На території Кушугумської громади мешкають 12 тисяч людей, близько третини виїхали за три роки повномасштабної війни. Щоб забезпечити тих, хто залишився, необхідними умовами, восени 2024 року в громаді почали працювати над стратегією розвитку до 2030 року. Як повідомляє громадська організація «Екосенс», у пріоритеті – перехід громади на зелену енергетику та встановлення перших сонячних електростанцій.

Проєкт «Зелена стратегія розвитку і відновлення Кушугумської громади» реалізує місцева влада разом із ГО «Екосенс». До роботи також залучені експерти і місцеві мешканці. 

Їхня співпраця розпочалася ще влітку 2023 року. Поштовхом стало руйнування Каховської ГЕС та висихання водосховища – загострилася проблема нестачі питної та технічної води у населених пунктах громади.

Мої рідні живуть у Кушугумській громаді, яка до війни була чудовою місциною для життя і відпочинку.  На жаль, після спустошення Каховського водосховища погіршилася екологічна безпека та безпека питного водопостачання, тож «Екосенс» почав працювати з громадою над вирішенням цих проблем. Одночасно, розуміючи загрози війни, ми залучили експертів і для впровадження рішень з енергетичної безпеки для Кушугумської громади, 

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».

Як вже писала «Відбудова. Запоріжжя», перехід на сонячну енергетику в Кушугумській громаді почали планувати з листопада 2024 року. Проєкт подали до Міжнародного фонду «Відродження» та отримали підтримку.

Перехід на сонячну енергетику

Задля обміну досвідом кушугумці відвідали Чортківську громаду, що на Тернопільщині. Вона має значні досягнення у розвитку відновлюваної енергетики та енергоефективності. Після поїздки розробили план впровадження відновлюваних джерел енергії, першочергово для об’єктів критичної інфраструктури: насосної станції, ЦНАПу, медичних і освітніх закладів. 

Сонячні панелі встановлять на двох школах, медичному центрі та будівлі селищної ради. Перші 500 фотовольтаїчних панелей уже передані донорами та доставлені до Кушугумської громади.

Все вдалося завдяки співпраці і менторству в рамках проєкту з планування зеленого розвитку Кушугуму від громадської організації «Екосенс». Ми напрацювали зв’язки з Чортківською та Кам’янець-Подільською громадами, вони поділилися і досвідом залучення допомоги, і самими панелями. ГО «Схід СОС» допомогли з перевезенням. Тепер працюємо над техніко-економічним обґрунтуванням для встановлення СЕС на будівлях бюджетної сфери. Сподіваємося, будуть із світлом,

Владислав Василега, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Кушугумської селищної ради.

Експерт з енергоменеджменту Олександр Карпенко допоміг Кушугумській селищній раді налагодити співпрацю з Національною лабораторією відновлюваної енергії США (NREL).

Як залучений ментор я посприяв налагодженню комунікації між двома громадами та пояснив механізми співпраці. Далі представники Кушугумської селищної ради працювали самі: зверталися, писали листи, організовували доставку. Наразі працюємо над тим, щоб знайти інвертори під ці панелі та інше потрібне громаді енергетичне обладнання, працюю з донорами з Німеччини і Швеції,

Олександр Карпенко, експерт з енергоменеджменту.

У Кушугумській громаді вже готують майданчики та дахи комунальних будівель для встановлення сонячних електростанцій. Наразі розраховують потужність станцій для кожного об’єкта, вартість їх обслуговування, оптимальний спосіб кріплення та площу. Найпотужніші СЕС планують встановити для лікарні. Через безпекову ситуацію вирішують, як захистити панелі від російських дронів.

Формування бізнес-клімату

Нещодавно відбулося засідання робочої групи з розробки стратегії розвитку Кушугумської громади. У ньому взяли участь представники громади та експерти із Запоріжжя, Дніпра та Чорткова. Обговорили енергобезпеку та інші важливі напрямки розвитку, зокрема економіку, екологію, туризм і молодіжну політику.

Безпекова складова – це, звісно, й про вкладання капіталу в бізнес. Або просто підтримка поточної ситуації. Існує й проблема з кадрами, адже головна мета сьогодні – щоб бізнес залишався на місцях та розвивався. Це податки громади, 

Андрій Карпенко, експерт проєкту з економіки, професор кафедри економіки та митної справи Національного університету «Запорізька політехніка».

Він підкреслює, що бюджет Кушугумської громади сьогодні формується здебільшого за рахунок малого бізнесу. Це, зокрема, транспортні перевезення, крафтове виробництво, постачальники овочів тощо. До підриву Каховської ГЕС у громаді також працювали рибопереробні підприємства.

Формування прозорого бізнес-клімату для залучення інвестицій, формування довіри до владних інституцій громади – це все про майбутнє. Бізнес повинен знати, що зможе отримати проєктну підтримку від громади,

Андрій Карпенко, експерт проєкту з економіки, професор кафедри економіки та митної справи Національного університету «Запорізька політехніка».

За його словами, у стратегії розвитку громади визначили слабкі сторони, загрози та можливості для малого бізнесу в Кушугумській громаді. Також розробили можливі заходи, що допоможуть зменшити негативні наслідки.

Розвиток молодіжного та безпекового середовищ

У Кушугумській громаді розвивають молодіжне та безпекове середовище. Зокрема, у березні 2025 року відкрили сучасний Молодь HUB – простір для розвитку, відпочинку та самореалізації. У ньому можна навчатися, втілювати власні проєкти, знаходити однодумців. Активно долучається до цього процесу й Молодіжна Рада.

Крім того, вперше в Запорізькій області тут створили Добровільне формування цивільного захисту. Це посилило пожежно-рятувальний підрозділ громади, створений ще навесні 2022 року. Новостворена команда отримала автомобіль швидкого реагування, екіпірування (бронежилети, каски) та медичні засоби для надання першої допомоги. Зараз триває набір добровольців. 

Світло для Кушугумської громади: відновлення під обстрілами триває
Автомобіль швидкого реагування для формування добровольців. Фото: Кушугумська селищна рада / Facebook

Голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова додає, що розробку стратегії вже закінчують, у ній передбачили три сценарії розвитку громади.

Робоча група за участі наших експертів з екології, енергетики, економіки вже завершує розробку Стратегії розвитку Кушугумської громади до 2030 року, де ми передбачили три сценарії розвитку громади, від оптимістичного до песимістичного. Велика повага їм за стійкість та бажання розвиватися в цих складних обставинах,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».
Завантажити ще...