Як живе запорізьке спортивне товариство «Динамо», база якого була зруйнована ракетним ударом у жовтні 2023 року
У жовтні росіяни здійснили масований ракетний удар по Запоріжжю. Внаслідок обстрілу була безжально зруйнована і спортивна база ГО «Запорізька обласна організація Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України». Стан зруйнованого спортивного комплексу сьогодні та як зараз тренуються спортсмени товариства – у фоторепортажі «Відбудови. Запоріжжя».
Історія товариства
Фізкультурно-спортивне товариство «Динамо» на Запоріжжі було організовано у 1927 році. У цьому ж році були зроблені перші кроки у створенні динамівської бази . Були побудувані майданчики для гри у гандбол і занять гімнастикою, тенісний корт та 25-метровий стрілецький тир.
1928 рік було відзначено створенням у Запоріжжі футбольної команди «Динамо», гравці якої в подальшому склали кістяк збірної міста. Динамівці Запоріжжя почали виходити на передові позиції у 1932-1933 роках. В організації створили групу з провідних спортсменів – чемпіонів, призерів та рекордсменів всесоюзного та республіканського рівня. 1944 рік став початком відновлення фізкультурно-масової та спортивної роботи в обласній раді «Динамо».
«Зірковими» для запоріжців були 1948-1968 роки. Саме у цей період рівень фізичної культури та спорту в області був вищий, ніж у більшості регіонів України. Тоді весь світ почув імена динамівців Запоріжжя. Наприклад, у 1953-1960 роках Едуард Рубахін стає 38-разовим переможцем різноманітних змагань серед працівників міліції та «Динамо». По закінченні спортивної кар’єри він отримав посвідчення члена Спілки журналістів України, став автором п’яти книг.
1959-1962 роки. Заслужений майстер спорту СРСР з класичної боротьби Сергій Рибалко став дворазовим чемпіоном світу. 1981-1982 роки – заслужений майстер спорту СРСР Геннадій Єрмілов двічі виборов титул чемпіона світу з класичної боротьби.
У 80-х роках багато вихованців запорізького «Динамо» гідно захищали честь товариства. Переможцями та призерами чемпіонатів Радянського Союзу і України, спартакіад, турнірів і міжнародних змагань стали борці класичного і вільного стилів, дзюдоїсти, самбісти, майстри кульової стрільби. У 1986 році був побудований спортивний комплекс «Динамо». Нова споруда включала: ігровий, борцівський, тренажерний зали та три стрілецькі тири. В жовтні 2023 року, внаслідок прямого влучання ворожих ракет, комплекс був зруйнований.
У 2000 році на березі Дніпра Запорізькою обласною організацією «Динамо» був побудований найбільший в Україні навчальний центр, до складу якого входять: 30-метровий критий стрілецький тир, майданчики для різних видів спорту, спеціальні майданчики для спецпідрозділів міліції, смуга перешкод, бігові доріжки, навчальні класи. Також тренування проводяться у Будинку фізичної культури у центрі Запоріжжя.
Спортивний комплекс до ракетного обстрілу
Як розповів перший заступник голови фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» Олександр Столяров, до початку війни спортивний комплекс мав відповідні потужності для багатьох видів спорту.
На зазначеній споруді була вся необхідна матеріально-технічна база, яка дозволяла проводити навчально-тренувальні збори з підготовки спортсменів вищої спортивної майстерності. Загальна площа будівлі складає 3631,1 м2. В підвальному приміщенні були розташовані велика стрілкова галерея та дві малих. Перший поверх займав ігровий зал, загальною площею 1079,4 м2 . Другий поверх займали два малих спортивні зали. У 2016-2017 роках в спорткомплексі було проведено капітальний ремонт в ігровому залі.
У спорткомплексі відбувалися заняття зі спеціальної тактичної, практичної та фізичної підготовки військовослужбовці ЗСУ, службовці правоохоронних та спеціальних відомств України. У будівлі проводили змагання Всеукраїнського та міжнародного рівня у відповідності до міжнародних стандартів.
Ракетний обстріл
В серпні 2023 року внаслідок ракетного обстрілу в спорткомплексі товариства вибило кілька вікон і дверей.
Влітку 2023 року після ракетного обстрілу нам вдалося своїми силами ліквідувати наслідки ворожої атаки. Але вже в жовтні того ж року російська ракета знищила наш спортивний комплекс.
Відбудова спортивного комплексу
Як розповів Олександр Столяров, орієнтовна загальна вартість відбудови комплексу коштує 350 млн.грн.
Потрібно провести експертизу залишків будівлі, демонтаж будівельних конструкцій, розчищення будівельного майданчика. Крім того, складання проектно-кошторисної документації. Будівництво буде включати відновлення внутрішніх електромереж, теплопостачання, водопостачання, водовідведення, відновлення стрілкових тирів, ігрового покриття спортивного комплексу. Також необхідно придбання сучасного обладнання та інвентарю, яке було знищено під час ракетного обстрілу.
Олександр Столяров запевняє, що відновлення комплексу необхідно, бо воно надасть Запорізькій області спортивну базу для якісної спортивної підготовки спортсменів вищої спортивної майстерності. Крім того, після відбудови там можна буде надавати послуги з фізкультурно-спортивної реабілітації дітям, молоді та особам з обмеженими фізичними можливостями, учасникам бойових дій, службовцям правоохоронних та спеціальних відомств України.
Відновлення спортивного об’єту є важливою складовою, яке поки чекає свого часу. Безперечно, знищення цього комплексу стало великою втратою не тільки для товариства, але й для спортивної спільноти міста, адже він був важливим місцем тренувань для багатьох спортсменів та аматорів.
Життя фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» зараз
З 1999 року Запорізьку обласну організацію очолює саме перший заступник голови Олександр Столяров. Як розповідає Олександр Васильович, за час роботи було забезпечено участь 20 запорізьких спортсменів-динамівців в шістьох літніх та одній зимовій Олімпійських іграх.
Сьогодні Запорізька обласна організація ФСТ «Динамо» України налічує майже 6000 членів товариства. Один з них – Данило Гололобов – неодноразовий чемпіон та призер України, майстер спорту по дзюдо. Член збірної команди України. Спортсмен розповідає, що тренується у спортзалі ФСТ «Динамо» вже протягом 13 років.
З цього спортзалу ФСТ вийшло не одне покоління чемпіонів не тільки України, а ще і світу. Зараз моя мета – Олімпійські ігри, до якої я буду йти разом з «Динамо» !
Зараз Запорізька обласна організація ФСТ «Динамо» України продовжує свою роботу з підготовки спортсменів з пріоритетних олімпійських, неолімпійських видів спорту. Діти та підлітки залучаються в секції з різних видів спорту.
Віктор Ковальов – тренер ФСТ «Динамо», майстер спорту дзюдо та самбо. Тренер підготував велику кількість майстрів спорту України, а також майстрів спорту України міжнародного класу. У коментарі «Відбудові. Запоріжжя», розповів, що товариство славиться великими традиціями. Протягом 60 років виховувалися неодноразові чемпіони України, призери чемпіонатів Європи та світу.
Всупереч всім проблемам, ми продовжуємо тренуватись, приймати участь у змаганнях. Так, за останній рік у нас було два призери чемпіонату України серед юнаків та чемпіон серед школярів. Дорослі «динамовці» також вигравали чемпіонати України протягом двох років. Зараз багато наших спортсменів служать у Збройних силах, приймають участь у бойових діях. На жаль, багато обдарованої молоді виїхала за кордон. Але ми маємо надію, що коли війна закінчиться, діти повернуться і далі будуть прославляти наше «Динамо», та наше Запоріжжя.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win