Головний проспект Запоріжжя має на собі кілька слідів війни. Один з них – будинок №44. «Відбудова. Запоріжжя» показує, який вигляд він має зараз та розповідає, що відбувається з його відбудовою.

Ранок. Зупинка «вулиця Базарна». Запоріжці йдуть на роботу або у справах. Посеред проспекту Соборного – розбитий будинок. Руйнування закриті за плівкою та листами OSB. Їх мали б замінити нові конструкції, але відбудова поки не починалась.

Що відбувається зі зруйованим будинком на Соборному, 44 у Запоріжжі. ФОТОРЕПОРТАЖ
Перехід для пішоходів облаштували поряд зі зруйнованими під’їздами

Що сталося на проспекті Соборному, 44 у Запоріжжі

В будинок по проспекту Соборному, 44 російська ракета прилетіла у жовтні 2023. Як і зазвичай росіяни вгатили по будівлі посеред ночі. Ворожий снаряд зніс 3 поверхи п’ятиповерхівки. Тоді загинуло 5 людей, ще стільки ж – отримали травми. Пошукова операція тривала майже добу. Роботу затягували та ускладнювали постійні повітряні тривоги та загроза обвалу конструкцій. Комунальники і вдень, і вночі працювали над тим, аби усунути аварійний нахил стіни. Паралельно займалися демонтажем частини фронтонної стіни головного фасаду будинку. Стабілізаційні роботи завершили за 10 днів. 

Менш ніж за тиждень мешканці будинку почали отримувати акти обстеження пошкодженого майна. Такі документи дають можливість оформити грошову допомогу від міста (10 тисяч гривень щомісяця на оренду житла) та оформити статус ВПО, щоб отримувати допомогу вже від держави. Запоріжці, які належать до пільгових категорій, і житло яких придатне до проживання, але має пошкодження, також мали змогу отримати разову виплату на ремонт від міста. 

Що відбувається з відбудовою будинку на Соборному, 44

У той час як мешканці збирали всі необхідні папери, посадовці вирішували долю зруйнованого будинку. За тиждень після прильоту зібрали нараду в Запорізькій обласній військовій адміністрації. З представниками міської та обласної влади на цій зустрічі була і заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська. Спільними зусиллями чиновники прийшли до єдиного рішення: багатоповерхівку треба відбудовувати. Трохи більше ніж за тиждень після того, як озвучили остаточний варіант розвитку подій, будинок по проспекту Соборному, 44 включили до міської програми відбудови житлового фонду. 

Після цього міська влада зустрілася із мешканцями будинку. 

Повідомили, що є домовленість з крупним підприємством, яке профінансує обстеження будинку та виготовлення проєктно-кошторисної документації. Далі плануємо відбудовувати багатоповерхівку на умовах співфінансування держави, міста і соціально відповідального бізнесу, – написав у своєму телеграм-каналі тодішній в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв. 

Пізніше Куртєв повідомив звідки візьмуть частину грошей на відновлення багатоповерхівки. Підрядна компанія, яка займається відбудовою 151 будинку по проспекту Соборному, змогла заощадити 70 мільйонів гривень. Бо швидко працювала і встигла закупити будматеріали до підвищення цін. Зекономлені кошти вирішили направити на відновлення будинку по проспекту Соборному, 44.

Плюс такого заощадження в тому, що (при відповідному дозволі Кабміну) ці кошти можуть бути направлені на відновлення інших будинків, зокрема на зруйновану багатоповерхівку на Соборному, 44, – повідомив Анатолій Куртєв наприкінці листопада 2023 року. 

Власне це було останнє згадування будинку у контексті відбудови. Більше – жодної інформації.

Що розповідають мешканці будинку на Соборному, 44 про відбудову

У нас є інформація, що будинок будуть відбудовувати, але коли – невідомо. Нам не говорили нічого конкретного. До нас приїжджали комісії, обстеження будинку робили, а що далі – ми не знаємо. В основному ми все дізнаємось з чуток: хтось десь щось від когось почує і розповідає мешканцям будинку. Ми чекаємо поки нас зберуть і почнуть доносити хоч якусь інформацію, – розповів власник зруйнованої квартири Олексій Клименко.

В Управлінні капітального будівництва Запорізької міської ради сказали, що відновленням цього будинку не займаються, бо цим процесом керують «Місцеві дороги Запорізької області». Додзвонитись на підприємство нам не вдалося.  

Що відбувається зі зруйованим будинком на Соборному, 44 у Запоріжжі. ФОТОРЕПОРТАЖ
Одна зі зруйнованих квартир у будинку

Що маємо врешті? Кількадесят людей не мають власного житла і змушені жити на орендованих квартирах. Посеред проспекту стоїть напіврозвалений будинок, який розташований у старій частині міста та, до речі, є пам’яткою культурної спадщини України. Хто та коли почне його відновлювати – питання, яке залишається відкритим.

В інших під’їздах, які не постраждали, люди можуть жити у своїх квартирах, там є все необхідне для життя: газ, світло, вода, каналізація. А моя квартира непридатна для життя. Я просто приїжджаю сюди, щоб подивитися що тут і як. Так, я щомісяця отримую 10 тисяч гривень на оренду житла, з цим немає ніяких проблем.  Але хотілося б, щоб будинок відремонтували і якомога скоріше, – поділився житель будинку по проспекту Соборному, 44  Олексій Клименко.


Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...