З початку повномасштабного вторгнення система освіти в Україні зіткнулася з новими викликами, не встигнувши відновитися після пандемії коронавірусу. Війна призвела до масштабних руйнувань освітніх закладів та масового переміщення населення. За даними урядового порталу saveschools.in.ua, від бомбардувань та обстрілів постраждало 3798 закладів освіти, з яких 365 повністю зруйновано.

В Інституті аналітики та адвокації розповіли про проблеми, виклики, особливості та можливості в галузі освіти для ВПО, зокрема в Запорізькій області.

Проблеми та виклики

Через небезпеку перебування в школах більшість навчальних закладів перейшли на дистанційне навчання. Однак, онлайн-освіта не стала ефективним рішенням. В багатьох регіонах, особливо в сільській місцевості, відсутній стабільний інтернет. Також доступ до навчання ускладнюють постійні відключення електроенергії через обстріли енергетичних об’єктів.

Окрім технічних проблем, діти страждають від стресу та невизначеності майбутнього, що негативно впливає на їхню мотивацію до навчання. Також важко забезпечити рівні умови освіти для всіх, особливо для тих, хто живе в зонах бойових дій або був змушений виїхати за кордон.

Проте, повноцінне відновлення освіти в Україні буде можливе лише після завершення війни і відбудови інфраструктури. Сьогодні ж освітня система потребує підтримки з боку міжнародної спільноти, бізнесу та громадських організацій.

«Школа офлайн»

За даними МОН, майже 600 тисяч дітей вчаться дистанційно в Україні, а понад 390 тисяч дітей навчаються онлайн з-за кордону. Щоб повернути дітей до очного навчання та покращити освітні умови, уряд розробив стратегію «Школа офлайн» з п’ятьма ключовими напрямами:

  1. Інфраструктурні рішення. Держава виділила 2,5 млрд грн на будівництво укриттів для шкіл. Станом на кінець липня профінансовано 57 проєктів, але потрібно побудувати ще 165 укриттів у 8 прифронтових областях. Якщо укриття неможливо побудувати, громади закуповуватимуть шкільні автобуси. На це вже виділили 1 млрд грн. Потребу в гаджетах для учнів та вчителів визначать на початку навчального року.
  2. Перегляд мережі дистанційних шкіл. У кожному класі має бути щонайменше 20 учнів. Школа повинна мати принаймні один клас для всіх років навчання: з 1 по 9 клас або з 5 по 11 клас. Навчання має відбуватися синхронно з використанням цифрових інструментів. 
  3. Навчання на тимчасово непідконтрольних територіях. Освіта на ТОТ відбуватиметься в індивідуальному форматі під педагогічним патронажем, дистанційно або через переведення дітей разом із вчителем до іншої школи, якщо їхня тимчасово закривається.
  4. Рішення для дітей за кордоном. Щоб зменшити навантаження на учнів, впроваджується скорочена освітня програма, яка охоплює такі предмети, як українська мова та література, історія та захист України, географія. Інші предмети, вивчені в закордонних школах, будуть перезараховані.
  5. Навчання за місцем перебування дитини. Діти, які переїхали через війну, мають навчатися в школах за місцем свого проживання, що допоможе їм адаптуватися до нових умов і соціалізуватися.

Як перевести дитину ВПО в місцеву школу?

З 1 вересня 2025 року очне навчання буде обов’язковим для дітей-переселенців. Наразі здійснити переведення можна за бажанням.

Освіта для ВПО: які є виклики, особливості та можливості
Як перевести дитину ВПО в місцеву школу. Джерело: Інститут аналітики та адвокації

Пільгові умови для студентів ВПО  

Для студентів ВПО передбачаються пільги, проте умови можуть відрізнятися залежно від закладу освіти.

Заклади професійної та професійно-технічної освіти передбачають такі пільги:

  • Безкоштовне харчування. Щоб отримати, необхідно звернутися до адміністрації закладу освіти, написати заяву та надати копію довідки ВПО.
  • Соціальна стипендія. Для її оформлення потрібно також написати відповідну заяву та додати копію довідки ВПО.
  • Пріоритетне поселення в гуртожиток. Під час вступу треба сповістити приймальну комісію про потребу в гуртожитку та надати копію довідки ВПО.

Натомість заклади фахової передвищої та вищої освіти передбачають пільги за таких умов:

  • Соціальна стипендія. Студенти ВПО до 23 років, які навчаються на денній формі на бюджеті, можуть отримати соціальну стипендію. Виплати припиняються при академічній заборгованості або академічній відпустці.
  • Переведення на вакантні бюджетні місця при вступі. Абітурієнти, які не пройшли на бюджет у «першій хвилі» при вступі, можуть перевестися на вакантні бюджетні місця, якщо такі залишаться.
  • Першочергове поселення та знижка на проживання в гуртожитках. Студенти ВПО мають право на пріоритетне поселення до гуртожитків та в деяких випадках знижку на оплату проживання. Але при отриманні допомоги на проживання ВПО, знижка може не надаватися, тому краще уточнити це у навчальному закладі.

Ваучери на навчання

В Україні діє державна програма, яка пропонує ваучери на безкоштовне або частково оплачуване навчання для різних професій. Ця програма доступна як для фізичних осіб, так і для бізнесу.

Ваучер на навчання — це одноразовий документ, що дає право на безкоштовне навчання за визначеними спеціальностями в багатьох навчальних закладах України.

Ваучер на навчання можуть отримати:

  • люди віком від 45 років зі стажем роботи не менше 15 років, до настання пенсійного віку;
  • звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, спецзв’язку, податковій та інших службах через скорочення штату або за станом здоров’я, якщо мають вислугу не менше 10 років;
  • звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;
  • ВПО працездатного віку за відсутності відповідної роботи.
  • люди, які були позбавлені волі через збройну агресію, після їх звільнення;
  • особи з інвалідністю за відсутності відповідної роботи.
  • особи, які під час воєнного стану отримали поранення або захворювання через військові дії, за наявності рекомендацій у реабілітаційному плані.

Натомість не можуть отримати ваучер нанавчання такі категорії людей:

  • зареєстровані безробітні;
  • люди, які не працюють, але на дату подання заяви для них є відповідна робота;
  • особи, які проходили перепідготовку за рахунок державних коштів протягом останніх трьох років;
  • особи, які не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.

Максимальна вартість ваучера не може перевищувати 30 280 грн. Якщо навчання коштує більше, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.

Освіта для ВПО: які є виклики, особливості та можливості
Як отримати ваучер на навчання. Джерело: Інститут аналітики та адвокації

Як ВПО відновити документи про освіту

Для відновлення дублікатів документів про шкільну освіту, яка отримана на ТОТ, необхідно звернутися до будь-якої загальноосвітньої школи на підконтрольній Україні території й надати необхідні документи:

  • заява;
  • документ про результати річного оцінювання (витяг з особової справи, табель з оцінками або документ про загальну середню освіту).

Якщо таких документів немає, все одно потрібно звернутися до школи із заявою. У закладі протягом трьох днів оцінять навчальні досягнення випускника.

Отримання дублікату документу про професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту залежить від наявності інформації в Єдиній електронній базі з питань освіти.

Якщо інформація є в ЄДЕБО, треба звернутись до навчального закладу (якщо його переміщено або є правонаступник) із заявою з такими даними:

  • ПІБ, дата народження;
  • серія та номер документа, що посвідчує особу;
  • місце проживання, телефон;
  • назва закладу та дата закінчення;
  • назва документа, який потрібно відновити;
  • причина замовлення дубліката;
  • згода на обробку персональних даних.

Якщо ж заклад не переміщено і немає правонаступника, надіслати цю заяву требадо МОН поштою або електронною поштою – [email protected].

Якщо інформації в ЄДЕБО немає, потрібно звернутися до суду для встановлення факту здобуття освіти. Потім подати заяву до МОН для отримання дубліката. Зауважимо, що якщо документ виданий до 2000 року, інформації в ЄДЕБО не буде.

Для консультацій з цих питань можна звернутись до юристів ГО «Інститут аналітики та адвокації» за такими номерами:

  • +38 050 651 18 24;
  • +38 068 260 49 93;
  • +38 099 518 25 71;
  • +38 093 653 61 47.

Раніше «Відбудова. Запоріжжя» пояснювала, як громада з окупованих територій Запорізької області організовує освіту своїх дітей у Запоріжжі.

Завантажити ще...