«Армія відновлення»: як проєкт допомагає безробітним та волонтерам у Запорізькій області
З осені 2022 року в Запорізькій області діє урядовий проєкт «Армія відновлення». Він дозволяє тимчасово працевлаштовувати місцевих жителів і переселенців, залучаючи їх до оплачуваних суспільно корисних робіт. Особливо важливим цей проєкт став для волонтерського сектору, адже дозволяє людям працювати та водночас допомагати військовим і цивільним під час війни. «Відбудова. Запоріжжя» розбиралася, як громадські обʼєднання залучають співробітників з «Армії відновлення».
Куди направляють на суспільно корисні роботи
За інформацією Запорізького обласного центру зайнятості, станом на липень 2024 року у регіоні видали понад 4,5 тисячі направлень на такі роботи у громадах, комунальних підприємствах, громадських організаціях і фондах. Їх кількість поступово збільшується, найбільше людей залучалось у першому півріччі 2024 року.
Суспільно корисні роботи відповідають потребам воєнного часу. Учасники програми допомагають цивільному населенню та усувають наслідки ворожих атак. Зокрема, в Запорізькій області виконуються такі види робіт:
- розвантаження, фасування та видача гуманітарної допомоги;
- розбір завалів, відновлення житлових будинків та приміщень після ворожих атак;
- облаштування захисних споруд і будівництво фортифікацій;
- плетіння маскувальних сіток для потреб військових та інші роботи.
Центр зайнятості укладає договори із замовниками і виконавцями суспільно корисних робіт. Після укладання угоди до них надсилають заявки на потрібну кількість людей, яких потім направляють на роботу.
З початку 2024 року у Запорізькій області 14 громадських організацій та благодійних фондів долучились до проєкту. Наразі близько 20 громадських обʼєднань залучають людей з «Армії відновлення».
Читайте також: «Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Як ГО «Руки допомоги Запоріжжя» співпрацює з «Армією відновлення»
Громадська організація «Руки допомоги Запоріжжя», що є запорізьким осередком об’єднання «Добробат», однією із перших стала замовником суспільно корисних робіт в рамках цього проєкту.
Як розповів «Відбудові. Запоріжжя» керівник осередку Ярослав Ковальов, вони долучились до програми у квітні 2023 року. Її учасники ліквідовують наслідки російських обстрілів на території регіону: розбирають завали після ворожих ударів чи ремонтують пошкоджені будинки. Тож сама робота передбачає як екстрені виклики, так і нормований графік.
«Наша робота складається з двох частин. Перша – це оперативна робота, коли стаються «прильоти», то ми виїжджаємо по виклику через ДСНС. Друга – це поточна робота, коли ми допомагаємо відновити житло місцевих жителів, які до нас звертаються. Матеріалами забезпечують себе або самі мешканці, або громада, або інші благодійні фонди»
Виїзди відбуваються у Кушугумську, Вільнянську, Долинську, Комишуваську, Новоолександрівську та інші громади Запорізької області.
На сьогодні в організації працює 15 людей від «Армії відновлення», третина з них – переселенці. За словами Ярослава, найменше учасників нині саме серед молоді.
«У нас зараз працює 15 людей, але за півтора року більш ніж 100 людей долучились. Були люди з інвалідністю, з пораненнями, які допомагали короткий час. Деякі жінки також приєднувалися, але не змогли довго працювати, бо потім це стало тяжко. Але молоді серед учасників залучається дуже мало. Була молодь, яка приходила, а потім уходила на війну»
Микола став частиною «Добробату» ще у 2022 році. З перших днів роботи він допомагав ліквідовувати наслідки російських атак на території регіону у команді добровольчого будівельного батальйону. А згодом долучився вже як учасник «Армії відновлення».
«Я почав як волонтер ще у 2022 році, а з минулого року працюю вже в рамках проєкту. Ми розчищаємо завали після «прильотів», лагодимо дахи будинків чи встановлюємо вибиті від обстрілів вікна, коли люди звертаються. Їздимо за викликами у Кушугумську, Широківську, Матвіївську громади. Брали участь і у побудові оборонних укріплень»
Читайте також: Чому запорізька молодь йде у відбудовче волонтерство. Розповідають Надія, Іван та Вероніка
Як БФ «Покоління майбутнього» співпрацює з «Армією відновлення»
Благодійний фонд «Покоління майбутнього» став замовником суспільно корисних робіт через рік після старту проєкту – восени 2023 року. Основний напрямок роботи – плетіння захисних маскувальних сіток.
Ми починали з невеликої кількості людей, але зараз вона поступово збільшується. Наразі залучили 26 працівників через центр зайнятості. До нас направляють людей, які спочатку приходять та оцінюють, чи підходить їм ця робота. Адже запитів на сітки дуже багато від наших захисників, тому важливо, щоб люди працювали ефективно. Спочатку вони навчаються їх правильно плести, щоб ті дійсно виконували свою захисну функцію,
У фонді працюють як місцеві жителі, так і переселенці, серед яких є кілька людей з інвалідністю. Паралельно допомагають волонтери, зокрема з-поміж пенсіонерів та студентів, яких не можна працевлаштувати за умовами програми.
Учасники «Армії відновлення» мають стандартний 40-годинний робочий тиждень. За словами Максима, співробітники можуть підлаштовувати свій графік так, як їм зручно. Хтось приходить на сьому ранку, щоб звільнитися раніше, а дехто приходить трохи пізніше. Однак загалом вони працюють по 8 годин на день.
«Раніше волонтерам, які за покликом серця плели маскувальні сітки і були безробітні, доводилось шукати іншу роботу, щоб було за що жити. Зараз у них є можливість займатися корисною справою, отримувати за це кошти та не відволікатися на інші фактори. На мою думку, суспільні роботи нині мають бути спрямовані на захист нашої держави. І те, чим ми займаємося, показує, для чого ця програма й має існувати»
За його словами, це дозволило значно збільшити обсяги допомоги українським захисникам разом з партнерами фонду – об’єднанням волонтерів «Під парасолькою», яке працює з 2014 року.
Засновниця цього обʼєднання Катерина Вініченко є учасницею «Армії відновлення». До програми вона долучилась у 2022 році, оскільки втратила роботу. Раніше ж працювала гідом і проводила екскурсії у місті.
«Дуже багато дівчат, які допомагали у центрі, відходили від волонтерства, тому що почали шукати роботу. І саме це стало таким поштовхом до того, щоб долучитися до цієї програми. На сьогодні я теж працевлаштована від центру зайнятості, і додатково ще й курую роботу нашого обʼєднання, що займається плетінням маскувальних сіток»
Загалом команда складається з 50-60 людей, які долучаються на постійній основі. Це і просто волонтери, і працівники від «Армії відновлення».
«У нас зараз змішаний колектив. Є волонтери, які додатково приходять та допомагають, і ті, що працевлаштувались. Значна частина тих, хто волонтерив з 2022 року, потім долучилися до цієї програми. Також продовжують приходити люди з центру зайнятості, які вже або вливаються у наш колектив, або ні. Багато людей з окупованих територій, які так хочуть додому, що готові працювати 24/7. І вони дійсно так працюють»
Крім основного центру, є ще три локації, де виготовляють маскувальні сітки. Їх створили для зручності, щоб людям було ближче доїжджати. У кожному з них працює 5-7 людей.
Катерина розповіла, що за місяць вони плетуть близько 5 тисяч квадратних метрів сіток завдяки залученню людей з центру зайнятості. Натомість раніше плели 2-3 тисячі квадратних метрів, враховуючи й те, що нові люди спочатку мають навчитися й напрацювати потрібну швидкість.
Новачки за годину плетуть один квадратний метр, а досвідчені працівники за цей час – вже майже два квадратних метри. Запитів на маскувальні сітки різних розмірів нині дуже багато.
«Допомога у вигляді робочих рук, матеріалів та донатів на їх закупівлю дуже потрібна. Якщо на початку багато людей були готові допомагати та донатити, то зараз з кожним днем все менше людей долучається. Є ті, хто бажає допомогти, але не мають можливості, ситуації різні»
Читайте також: Як працює гуманітарний хаб Василівської громади та яку допомогу там можна отримати
Як волонтерський центр «Паляниця» співпрацює з «Армією відновлення»
Замовником суспільно корисних робіт у лютому 2024 року стала і БО «БФ «Волонтерський центр «Паляниця». За пів року участі у програмі до них видали близько 277 направлень на виконання таких робіт.
Як розповіли «Відбудові. Запоріжжя» у центрі, учасники від «Армії відновлення» формують та видають гуманітарну допомогу, готують обіди для волонтерів, а також плетуть маскувальні сітки.
«У нас є волонтери, які допомагають незалежно від програми. Також літні люди часто просто так приходять й приділяють стільки часу, скільки можуть. А всі ті, хто залучений від «Армії відновлення», приходять і працюють щодня. Чоловіки займаються більш важкою працею – десь допомогти, щось перенести, розкласти. Жінки зазвичай готують їжу чи плетуть маскувальні сітки»
За його словами, більшість людей долучилися до волонтерської діяльності 1,5-2 роки тому, тобто ще з початку повномасштабного вторгнення. Нині вони працевлаштовані за цією програмою, мають п’ятиденний робочий тиждень й працюють з 8:00 до 17:00.
«Мінусом вважаємо обмеження програми за віком, наприклад, працеспроможні люди пенсійного віку не можуть брати у ній участь. Але загалом, це класний проєкт, який підтримує мотивацію волонтерів працювати далі та стабільно, бо з плином часу всі шукають оплачувану роботу, щоб закривати базові потреби, а проєкт дає змогу бути корисним суспільству»
Наразі в організації працюють понад 50 людей за програмою «Армія відновлення», серед них і Денис Філоненко. Спочатку він був залучений як медійник й фіксував робочий процес, а згодом теж приєднався до проєкту.
«З 7 квітня я допомагав у центрі, займався зйомкою та монтажем. А потім також приєднався до програми, і тепер я працюю на кухні, де ми готуємо обіди для волонтерів»
Він підкреслює, що роботи зазвичай доводиться виконувати різні, але у центрі всі працюють згуртовано, тож один одному допомагають.
«Ми всі допомагаємо один одному й різні роботи виконуємо. Наприклад, потрібно буде поїхати і порізати дерева для заготівлі дров на зиму. Коли приїжджає гуманітарна допомога, то всі, хто більш-менш вільний, швидко йдуть, щоб її розвантажити. Якщо на кухні не вистачає людей або хтось кудись поїхав, наприклад з гуманітаркою, ми завжди допомагаємо і замінюємо один одного»
Читайте також: «Саме тут» у Запоріжжі: як працює гуманітарний хаб Мелітополя
Хто і як може долучитись до «Армії Відновлення»
«Наразі програма триває. В громадських організаціях та благодійних фондах дійсно існує потреба в «додаткових руках». Тому усі охочі з-поміж зареєстрованих безробітних або ВПО працездатного віку, які не перебувають на обліку як безробітні, можуть долучитись до виконання суспільно корисних робіт»
З учасниками «Армії відновлення» укладають строковий трудовий договір, а період участі зараховується до страхового стажу. Заробітна плата під час виконання таких робіт становить до 12 тисяч гривень за повний відпрацьований місяць.
Роботи фінансуються Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Як розповіли в обласному центрі зайнятості, всього з початку старту програми видали:
- 65 направлень на суму 191,8 тис. грн в кінці 2022 року;
- 2016 направлень на суму 11,8 млн грн у 2023 році;
- 2448 направлень на суму 19,6 млн грн за січень-червень 2024 року.
Тим, хто бажає долучитися до «Армії відновлення», необхідно звернутися до центру зайнятості. Також можна зателефонувати на гарячу лінію за номером 0800-336-728.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win