У серпні 2023 року в Запоріжжі Храм святих первоверховних апостолів Петра і Павла зруйнувала російська ракета. Будівлю пошкодило настільки, що єдине, що можна було зробити – це знести та відбудувати її наново. Цим займається настоятель храму – отець Василь. Який вигляд храм ПЦУ має зараз та як проходить його відбудова – дивіться у фоторепортажі «Відбудови. Запоріжжя».

Надвечір 9 серпня 2023 року чергова російська ракета вгатила по Запоріжжю. Російські військові поцілили в житловий квартал Шевченківського району. Тоді загинуло троє людей, 5 – отримало поранення. Серед двох загиблих були вуличні співачки – Крістіна Спіціна та Світлана Сємєйкіна. В моменту прильоту дівчата виступали з вуличним концертом і збирали гроші на допомогу ЗСУ.

З будинків та закладів освіти, що стоять поблизу, повилітали вікна. Найбільших руйнувань зазнала церква, що стояла поруч: Храм святих первоверховних апостолів Петра і Павла – Запорізької єпархії Православної Церкви України.

У травні 2003 року церкву почав будувати Отець Василь. Грошима тоді допомогли небайдужі містяни. Для прихожан храм відкрився у жовтні 2004 року.

Перший раз я будував один-однісінькій, помічників у мене не було. Я був і за архітектора, і за двірника, і за підсобника, і за служителя. Півтора місяці закладав фундамент, – згадує Отець Василь.

Як іде відновлення Храму у Шевченківському районі, який у серпні 2023 року розбила російська ракета. ФОТОРЕПОРТАЖ
Отець Василь

Під час минулорічного ворожого обстрілу церква прийняла на себе основний удар. Врешті будівлю довелося повністю розбирати, бо інакше відновити її було неможливо.

Була будка, де були робочі інструменти і всіляке таке – оце над нею взірвалося. Її і храм зруйновало повністю. Трапезну зачепило частково – ми її відновили в першу чергу і взимку молились у ній. Зачепило щитову, довелося світло по-новому проводити. Дзвіниця посічена уламками. На старому фундаменті ми збудували новий храм, дякуючи прихожанам, – розповідає священнослужитель.

За 2 тижні після прильоту храм розібрали. За місяць – звели стіни та армопояс, замовили купол з хрестом. Ще за кілька тижнів, наприкінці вересня, почали монтувати дах. 

Зараз лишилося іконостас завершити. Якість ікони у нас збереглися, якісь пошкоджені. Завершимо іконостас, щоб можна було освятити, і тоді зможемо почати тут служби. Коли це буде – на все воля божа. Ми ж не знаємо, що буде через годину чи що буде завтра. У нас війна і що нашому ворогу в голову прийде ми не знаємо, – каже Отець Василь.

Я живу неподалік і раніше постійно заходила у цю церкву на свята. Коли по ній прилетіло, у мене був шок. Як росіяни взагалі посміли бити по такому місцю? Я вже давно зрозуміла, що у них немає нічого святого, але коли проходжу повз церкву, то кожного разу мені стає боляче. Залишається лише молитись і сподіватись, що росіяни отримають по заслугах. Коли вже було зрозуміло, що церкву почали відновлювати, то мені аж стало легше. Я навіть пожертвувала трохи грошей, скільки змогла, щоб допомогти. Мені дуже подобається священик та і недалеко сюди ходити від дому, – розповіла місцева мешканка, вірянка Валентина

Гроші на відбудову знову збирали усім Запоріжжям.

Ми розуміємо, що зараз абсолютний пріоритет для кожного – допомога фронту, нашим військовим. Проте кожен з нас, віруючих людей, може уявити, яке це горе – втратити храм, де ти протягом років регулярно молився, де відбулись важливі події твого життя. Тож просимо у міру сил долучитись до збору коштів для постраждалої релігійної громади, – звернулася Запорізька єпархія Православної Церкви України до парафіян на своїй фейсбук-сторінці.

Як іде відновлення Храму у Шевченківському районі, який у серпні 2023 року розбила російська ракета. ФОТОРЕПОРТАЖ
Табличку із реквізитами для пожертв закріпили і на дзвіниці

Власне віряни допомагають не тільки копійчиною, а і працею. Кілька небайдужих людей чи не щодня приходять до храму, аби допомогти відновити зруйноване.

Буквально кілька прихожан фізично допомагають відновлювати храм. Один з них – переселенець з Оріхова. Іноді допомагають підприємці, але не руками, а роблять знижки. Відбудова неможлива без грошей. Нам жертвують різні суми: хтось по 30 гривень, а буває хтось 1000. Ми раді будь-якій допомозі і будь-якій допомозі вдячні однаково, бо розуміємо, що у кожного свої можливості, – ділиться священнослужитель.

Не так давно храм знову отримав пошкодження.

Неподалік церкви знову вгатила ракета. Тріснуло одне з вікон, похилився хрест на куполі, двері винесло.

Як іде відновлення Храму у Шевченківському районі, який у серпні 2023 року розбила російська ракета. ФОТОРЕПОРТАЖ
Скло, яке тріснуло від вибухової хвилі після нового прильоту

Відновлення храму триває і по нині. Робіт залишилось чимало.

На дзвіниці треба у майбутньому купол повністю знімати, стіни укріпляти, бо потріскались. Бо якщо залишити так і далі, то воно буде руйнуватися. Ми будуємо і надіємось, що все буде добре, – каже Отець Василь.

Якщо ви хочете допомогти у відновленні Храму святих первоверховних апостолів Петра і Павла, то можете надіслати посильну суму за реквізитами  5167 8032 0088 3945 Батіг В.П.


Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...