Замість занедбаних приміщень – соціальні гуртожитки: як у Запоріжжі облаштовують шелтери для вимушених переселенців
У Запоріжжі лише офіційно зареєстровано понад 160 тисяч внутрішньо переміщених осіб. За інформацією голови обласної військової адміністрації Івана Федорова, насправді кількість вимушених переселенців може сягати до 200 тисяч, бо чимало людей не зареєструвалися, як ВПО, або зробили це в іншому місті України, хоча зараз живуть тут.
Забезпечення житлом та можливість працевлаштування – дві найважливіші проблеми, з якими зустрічаються внутрішньо переміщені особи на території Запоріжжя.
Бодай частково закрити потребу у тимчасовому житлі для переселенців допомагають громадські організації, які за кошти міжнародних організацій-партнерів у співпраці з міською владою перетворюють покинуті комунальні приміщення у соціальне помешкання.
Як у нашому місті створюють шелтери для внутрішньо переміщених осіб – розповідає «Відбудова. Запоріжжя».
У грудні 2023 року у Запоріжжі відкрили черговий прихисток для тимчасового проживання вимушених переселенців. Завдяки співпраці з Міжнародною організацією з міграції та низці партнерів-благодійників громадська організація «Захист жінок України» привела до ладу приміщення, надане містом з комунального фонду.
Для проживання тут є все необхідне: односпальні ліжка, санітарні кімнати з пральними машинами та душовими кабінами, кімната для приготування та вживання їжі.
Завдяки благодійним організаціям у Запоріжжі облаштували вже 20 таких комфортних соціальних гуртожитків для вимушених переселенців. У цих шелтерах достатньо місця для розміщення близько 1000 людей. Підготовка та облаштування нових подібних компактних місць проживання для людей, які врятувалися від війни у нашому місті, триває.
Звісно, такі шелтери не можуть забезпечити житлом абсолютно усіх вимушених переселенців. Їхня робота спрямована на найбільш вразливі категорії населення: одиноких матерів з дітьми, пенсіонерів та людей з інвалідністю
Замість офісу організації – житло для ВПО
Голова ГО «Захист жінок України» Любов Кінчевська заселила перших вимушених переселенців у новостворений шелтер 25 березня 2022 року.
Організація задовго до 24 лютого отримала це приміщення в одній з будівель на проспекті Соборному від міста на пільгових умовах для реалізації проєкту «Громадська приймальня для мешканців міста Запоріжжя». Але спочатку ремонтні роботи зупинила пандемія коронавірусу, а початок повномасштабного вторгнення остаточно змінив плани.
«Коли почалася війна – люди-переселенці не мали, де жити. Тому ми разом з членами нашої організації вирішили облаштувати у цих двох порожніх кімнатах шелтер, – розповідає Любов Кінчевська. – Своїми силами поприбирали, знайшли матраси, подушки, ковдри. З домівок поприносили посуд, кухонне приладдя – хто, що міг. Підготували 25 місць – стільки людей і заселили».
Діяльність активних людей швидко підтримали інші громадські організації: забезпечили меблями та побутовою технікою, а також допомогли зробити ремонт.
«У серпні-вересні 2022 року був найбільший наплив переселенців. Тому ми звернулися за допомогою до міської влади з проханням надати приміщення на тому ж поверсі, щоб розширити наш шелтер. Місто пішло назустріч і передало нам додаткові площі», – згадує голова ГО «Захист жінок України».
За підтримки міжнародної організації People in Need («Людина в біді») у нових приміщеннях шелтера зробили чудовий ремонт. Для потреб ВПО з’явилися душові кабіни, пральні машини, бойлери і фільтри для води.
Громадські організації об’єдналися для спільної допомоги переселенцям
Паралельно аналогічні роботи в інших приміщеннях для заселення внутрішньо переміщених осіб за підтримки іноземних та українських партнерів також проводили інші запорізькі громадські організації та благодійні фонди. Тоді ж була створена громадська спілка «Асоціація шелтерів Запоріжжя», які об’єднала всіх активних волонтерів, які надають прихисток вимушеним переселенцям у нашому місті. Любов Кінчевська стала координаторкою об’єднання.
Спільно різні організації можуть подавати заявки на отримання допомоги від міжнародних організацій. Такий формат роботи, за словами Любові Кінчевської, збільшує шанси на отримання підтримки від потужних міжнародних партнерів.
До складу асоціації вже входять кількадесят організацій. Окрім, ГО «Захист жінок України», Всеукраїнська організація «Патріот», Християнська церква Еммануїл, благодійний фонд «Допомога нації», ГО «Молодь нашого майбутнього» та багато інших.
«Новий шелтер – для людей з інвалідністю – за підтримки Міграційної служби ООН будемо облаштовувати у приміщенні, яке надала міська влада, в Космічному мікрорайоні», – розповіла координаторка «Асоціації шелтерів Запоріжжя».
Загалом з початку повномасштабної російської агресії та окупації великої території Запорізького регіону в обласному центрі облаштували вже 20 невеликих соціальних гуртожитків, де тимчасово можуть мешкати до 1000 вимушених переселенців.
Раніше ми повідомляли, що гуманітарна місія «Проліска» за сприяння Агентства ООН у справах біженців в Україні допомагає з облаштуванням шелтерів для вимушених переселенців у Запоріжжі, обладнуючи їх меблями, комп’ютерною та побутовою технікою.
У Запорізькому регіоні створюють «паспорт інтеграції ВПО»
Заступник Запорізького міського голови Анатолій Васюк розповів, що на сьогодні місцева влада разом з обласною державною адміністрацією, консультаційною радою з питань ВПО та представниками громадських організацій працює над міською програмою «Паспорт інтеграції ВПО», яка пропонуватиме механізм комплексної адаптації людей до нового життя. За його словами, потреба у житлі серед вимушених переселенців є, але вже не така нагальна, як це було, приміром, у 2022 році.
«Таких потреб, як було раніше під час перших хвиль переселенців, вже немає. У нас є вільні місця у місцях компактного проживання і ми готові розмістити людей», – розповів Анатолій Васюк.
Нещодавно призначений голова Запорізької ОВА Іван Федоров під час своєї першої пресконференції зазначив, що обласна адміністрація також працює у напрямку адаптації вимушених переселенців. За його словами, держава зобов’язана всіляко допомагати мешканцям, які виїхали з окупації.
«Перш за все, це питання житла. Ми маємо спільно знаходити можливості для вирішення цієї проблеми. Як надання соціального житла, так і розробка спеціальних кредитних програм для переселенців, які мають матеріальну спроможність забезпечити себе оселею, – поділився Іван Федоров і додав, що держава також має піклуватися про працевлаштування ВПО.
Нагадаємо, нещодавно Кабінет Міністрів удосконалив порядок надання тимчасового житла переселенцям та доповнив перелік тих, хто має на це пріоритетне право, новими категоріями. Раніше ми вже писали, хто з ВПО у Запоріжжі має пріоритетне право на тимчасове житло.