Минулого тижня у «Незламному хабі» відбулася панельна дискусія на тему «Незламне Запоріжжя: як зберегти та відновити місто» за ініціативи ГО «Екосенс» в рамках проєкту «Рада відновлення Запоріжжя». В обговоренні основних проблем для прифронтового міста у процесі його відновлення взяли участь фахівці різних галузей, представники громадських організацій та активна молодь міста.

Наразі у суспільстві є дві позиції щодо теми відбудови міста. Представники першої наголошують, що займатися відновленням потрібно після перемоги, натомість інші стверджують, що потрібно вже зараз готували «плацдарм», його концепцію для того, щоб це відновлення було якісним. Під час дискусії експерти були більш схильні все ж до другої думки.  

Посилаючись на результати соціологічних досліджень та опитувань, член Ради відновлення Запоріжжя Дмитро Арбаджиєв виокремлює три базові компоненти для якісної реалізації процесу відновлення: прозорість, підзвітність та інклюзивність (врахування найбільш широкого спектра думок всіх категорій суспільства).

Тема інклюзивності стала підняттям проблемного питання щодо послуг «соціального таксі» для перевезення маломобільних людей, враховуючи те, що у місті дуже багато вимушених переселенців цієї категорії. У Запоріжжі така послуга наразі не впроваджена, а їхнє перевезення здійснюється за допомогою закупленого донорами авто та за підтримки громадських організацій. Проте під час заходу з’ясували, що основою для майбутнього проєкту може стати досвід Мелітополя, у якому ці послуги вдалося раніше реалізувати.

Культура vs війна

Як зазначив секретар Запорізької міської молодіжної ради Савелій Ужва-Склярук, нині багато громадських організацій, які мали свій конкретний напрямок, після початку повномасштабного вторгнення відсунули його на другий план – почали волонтерити, відкривати гуманітарні штаби тощо.

Учасники дискусії прийшли до спільної думки, що основний фокус допомоги наразі – це війна, однак відкинути важливість інших сфер діяльності на другий план теж доволі складно.

«Враховуючи те, що Запоріжжя знаходиться прямо біля фронту, – це особливо гостра тема для нас. Ми  маємо війну на першому плані, проте не можемо поставити наше життя просто на паузу і концентруватися лише на цьому. Ми не можемо поставити на паузу розвиток культури, науки та освіти, тому що після перемоги це буде або в такому ж самому стані, або занедбано. Все це не відбувається за один день, тому цю справу важливо продовжувати і популяризувати», – розповіла представниця ГО UkrTeenScience Марія Середа.

Наразі під час проведення різноманітних культурних заходів організатори активно збирають допомогу для ЗСУ, тому, як зазначила спікерка, це все теж тісно пов’язане з війною.

Начальник управління по роботі з молоддю та сім’єю департаменту спорту, сім’ї та молоді Запорізької міської ради Олексій Савицький додає, що такі заходи сприяють соціалізації дітей та молоді, що дуже важливо після складного періоду пандемії та нинішньої війни. Це ж, на його думку, й значно підсилить їхнє національно-патріотичне виховання.

Підтримка ментального здоров’я цивільних та військових

Під час дискусії обговорили важливість підтримки психологічного стану цивільних і військових, оскільки питання є актуальним як у теперішній період війни, так і після неї. Наразі психологічна допомога має попит, проте є дві проблеми, що заважають її ефективності. По-перше, це стереотипізоване відношення людей до цього та применшення своїх проблем. А по-друге, це переконання у високій вартості такої допомоги.

За інформацією спікерів, потрібно продовжувати ламати подібні стереотипи, доносити необхідність психологічної підтримки в умовах війни та працювати над тим, щоб надавати її безкоштовно на основі громадських організацій чи волонтерських штабів тощо. Це можуть бути як індивідуальні, так і групові сеанси.

«Найскладніше завдання – це психологічна допомога для військових», – зазначає представник ГО UkrTeenScience Матвій Талалаєвський й додає:

«Існує така думка, що питання демобілізації буде після війни і на цьому все. Але ж ми можемо навести приклади ще до 24 лютого 2022 року, коли психологічний стан військових шкодив громадськості. Це питання треба підіймати зараз, бо є багато людей, які вже демобілізовані, проте чіткого розуміння дій у них немає. На жаль, зараз повернення з фронту і адаптація людини після бойових дій завершується лише на виплаті пенсій».

Нині важливими є проведення тренінгів з попередження та лікування ПТСР у військових. На думку учасників, інформаційна кампанія в цьому напрямку повинна бути в кожному місті, зокрема Запоріжжі.

Важливість фахівців робітничих професій

Зруйновані житлові будинки та інфраструктурні об’єкти у Запоріжжі та країні в цілому потрібно буде відновлювати. Проте для цього треба вирішити проблеми у профтехосвіті, яка буде як ніколи актуальною, зауважує голова студентського самоврядування НУ «Запорізька політехніка» та заступниця голови Обласної студентської ради Марія Павленко.

Серед основних проблем, які виділили спікери, були: низький престиж робітничих професій та недостатній рівень оплати праці. В загальному розумінні варто все ж переглянути підхід до цього та активно популяризувати саме ті професії, які будуть відновлювати нашу країну, забезпечивши високооплачуваність цієї праці.

Учасники дискусії прийшли до висновку, що громадськість повинна бути активно залучена у процеси відновлення й бути основним генератором ідей. Для успішної та якісної відбудови важливо залучити місцевих жителів до процесу прийняття рішень та планування розвитку регіону із забезпеченням прозорості та врахуванням їхніх потреб.

Анастасія Чобліна

Завантажити ще...