Від чого залежить тривалість відключень світла у Запоріжжі: енергетики відповіли на поширені питання
Ситуація в енергосистемі складна, дефіцит зберігається, відключення тривають. Чому графіки відключень постійно змінюються, чому відключають будинки з електроплитами та як встановити двозонний лічильник, аби економити – відповіді читайте у матеріалі «Відбудови. Запоріжжя».
Оскільки ситуація в об’єднаній енергосистемі України змінюється дуже динамічно, треба постійно слідкувати за ними. Інформація про те, коли та на який час будуть відключати світло, є на сайті, фейсбук-сторінці та у телеграм-каналі «Запоріжжяобленерго». Втім, запоріжці неодноразово жалілися на невідповідність графіків до, власне, відключень.
У більшості випадків це пов’язано з тим, що будинок переводиться на резервну схему живлення. Якщо обладнання пошкоджується, аби мешканці будинку не залишалися без енергопостачання тривалий час, будівля може бути заживлена за запасною схемою. Але вона прив’язана до іншого джерела і це джерело може входити до іншої черги. Тому ми розробили інтерактивні таблиці по Запоріжжю, бо саме по обласному центру діє резервна схема. Всі вони оприлюднені на нашому сайті, на сторінці «стабілізаційні відключення». Інформація постійно оновлюється. Із цим, звісно, пов’язана додаткова незручність – щоразу треба перевіряти свою адерсу. З іншого боку – ви завжди будете знати в який саме час у вас буде перерва в електропостачанні, – розповіла речниця ПАТ «Запоріжжяобленерго» Зореслава Цупренко.
Також часто такими обмеженнями невдоволені містяни, які живуть у будинках, де встановлені електроплити.
Головна мета введення графіків погодинних відключень – це не допустити знеструмлення об’єктів критичної інфраструктури. На жаль, до переліку таких об’єктів не належать будинки з електроопаленням та електроплитами. У нас немає законодавчих підстав, щоб не відключати там світло. А працюємо ми виключно у законодавчому полі, – розповіла Зореслава Цупренко.
Однак від відключень страждають не лише люди, а й обладнання.
Будь-яке обладнання за технічними характеристиками не розраховані на постійні перемикання. Тому у нас відключення бувають не по 2 години, а по 4. Що більше перемикань робиться, то більший ризик, що обладнання пошкодиться і до стабілізаційних відключень додадуться ще й аварійні, – пояснила посадовиця.
Фахівці «Запоріжжяелектропостачання» розповіли, що треба робити містянам, аби розвантажити енергосистему і тим самим сплачувати за електроенергію менше. Потрібно встановити так звані розумні лічильники. Тоді за електроенергію, спожиту з 23:00 до 07:00, можна буде платити із 50% знижкою. Тобто за ціною 2,64 грн за кіловат.
Споживачам потрібно звернутися до «Запоріжжяобленерго» і замовити відповідну послугу. Потім треба звернутися до відділень «Запоріжжяелектропостачання» (вул. Поштова, 115 та Петра Сагайдачного, 11) з пакетом документів: паспорт точки розподілу, витяг з документу від обленерго про надання послуг розподілу, підтвердження права власності на майно, паспорт. Потім треба заповнити коротку заяву. Точну вартість такої послуги я не скажу, бо ціни постійно змінюються, – розповів радник директора ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» Євген Зінченко.
Раніше «Відбудова. Запоріжжя» також повідомляла, що робити, якщо світло відключають не за графіком.