Як мешканці прифронтового Степногірська готуються до зими. ФОТОРЕПОРТАЖ
На початку осені у прифронтовому Степногірську Запорізької області почастішали російські обстріли. Попри небезпеку, там продовжують жити люди й готуються до третьої зими в умовах війни. Передусім його мешканці просять знизити тарифи на «зимову» електрику. «Відбудова. Запоріжжя» поспілкувалась з місцевими жителями й дізналась, як збираються зимувати степногірці та чи буде для них допомога з опаленням.
Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Запоріжжя»: тільки корисні та достовірні новини
Незважаючи на постійні обстріли, у Степногірську Василівського району залишається близько 700 людей. Частина з них мешкає у приватному секторі й опалює свої домівки дровами, але більшість залежить від електрики, з якою постійно виникають проблеми.
Микола вже 14 років працює електриком у рідному селищі, що за 10 км від фронту. З початку повномасштабної війни чоловік не залишав Степногірськ, хоча родину вивіз у Запоріжжя. Сам щодня відновлює пошкоджені ворогом електролінії.
Мережі ворог обстрілює щодня. Перебивають дуже часто. Буває так, що два дні нормально, потім в день по три-чотири обриви. Ми працюємо – лагодимо світло. От сьогодні знову відновлювали після «прильоту». Намагаємось якомога швидше все відремонтувати, адже людям потрібна електрика,
Вже зараз степногірці переймаються тим, як опалювати свої домівки взимку. Торік мешканці приватного сектора отримували гроші на дрова.
Ми отримали минулого року по три куба дров. А потім ще отримали ООНівську допомогу – оформили й купили дрова. Так що на зиму в нас є ще трішки з минулого року. А щоб купити вугілля… ми по 40 років з дідом проробили та не заробили таких грошей великих. У нас по три з половиною тисячі пенсії приблизно, а в діда ще й трьох немає. Оце так. Але я думаю, що ми переживем,
Місцева влада запевняє, що цьогоріч жителі також отримають по 21 тисячі на тверде паливо. Постанову уряд ухвалив ще наприкінці серпня.
Ми уже приймаємо заяви від людей по нашій громаді. Вже майже обробили всі. Є домовленість з організаціями ООН, які будуть це фінансувати – 21 тис. на кожне подвірʼя. Це саме для приватних будинків, де є пічка, щоб нею опалювати
Тобто, питання опалення приватного сектору в Степногірську можуть вирішити цього року – людям допоможуть придбати дрова. Але питання багатоповерхівок все ж таки залишається відкритим, бо в Степногірську їх більше 20-ти, саме в них мешкає більша частина жителів, і всі вони опалюються електрикою. А це досить дорого.
Ми з чоловіком не виїздили зі Степногірська. Дочка з онуком виїхала, а ми залишились тут. Жити під обстрілами складно, але вже звикли й нікуди не ховаємось – сподіваємось на краще. Ну таке у людей прохання: щоб зі світлом нам допомогли. Може якісь дотації там на зиму? Хоча б на зимовий період. Бо у нас все опалення багатоповерхівок електрикою, розумієте? А ви знаєте, яка зараз ціна?
Жінка каже, що минулого року подружжя «накручувало» взимку від трьох до п’яти тисяч грн на місяць. А враховуючи, що абсолютно всі степногірські багатоповерхівки значно поруйновані обстрілами та і мешканців обмаль, тепло в стінах не тримається. Однак вдалося отримати субсидію.
Електрика дуже дорога. Ми не взмозі її оплачувати. Немає роботи у нас, ніякої фінансової допомоги, тобто ми не можемо оплачувати навіть цю електроенергію,
Олена мешкає в багатоповерхівці. Жінка розповідає, що разом із сусідами мусить узимку опалювати ще й підвал, де ховаються від обстрілів.
Дров нема. І в пункті незламності ще у нас нема – ми не готові зовсім до зими. Минула зима була дуже важка – ми топили в підвалі, а цю зиму не знаю, як будемо. Поки що на підвали ніхто дрова не виділяв. Тільки приватному сектору обіцяють,
До речі, жінка просить небайдужих людей допомогти з кормами для тварин, позаяк вже майже немає чим годувати десятки котів та собак, покинутих господарями.
Ірина Кондратюк каже, що централізоване опалення в Степногірську відсутнє з 7 грудня 2004-го року.
Запоріжжяобленерго намагається завжди своєчасно відновити у нас електрику, попри обстріли. Але, як ми зрозуміли, з 1 жовтня може бути збільшена ціна на електрику, а ми не ввійшли в ту категорію, яка матиме пільговий тариф. І в наших багатоповерхівках пічки неможливо поставити – це всі знають. Навіть буржуйки вище першого поверху не змонтуєш. Тому мені хотілося б, щоб на нас звернули увагу й знизили тариф хоча б на зиму. Бо ми взимку накручуємо до 3 тис кВт. І це не тому, що ми тут «жируємо» – це наше опалення,
Ціна електрики поки що 4 грн 32 копійки за кіловат, але прогнозують підвищення.