Запорізьку обласну раду можуть позбавити повноважень: що кажуть обласні депутати
Президент вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, який надасть Запорізькій обласній військовій адміністрації повноваження і Запорізької обласної ради. Фактично це означатиме припинення повноважень обласного депутатського корпусу.
Як повідомлялося раніше, 4 березня Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав вищезгаданий законопроект. Журналісти «Відбудова.Запоріжжя» поспілкувалися з чинними депутатами Запорізької обласної ради, та запитали, що вони думають про те, що ЗОР можуть позбавити повноважень.
Дмитро Майстро, депутат Запорізької обласної ради, голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою
Як голова профільної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно територіального устрою Запорізької облради вважаю, що навіть під час війни місцеве самоврядування повинно бути, а головне працювати!
Мені, як депутату, соромно перед виборцями, що за 2 роки сесія Запорізької обласної ради проводилася лише один раз у березні 2022 року, що з початку повномасштабного вторгення не всіх депутатів – зрадників України позбавили мандатів.
Можу сказати лише за депутатів фракції ПП В.Буряка « Єднання». Ми направляли звернення керівництву облради про необхідність проведення сесії облради, неодноразово зустрічалися з ними з цього питання.
Відповіді та відговорки чули різні: не має депутатів для кворуму на сесії, Офіс Президента не дозволяє проводити сесію, голова обладміністрації не бажає проведення сесії, Служба безпеки України не рекомендує проводити сесії в звʼязку з оперативною обстановкою і тд.
Хочу зазначити, що участь в роботі сесії обласної ради, це далеко не єдина форма роботи депутатів відповідно до Законодавства. Депутати також повинні проводити прийом громадян, розглядати їх звернення, в інтересах виборців направляти депутатські звернення до органів державної влади. І, як мені відомо, багато депутатів облради ці обовʼязки сумлінно виконують. На мою думку, робота обласної ради була штучно паралізована різними групами впливу, що призвело до відсутності її ефективної роботи.
Аскад Ашурбеков, депутат Запорізької обласної ради, секретар постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою
Наявність подібної постанови там і проекту рішення з ініціативи ще минулих очільників ЗОДА – логічна. Тому що, велика кількість питань не може бути вирішена через відсутність сесійних засідань. А це, в свою чергу, впливає на якість прийняття управлінських рішень обласної військової адміністрацією, і торкається в тому числі мешканців нашої області в цілому.
Але не потрібно так категорично стверджувати, що Запорізька обласна взагалі не працювала. У нас є 120 комунальних підприємств які підпорядковуються ЗОР. Це й обласна лікарня, обласна дитяча лікарня, госпіталь ветеранів війни і багато-багато інших. Фактично в Обласній раді залишается апарат, який продовжує працювати, і фактично управляти цими стратегічними підприємствами, та виконувати інші функції.
Якщо казати саме про так званий “розпуск” Обласної ради, то рішення комітету – це не рішення Верховної Ради. Так, дійсно Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав вищезгаданий законопроект, але ще потрібно щоб погоджувальна рада внесла це питання до порядку денного парламенту, і далі питання в тому, чи буде достатньо голосів депутатів. Я думаю, що є велика вірогідність того, що їх не вистачить.
Тому що, якщо все ж таки Запорізьку обласну раду позбавлять повноважень – це буде першим прецедентом по країні. Навіть Херсонська обласна рада працює і де-юре, і де-факто. Це нажаль може трактуватися суспільством як показник того, що ми можемо йти по, умовно, Донецькому, Луганському сценарію, де свого часу ліквідували органи місцевого самоврядування.
Є великі ризики прийняття такого рішення Верховною Радою буде виглядати як, ліквідація демократичного інституту, який був обраний людьми.
При тому, що більшість депутатів на місці, комунікують з мешканцями регіону, проводять гарячі лінії. До депутатів звертається велика кількість виборців, серед них є і ВПО для допомоги у вирішенні своїх проблем. Тобто є речі, які не пов’язані з роботою в сесійній залі і ця робота проводиться.
Елліна Позднякова-Кирбят’єва, депутатка Запорізької обласної ради, членкіня постійної комісії з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад області та житлово-комунального господарства
Безсумнівно, те, що зараз відбувається в Запорізькій обласній раді, це не є добре, і так довго вона не може працювати. Бо ми розуміємо, що багато питань паралізовано: це й звільнення в комунальних підприємствах, які підпорядковані ЗОР, це й прийняття на роботу, або зміна керівника.
Для мене, як проректорки з освітнього процесу та інвестиційної діяльності Хортицької національної академії, важливим питанням залишається те, що до теперішнього часу не вдалося розпочати ремонт учбового закладу після ворожих обстрілів, на який було виділено 60 мільйонів гривень з державного бюджету. Через те, що пленарне засідання сесії обласної ради ніяк не відбудеться, до сих пір не надано згоду на проведення будівельних робіт, а також не передані функції замовника ( Хортицької національної академії) Службі відновлення. Саме вирішення цих та інших питань щодо відновлення освітнього закладу належить до компетенції депутатів Запорізької обласної ради. Наша фракція неодноразово зверталася до керівництва з вимогою скликати сесію, щоб вирішити це питання, але ніякої реакції не послідувало. Депутати наголошували, що фізичних перешкод для проведення сесій немає: обранці на місцях, і готові працювати.
Навіть ті, які представляють тимчасово окуповані території, вже в перші тижні виїхали на підконтрольну Україні територію. Від себе хочу зазначити, що депутати фракції ПП “Партія Володимира Буряка “ЄДНАННЯ ” зробили максимум можливого аби реанімувати та перезапустити нинішню облраду під час повномасштабної війни.
Що відомо
Законопроєкт «Постанови про здійснення Запорізькою обласною військовою адміністрацією, начальником Запорізької обласної військової адміністрації повноважень, передбачених частиною третьою статті 10 та частиною третьою статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 9118 від 17.03.2023 був ініційований президентом України Володимиром Зеленським.
Як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, з 24.02.2022 сесія Запорізької обласної ради проводилася лише один раз у березні 2022 року, а це в рази перевищує максимально допустимі строки, встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, Запорізька обласна військова адміністрація порушила перед Президентом України питання щодо надання їй повноважень, передбачених частиною третьою статті 10 та частиною третьою статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, оскільки вирішення ряду питань не вбачається можливим внаслідок непроведення сесій обласної ради.
Насамперед, це стосується питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад, призначення і звільнення їх керівників, функціонування комунальних закладів і установ, комунальних некомерційних підприємств Запорізької обласної ради в галузі освіти, соціального захисту, охорони здоров’я, захисту дітей, що мають вирішуватися виключно на пленарних засіданнях обласної ради.
Як повідомлялося раніше, 4 березня Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав вищезгаданий законопроект.
Якщо погоджувальна рада внесе питання так званого “розпуску” Запорізької облради до порядку денного парламенту, та нардепи його схвалять, то депутати Запорізької облради та її керівництво до закінчення війни будуть тимчасово позбавлені своїх повноважень, які передадуть Запорізькій обласній військовій адміністрації на чолі з Іваном Федоровим.