Відбудова Хортицької академії в Запоріжжі: який вигляд має і чому втрачені 60 мільйонів. ФОТОРЕПОРТАЖ
3 та 11 жовтня 2022 року запорізька Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія зазнала ворожих обстрілів. Чотири ракети зруйнували основний корпус академії, де навчалися 337 дітей та 1150 студентів. Яких пошкоджень зазнала будівля навчального закладу, що вже вдалося відремонтувати, та які роботи виконуються зараз, дивіться у фоторепортажі «Відбудови. Запоріжжя».
Академія – унікальний навчальний заклад для Запорізької області. Він готує реабілітологів різного фаху, зокрема соціальних педагогів, дефектологів, ерготерапевтів. Також навчальний заклад має центр реабілітації, де зокрема проходять практику і студенти академії. Крім того, в академії з першого року життя до здобуття вищої освіти навчаються та проходять реабілітацію діти з особливими освітніми потребами.
Як розповідає проректорка з освітнього процесу Хортицької національної академії Юлія Бріцина, вибуховою хвилею вибило 80% вікон, потрощило внутрішні двері, стелю, підлогу в навчальних аудиторіях та приміщеннях усіх трьох поверхів. Також обстріл знищив меблі, обладнання. Постраждали також системи водо- й електропостачання та опалення.
Пошкоджено реабілітаційне обладнання, а те що вціліло, довелось перевезти в інше місце. Також було зруйновано більшу частину покрівлі академії, його закрили плівкою, проте через 1,5 роки вона зносилася. Через це персонал регулярно має боротися з наслідками протікання «даху», – говорить Бріцина.
Зараз відбудовою академії займається громадська організація «Добробат». За словами очільника запорізького осередку організації Андрія Разіна, аби відремонтувати заклад, в травні 2023 року активісти ініціювали збір коштів на п’ять мільйонів гривень.
200 тисяч гривень вдалося зібрати з донатів, решта суми була надана Міністерством закордонних справ Естонії, курувала проект благодійна організація MONDO. На ці кошти ми зробили капітальний ремонт бібліотеки та книгосховища, де були замінені двері та вікна, підлога, електрика та система кондиціонування. Крім того, по всій будівлі було встановлено близько 120 вікон. Наразі наш будівельний батальйон ремонтує їдальню, будматеріали вдалося придбати за кошти компанії Carlsberg Ukraine, яка активно долучається до відбудови інфраструктури, зруйнованої внаслідок ворож атак, – розповідає Разін.
Андрій Разін зауважує, що зараз навчальний заклад їх пріоритетний об’єкт для відбудови. Зокрема «Добробат» шукає й донорське фінансування на цей проєкт.
Ми на постійній основі пропрацьовуємо з нашими міжнародними партнерами питання реконструкції учбового закладу. Останній раз команда «Добрабату» презентувала проект відбудови академії у лютому 2024 року у Вашингтоні. На жаль, рішення про підтримку реконструкції закладу міжнародними інвесторами приймаються не так швидко, як би нам хотілося, враховуючи наше близьке місцезнаходження до лінії бойового зіткнення, – розповідає очільник «Добрабату».
Та найбільшого внеску на відновлення навчальний заклад очікував від держави. У липні 2023 року постановою Кабінету міністрів України виділено понад 60 млн. грн. з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на капітальний ремонт академії. Однак, кошти так і не вдалося витратити.
Виділені гроші направили на інші проєкти. Сталося це через те, що так і не відбулася сесія Запорізької обласної ради, де депутати повинні дозволити Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області замовляти роботи з відбудови академії. Саме тому роботи по відновленню закладу не почалися вчасно, а 60 мільйонів – втрачені. Ми не знаємо, що робити далі, але ми розуміємо, що наразі усі наші сили будуть спрямовані на пошук інвесторів та донорів. Наша академія – це унікальний заклад системи освіти, який потрібен Запоріжжю та його мешканцям, – розповідає Елліна Позднякова-Кирбят’єва.
Зараз навчання в академії проходить дистанційно. Але, наприклад, студенти факультету образотворчого, декоративного мистецтва, реставрації, займаються у художніх майстернях основного корпусу академії.
Коли був пошкоджений основний корпус, академія переїхала в будівлю педагогічного коледжу, де і було відновлення навчання. Наприклад, науковий ліцей навчається у змішаному форматі. Департамент забезпечує девайсами та сприяє тому, щоб навчальний процес було адаптовано так, щоб діти здобували освіту попри усе, – говорить директорка Департаменту освіти і науки обласної військової адміністрації Людмила Бухаріна .
Наразі головним завданням для Хортицької академії є пошук фінансування на повноцінну відбудову та відновлення роботи.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win