Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни

З початку повномасштабної війни Запорізька область втратила основні туристичні напрямки, зокрема Бердянськ, Приморськ та Кирилівку на узбережжі Азовського моря. Водночас бізнес на підконтрольній Україні території страждає через економічні та безпекові виклики. До того ж війна стала другим важким ударом по цій сфері після пандемії та карантинних обмежень. Тому «Відбудова. Запоріжжя» розбиралася, що зараз відбувається з туризмом у Запорізькій області та як змінилась робота локального туристичного бізнесу.

За даними Державного агентства розвитку туризму, у 2024 році в усіх областях зросли податкові надходження від туризму, включаючи Запорізьку. Цьогоріч у першому кварталі регіон сплатив – 3,8 млн грн проти 2,9 млн грн торік. Але порівняно з довоєнним 2021 роком це на 73% менше (14,3 млн грн).

Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Динаміка надходження податків від тургалузі. Інфографіка: ДАРТ

Що відбувається з туризмом у Запорізькій області

До повномасштабного вторгнення туризм у Запорізькій області був на піку свого розвитку. Експертка у сфері туризму Людмила Брацило розповіла, що у регіоні тоді працювали локальні туристичні організації.

«В Північному Приазов’ї на момент вторгнення активно працювали Бердянська та Мелітопольська ЛТО і розпочався процес створення Запорізької локальної туристичної організації. Мали з’явитися сучасні туристичні продукти, які б приваблювали як українських, так і іноземних туристів»

Людмила Брацило, почесний голова ГО «Запорізька обласна туристична асоціація»

Вона підкреслює, що через окупацію туристичний бізнес втратив левову частку інфраструктури: туристичні комплекси, заклади розміщення та харчування. На додаток бізнес отримав проблеми з оплатою комунальних послуг, оренди, виконанням угод тощо. В багатьох випадках вони залишаються актуальними й сьогодні.

Як розповів директор Туристичного інформаційного центру Олексій Каніщев, у самому Запоріжжі є заклади, які з різних причин вимушені були закритися: хтось виїхав у більш безпечні регіони, хтось намагається перевести свій бізнес в інші міста, де немає таких загроз.

«На превеликий жаль, є підприємства, які зазнали руйнувань після «прильотів». Вони понесли великі збитки, і частина з них наразі не може відновити свою діяльність через значні пошкодження та брак фінансових ресурсів. Проте є і такі заклади, які вже відновилися та продовжують роботу»

Олексій Каніщев, директор Туристичного інформаційного центру

Однак, попри всі труднощі, з’являються і нові підприємства. Є заклади, які змогли масштабуватися, розширили свій бізнес і залучили нових клієнтів.

Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Директор Туристичного інформаційного центру Олексій Каніщев. Фото: Facebook-сторінка

«Повномасштабне вторгнення суттєво вплинуло на туристичний потік по всій Україні. На жаль, зараз туристів дуже мало. Постійна загроза обстрілів відлякує відвідувачів, як з інших областей, так і з-за кордону»

Олексій Каніщев, директор Туристичного інформаційного центру

Наразі основна аудиторія – це внутрішні туристи та люди, для яких Запоріжжя стало новою домівкою. Тому містом організовуються різні екскурсії. Для багатьох ці прогулянки з гідом стали способом відпочинку, а для ВПО, яких Запоріжжя прийняло близько 200 тисяч – це знайомство з новим місцем тимчасового перебування. 

«Зараз ми активно співпрацюємо з громадськими та благодійними організаціями, щоб створити більше можливостей для відпочинку мешканців. Спільно проводимо майстер-класи, мистецькі заходи та інші культурні події, які допомагають зробити місто більш привабливим для туристів»

Олексій Каніщев, директор Туристичного інформаційного центру

Читайте також: Музей без музею: як у Запоріжжі зберігають унікальну колекцію старовинних човнів, які неможливо евакуювати

З якими проблемами зіштовхнувся туристичний бізнес у Запорізькій області

Найважчий період для запорізького туристичного бізнесу був на початку великої війни. Робота тимчасово зупинилась, попит майже зник. Багато популярних місць стали недоступними або небезпечними для туристів.

Експертка у галузі туризму Людмила Брацило підкреслює, що туристичні агенції та екскурсійні гіди нині надають поодинокі послуги охочим подорожувати. Час від часу відкладаються та відміняються тури, хоча певний попит на туристичні послуги все ж є.

Запорізьке туристичне агентство «Веста тревел» після тривалої «паузи» у своїй роботі знову почала організовувати екскурсії та тури по Україні.

«З 24 лютого по серпень 2022 року ми взагалі не працювали. Деякі працівники виїхали за кордон. В серпні почали пробувати проводити екскурсії, зокрема через прохання постійних туристів. Першою з них під час повномасштабного вторгнення була екскурсія на пасіку. Звісно, що їх кількість була в десятки разів меншою порівняно з попередніми роками. Але ми бачили, як екскурсії позитивно впливають на людей – це позитивні емоції та перезавантаження, які нам дуже потрібні для підтримки психоемоційного стану. Це дало наснаги працювати далі і не полишати улюблену справу»

Олександр Щербаков, директор запорізького туристичного агентства «Веста тревел»

За його словами, вони також почали волонтерити, спочатку в гуманітарному штабі, а згодом – робили окопні свічки безпосередньо в офісі.

«За зимовий сезон 2023-2024 зробили більше 14 тисяч окопних свічок. Також збираємо кошти і купуємо щось корисне для військових – дрони та інші дрібні, але корисні речі. На базі офісу утворилась група волонтерів з більше ніж 10 людей, яку ми назвали «Веста» – це і наші туристи, і нові друзі-волонтери з якими познайомились вже під час повномастштабного вторгнення»

Олександр Щербаков, директор запорізького туристичного агентства «Веста тревел»
Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Олександр Щербаков разом зі своєю командою. Фото надані організацією

Читайте також: «Зараз головне – утриматися на плаву» – співвласник екіпірувального центру «Футен» про бізнес у Запоріжжі

Підприємства зазнали серйозних збитків через різке скорочення кількості туристів. Та чи не найбільше постраждав готельний бізнес. Деякі з них тимчасово стали центрами допомоги для переселенців, зокрема Dream Hostel Zaporizhzhia. 

«У нас 24-го лютого виїхали повністю всі, хто жили. В той же день ми почали приймати переселенців. Майже весь персонал розбігся. А ті, хто був, всі разом з біженцями й працювали. Адміністраторка просто жила тут, і я так само. І десь до жовтня 2022 року ми працювали не як хостел, а як шелтер, надаючи безкоштовне житло, їжу, одяг та іншу допомогу. Це була така дуже напружена, але потрібна робота. Бувало таке, що у нас понад 100 людей ночували, хоча хостел розрахований на 83 місця»

Володимир Колесник, засновник Dream Hostel Zaporizhzhia

За ці пів року хостел фактично не приносив прибутку, накопичувались борги за оренду. Зрозуміло, що після такого трафіку довелося у подальшому зробити ремонт у приміщеннях та закупити усе необхідне.

Зі складнощами зіштовхнувся й підприємець Руслан Лопатко, засновник крафтової виноробні й заміського комплексу Villa Del Vino в селі неподалік Запоріжжя. Через від’їзд постійних покупців продажі вина значно зменшилися.

«На початку після вторгнення взагалі емоційно не було сил щось робити… Складна ситуація була тоді. Враховуючи те, що це сезонна робота, якраз потрібно було обрізати виноград. Персоналу тоді не було та й зараз тяжко. Як то кажуть, фахівці пішли на війну. Багато наших постійних покупців виїхали за кордон, тому продажі впали. Зараз ми продовжуємо розвивати виробництво, але поки що не вдалося вийти на ті продажі, які у нас були до цього. Умовно кажучи, якщо раніше було «10», то зараз «4». Люди приходять, але переважна більшість відпочивати, а не купувати вино»

Руслан Лопатко, засновник крафтової виноробні й заміського комплексу Villa Del Vino

Як запорізькі підприємці адаптувались до нових умов на 3 рік великої війни

Ситуація з туристичним бізнесом у Запоріжжі на третій рік повномасштабної війни почала покращуватися, кількість відвідувачів трохи збільшилась. Підприємці поступово змогли погасити борги, що накопичилися на початку. Це стало можливим, зокрема, завдяки розширенню туристичних послуг та бізнесу загалом.

Засновник Dream Hostel Zaporizhzhia Володимир Колесник каже, що повертатись до звичайного комерційного режиму почали у вересні-жовтні 2022 року. Через війну змінилися категорії людей, на які був розрахований заклад.

«Зараз ситуація покращилась, зокрема з відвідувачами. Звісно, це трохи не той контингент, на який був орієнтований хостел – туристичні групи, люди, що приїжджали на концерти, екскурсії, змагання. Але тепер до нас приїжджають люди, які працюють по всій країні і потребують тимчасового житла. Наприклад, живе багато будівельників, тому що, то робили водогін у Марганець, то будували укриття, то робили дороги. Часто зараз залишаються робітники чи журналісти»

Володимир Колесник, засновник Dream Hostel Zaporizhzhia

За його словами, навесні 2024 року вдалося повністю розрахувалися з боргами за кредит та аренду, а також розширити бізнес.

«Два роки ми працювали з боргами. Хоча наші орендарі допомогли, знизивши ціну на оренду. Вони не підганяли нас, але комунальні платежі та інші витрати накопичувалися. Хостел не приносив доходів, тому стало зрозуміло, що потрібно швидко рухатися вперед і щось з цим робити. Вже під час війни, у лютому 23-го, відкрили піцерію, а потім у липні цього ж року ми купили ще й їдальню. Зараз також багато новий ідей. Ми відкрили на рецепції міні-відділення Нової Пошти, щоб гості могли зручно відправляти чи отримувати багаж. Так поступово щось придуємо й покращуємо»

Володимир Колесник, засновник Dream Hostel Zaporizhzhia

Засновник крафтової виноробні Villa Del Vino Руслан Лопатко також розповів, що згодом зʼявилася ідея розширити перелік послуг – на території маєтку зʼявилися нові локації, періодично проводяться концерти, екскурсії, йога-практики та інші заходи. Зрозуміло, що проєкт дав роботу багатьом будівельникам та іншим працівникам для роботи вже цілого комплексу.

«Під час війни ми залучили інвестиції, за кредитні кошти на території маєтку облаштували людям спокійну, затишну локацію, куди можна приїхати й відпочити. Тут з’явилися ресторан, будиночки для відпочинку, басейн, дитяча зона та контактний зоопарк з евакуйованими тваринами»

Руслан Лопатко, засновник крафтової виноробні й заміського комплексу Villa Del Vino

Читайте також: «Ми не можемо їх залишити й просто поїхати»: фоторепортаж про оріхівське подружжя, яке годує більше 50-ти тварин

Основні складнощі та зміни в роботі туристичного агентства «Веста тревел» були повʼязані з обстрілами та тим, що більша частина Запорізької області тимчасово окупована. Наразі значну кількість турів тепер проводять по Дніпропетровській області.

«Порівняно з 2022 роком ситуація значно покращилась, попит виріс. Можливо люди стали повертатись в Запоріжжя, можливо почали звикати до воєнних буднів і зрозуміли, що життя продовжується. Станом на зараз абсолютна більшість наших екскурсій – це Дніпропетровська область. Цього літа дуже популярні тури з відпочинком на воді – блакитні озера, аквапарк, басейни, пляжі. Також користуються попитом тури в Карпати і навіть є заявки на тури за кордон»

Олександр Щербаков, директор запорізького туристичного агентства «Веста тревел»
Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Що відбувається з локальним туризмом у Запорізькій області на 3 рік великої війни
Екскурсії та тури від «Веста тревел». Фото надані організацією

«Що потребує бізнес – щоб нам не заважали. Зараз активно обговорюють законопроєкти щодо підвищення податків – це однозначно не покращить умови ведення бізнесу. Звісно, наповнювати бюджет потрібно, але це потрібно робити збалансовано – одночасно навести лад в державних органах і ефективно боротися з корупцією, щоб це не була гра в одні ворота»

Олександр Щербаков, директор запорізького туристичного агентства «Веста тревел»

Що відбувається з туризмом на окупованій частині Запорізької області

За словами експертки у сфері туризму Людмили Брацило, частина баз відпочинку на окупованих територіях зруйнована через воєнні дії чи розміщення військової техніки РФ й в майбутньому потребуватиме відновлення. Багато готелів і пансіонатів, на яких окупанти намагалися організувати літній відпочинок, були розграбовані. Самі ж росіяни вже втретє звітують про «успішний курортний сезон».

Також, за її словами, має бути вирішена проблема власності туристичних закладів, оскільки ними володіють представники російського бізнесу й це майно у них має бути відчужено.

«Оскільки практично вся берегова лінія стала місцем «театру воєнних дій», відпочинок на морі після звільнення не зможе розпочатися без обстеження та розмінування морського узбережжя та пляжів»

Людмила Брацило, почесний голова ГО «Запорізька обласна туристична асоціація»

Загалом після деокупації знадобиться значний час, щоб відновити роботу місцевої влади та повний комплекс послуг для відпочивальників. Тому всі ці питання слід опрацьовувати вже сьогодні й готувати відповідний план відновлення.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...