компанії до складу інвесторів проєкту PromPilot Renovations. Він передбачав реновацію колишнього виробництва в Івано-Франківську, створення там центру нових економік і майже нового центру міста. Ми подивились там, як цей проєкт реалізується, а потім, із залученням тієї ж групи фахівців Forma Architect, розробили концепцію реконструкції «Гамми» та створення там центру нових технологій і урбаністики в Запоріжжі.

Ми розпочали реконструкцію фасадної частини, яка виходить на проспект Маяковського. Цей бізнес-центр у наших матеріалах називався М11 як абревіатура від «Маяковського» та номера будинку 11. Після відкриття в ньому розмістилися діагностичні лабораторії, офтальмологічна клініка, інші орендарі, ще декілька поверхів будівлі ми продовжували вдосконалювати під час війни.

За нашим задумом, після повного облаштування бізнес-центру мала б розпочатися реконструкція заводу «Гамма».

«Бізнес на мінному полі»: інтерв’ю з Борисом Шестопаловим про інвестиції, відбудову зруйнованого бізнес-центру та розвиток Запоріжжя
Бізнес-центр М11 після реконструкції. Фото: HD-Group

ЗРУЙНОВАНИЙ БІЗНЕС-ЦЕНТР: ПЛАНИ ЩОДО ВІДБУДОВИ

10 грудня 2024 року російська ракета влучила у бізнес-центр М11. Чи оцінювали ви вже збитки?

Це велика трагедія, перш за все, тому що там загинули люди, і це перевищує вартість усіх квадратних метрів, які там зруйновані.

Якщо оцінити площу, то там зруйновано більше 6 тисяч м². Враховуючи вартість квадратного метра та те, що там була повністю збудована нова інфраструктура, загальні збитки становитимуть щонайменше 6 мільйонів доларів, а можливо, й більше.

«Бізнес на мінному полі»: інтерв’ю з Борисом Шестопаловим про інвестиції, відбудову зруйнованого бізнес-центру та розвиток Запоріжжя
Як виглядає зруйнований бізнес-центр в лютому 2025 року. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»
«Бізнес на мінному полі»: інтерв’ю з Борисом Шестопаловим про інвестиції, відбудову зруйнованого бізнес-центру та розвиток Запоріжжя
Зруйнований ракетою вхід до бізнес-центру. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Які плани щодо відбудови бізнес-центру? Будівлю повністю законсервують чи демонтують?

Зараз ми чекаємо завершення розбору завалів, там все досить ретельно розбирається. Це складно, бо цими роботами займаються спеціальні служби, які мають відповідну техніку та людей. На жаль, сьогодні в нашому місті постійні прильоти, і руйнування стало нормою, тому у таких служб дуже багато роботи. Ми залежимо від того, коли вони завершать першочергові свої завдання.

Коли розберуть завали, стане зрозумілою подальша доля бізнес-центру. Ми будемо його відбудовувати, але все залежить від остаточної оцінки руйнувань. Сподіваюся, що зможемо зберегти так званий «нуль» підземну частину, і вже на її основі будувати нову будівлю.

Відновлення бізнес-центру відкладете до закінчення війни?

На це питання дуже важко відповісти, адже ніхто не може точно визначити, що означає кінець війни як у часових межах, так і в суті самого стану. Для нас точкою завершення буде закінчення гарячої фази конфлікту.

До проєктування нового бізнес-центру ми приступимо вже найближчим часом. Після того, що сталося, я отримав багато слів співчуття від бізнесової спільноти країни, і вже маю пропозиції від архітектурних бюро, які готові взятися за розробку нової концепції проєкту. Звісно, ми не будемо відновлювати будівлю в її попередньому вигляді, а створимо щось більш сучасне.

Ще є пропозиції від юридичних компаній, які допоможуть підготувати необхідні документи, щоб подати заявку на репарації. Додатково плануємо залучити до реалізації проєкту іноземних донорів.

Також я сподіваюся на підтримку від держави. Якщо це будуть не дотації, то хоча б пільгові кредити, які можна буде цілеспрямовано направити на відбудову. Не може бути так, щоб країна залишила напризволяще бізнес, який продовжує працювати, сплачувати податки та триматись, навіть у таких умовах, коли іноді здається більш доцільним той бізнес закрити.

ПРО ВІДБУДОВУ ТА МІЖНАРОДНИХ ПАРТНЕРІВ

Ви є почесним консулом Австрії в Запоріжжі. Австрія в 2022 році заявила про те, що допоможе Запорізькій області з відбудовою. Чи знаєте про якісь проєкти, як зараз допомагає Австрія Запорізькій області?

Зараз я не можу сказати, що є затверджені проєкти, які в чіткі терміни почнуть реалізовуватися у регіоні. Європейці залишаються досить прагматичними. Я не думаю, що значні кошти на відбудову регіонів надійдуть під час активної фази військової агресії. Вони реалісти, тому не будуть вкладатися в те, що завтра може зруйнувати ракета. Не варто думати, що в Європі безкінечний запас грошей, адже там своїх питань достатньо.

Зараз Австрія допомагає вирішити більш поточні питання. Наприклад, фонд «Карітас» значною мірою фінансується за рахунок австрійського уряду. Також є допомога у відновленні житла, встановленні вікон.

Я думаю, що одразу після того, як почнуться розмови про можливе замороження чи завершення бойових дій, підтримки стане більше. До того ж, європейці будуть відбудовувати краще, ніж було, наприклад, у плані енергоефективності. Для майбутньої реконструкції «Гамми» я теж хочу врахувати потенційні умови європейських країн для залучення їхньої допомоги.

«Бізнес на мінному полі»: інтерв’ю з Борисом Шестопаловим про інвестиції, відбудову зруйнованого бізнес-центру та розвиток Запоріжжя
Борис Шестопалов у кабінеті в офісі в Запоріжжі. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

УЧАСТЬ В РЕФОРМУВАННІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Наприкінці 2024 року ви також увійшли до наглядової ради Запорізького національного університету. Чи відбулись вже якісь засідання і для чого її створили?

Це експериментальний проєкт. Окрім Запорізького національного університету, наглядові ради створили в Національному авіаційному університеті та Прикарпатському національному університеті. Мета цього експерименту глобальна реформа вищої освіти, зміна принципів управління та менеджменту університетів.

Завдяки наглядовій раді є більше можливостей залучити кошти від міжнародних донорів, насамперед Світового банку, для розбудови технічної бази, створення нових лабораторій, а в перспективі розбудови кампусів.

Ще засідань ми не проводили. Паралельно зі створенням наглядової ради триває внесення змін до законів та розробка положень, щоб рішення такого органу були дійсними, а також щоб чітко визначити обов’язки. Я думаю, що ці технічні процеси завершаться протягом лютого, і навесні ми приступимо до практичної роботи.

ПРО РОЗВИТОК ЗАПОРІЖЖЯ

Куди треба рухатись Запоріжжю зараз, на вашу думку?

Спочатку Запоріжжя було засноване як центр важкої промисловості, але сьогодні ми бачимо, як змінюється ландшафт цієї галузі: з’являються нові економіки, змінюється кількісний і якісний склад населення. Потрібно зрозуміти, для чого існує місто і які інтереси воно задовольняє. 

На мою думку, є дві ключові екосистеми, без яких неможливо говорити про розвиток Запоріжжя або будь-якого іншого міста навчання (від початкової школи до бізнес-навчання) та культура. От якщо в місті не буде створено ці два великих кластери, то немає і про що розмовляти.

Завантажити ще...