У прифронтовій Кушугумській громаді Запорізького району починають впроваджувати сонячну енергетику на тлі ризику відключень електроенергії та зростання вартості енергоносіїв. Про економічні та екологічні переваги такого рішення, а також про співпрацю з місцевими й міжнародними партнерами  «Відбудова. Запоріжжя»  поспілкувалася з головою ГО «Екосенс» Тетяною Жавжаровою та представниками Кушугумської громади.

Тільки корисні та достовірні новини! Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Онлайн»!

Стратегія розвитку Кушугумської громади

Кушугумська громада — найближча до Комунарського району Запоріжжя. До війни тут мешкало понад 17 000 людей, багато хто працював у місті. З лютого 2022 року громада втратила стабільність: частина соціальної та інженерної інфраструктури зруйнована, економічні та логістичні зв’язки порушені. Кушугум зіткнувся з проблемами енергозабезпечення.

Перехід на сонячну енергію – це частина проєкту «Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади». Його керівниця, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова розповіла, що співпраця з Кушугумською селищною радою розпочалася влітку 2023 року. Поштовхом стало руйнування Каховської ГЕС російськими військами та висихання водосховища. Загострилася проблема нестачі питної та технічної води, а місцева економіка втратила агропромисловий і рибогосподарський сектори.

В 2023 році після руйнування Каховського водосховища ми привозили у Кушугумську громаду представників міжнародних медіа, намагалися залучати кошти для відновлення та розвитку. Стало очевидно, що для залучення допомоги міжнародних донорів та інвесторів необхідно мати стратегію і план розвитку до 2030 року,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».
Сонячна стратегія: як Кушугумська громада впроваджує відновлювану енергетику
Навчальний тур з енергетичної стійкості громад, організований ГО «Екосенс». ФОТО: ГО «Екосенс»

За словами Тетяни Жавжарової, вони мають враховувати вразливості та вплив від воєнних дій та зміну соціально-економічних, енергетичних та природоохоронних умов життя. 

Тож ми вирішили знайти фахову та фінансову допомогу для громади. Проєкт «Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади» подали до Міжнародного фонду «Відродження» та отримали підтримку. Проєкт реалізуємо з листопада 2024 року,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».

План дій для переходу на сонячну енергетику

За словами Тетяни Жавжарової, щоб отримати фінансування для встановлення сонячних станцій, громаді потрібні техніко-економічні обґрунтування (ТЕО). Однак таких розрахунків не було.

Сонячна стратегія: як Кушугумська громада впроваджує відновлювану енергетику
Навчальний тур з енергетичної стійкості громад, організований ГО «Екосенс». ФОТО: ГО «Екосенс»

Не вистачало навіть базових даних: яку потужність мають мати панелі, який їх тип і спосіб кріплення, де їх встановлювати — на дахах чи на землі. Не було розуміння, які саме бюджетні установи потребують таких рішень. Адже енергоспоживання будівлі ЦНАПу та лікарні відрізняється: у лікарні працює багато медичного обладнання з різним графіком навантаження,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».

Національна лабораторія відновлюваної енергії США (NREL) це підрозділ Департаменту енергетики США, який допомагає українським громадам розробляти аналітичні документи для зниження викидів у рамках ініціативи Net Zero World (NZW).

Налагодити співпрацю з NREL громаді допоміг експерт з енергоменеджменту Олександр Карпенко. Таким чином американські та українські фахівці допомагають Кушугуму підготувати ТЕО для сонячних станцій.

Після аналізу документів та консультацій у громаді вирішили розробити проєкти для двох шкіл, медичного центру, будівлі селищної ради та ЦНАПу.

Досвід Чорткова для Кушугуму

Наразі експерт проєкту «Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади» Олександр Карпенко допомогає громаді перейти до зеленої енергетики та збудувати перші сонячні електростанції. 

Олександр Карпенко три роки працював в Агенції місцевого економічного розвитку Чортківської громади. Він залучав гуманітарну допомогу та гранти разом із іноземними компаніями. Завдяки цьому побудували перші сонячні елекстростанції (СЕС) на об’єктах водоканалу і соціальних установ. 

Чортків на Тернопільщині у 2018 році одним із перших в Україні взяв зобов’язання перейти на 100% відновлюваної енергії до 2050 року. У 2023 році місто першим серед малих українських громад приєдналося до європейської асоціації Energy Cities. Того ж року в громаді збудували першу в області комунальну сонячну електростанцію для енергозабезпечення міської лікарні.

Крім того, у Чортківській громаді реалізують найбільший в Україні муніципальний проєкт «Сонячний Чортків». У місті створюють понад 15 наземних і дахових СЕС із системами накопичення енергії. Фінансується це за рахунок грантів, бюджетних коштів та співпраці з іноземними компаніями.

Це дозволить розробити стратегію енергетичної стійкості та відновлення. Саме тому запорізькі посадовці відвідали Чортків,  щоб дізнатись, як залучати донорів для розвитку зеленої енергетики.

Еко – екологія та економіка

Розвиток відновлюваної енергетики – це лише одна частина стратегії розвитку і відновлення Кушугумської громади. 

Нові стандарти фінансової підтримки відбудови України закладені Євросоюзом та задекларовані у плані Ukraine Facility. Вони вимагають дотримання принципів екологічності, енергетичної незалежності та кліматичної нейтральності. Також передбачають інклюзивність і соціальну відповідальність,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».
Сонячна стратегія: як Кушугумська громада впроваджує відновлювану енергетику
Навчальний тур з енергетичної стійкості громад, організований ГО «Екосенс». ФОТО: ГО «Екосенс»

Нова стратегія розвитку Кушугумської громади включає екологічну безпеку, кліматичну стійкість та захист водних ресурсів. Її розробляють представники громади, ГО «Екосенс» та експерти. Так, селища Малокатеринівка та Балабине страждають не лише від обстрілів, а й від перебоїв водопостачання.

За словами заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Кушугумської селищної ради Владислава Василеги, на сьогодні, зважаючи на глобальні екологічні виклики, громада має обовʼязково включити екологію у свою стратегію розвитку.

Ми вважаємо, що розробка концепції «екорозвитку» допоможе нам не лише зберегти природні ресурси, а й покращити соціально-економічний розвиток громади,

Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс».

Як розповідає Владислав Василега, Кушугумська громада працює над енергоефективністю бюджетних установ, покращенням екологічної ситуації та залученням нових технологій. Це допоможе громаді не лише відновитися, а й розвиватися на засадах енергонезалежності. 

Сонячна стратегія: як Кушугумська громада впроваджує відновлювану енергетику
Навчальний тур з енергетичної стійкості громад, організований ГО «Екосенс». ФОТО: ГО «Екосенс»

Розвиток енергетичної незалежності – це не просто вимушений крок у складних умовах війни, а стратегічний напрямок, який забезпечить сталий розвиток нашої громади в майбутньому,

Владислав Василега, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Кушугумської селищної ради.
Завантажити ще...