У Запорізькій області затвердили програму розвитку та функціонування української мови як державної, проте Запоріжжя залишається одним з 12 обласних центрів, де таку програму досі не ухвалили.

Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на Facebook-сторінці.

Окрім відкриття мережі курсів з вивчення української мови, програма передбачає підтримку українців за кордоном українськомовним культурним продуктом, гарантує облаштування книжкових полиць для військовослужбовців в госпіталях та лікарнях області, заохочує громадян до вдосконалення свого мовлення”, – пояснює він.
У Запоріжжі досі не ухвалили міську мовну програму: що вона передбачатиме
Мапа мовних програм України. Фото: Уповноважений із захисту державної мови / Facebook

Станом на кінець лютого 2024 року в обласному центрі досі не ухвалили міську мовну програму, проте на території регіону таку програму прийняли. 15 лютого 2022 року Запорізька обласна рада затвердила “Програму розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя області на 2022-2026 роки”.

Вона містить рекомендації щодо забезпечення використання української мови та посилює дотримання мовного закону у сфері послуг і торгівлі, закладах освіти, медичних установах та ЗМІ, що має супроводжуватися відповідним моніторингом. 

Також цим передбачається, зокрема, організація безкоштовних мовних курсів та розмовних клубів на території регіону чи обласного центру. Так, на інтерактивній інформаційній мапі можна побачити декілька таких локацій і у Запорізькій області:

  • безкоштовний онлайн-курс для вивчення або вдосконалення розмовної української мови (Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти);
  • проєкт “Єдині” ГО “Навчай українською!” (Запоріжжя – 2 локації);
  • розмовний клуб української мови “Теревені” (Запоріжжя, бібліотека ім. В. Комарова);
  • гурток “Культура мовлення та спілкування” (Долинська бібліотека с. Долинське, вулиця Шкільна 5-а);
  • курси з української мови (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, проспект Соборний, 142);
  • розмовний клуб української мови “КУМ” (Запорізька обласна бібліотека для юнацтва, проспект Соборний, 210);
  • “Говоримо українською” (КУ “Центр професійного розвитку педагогічних працівників” Запорізької міської ради, вул. Леоніда Жаботинського, 20).

Раніше “Відбудова.Запоріжжя” повідомляла, що у 2023 році від жителів Запорізької області до Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 63 звернення щодо порушення мовного закону.

Завантажити ще...