Нові карʼєрні можливості та розвиток: як спільнота Women rebuild підтримує жінок у Запоріжжі
Лекція про культуру амазонок, майстер-клас зі стрільби із лука та воркшоп з візуалізації ДНК – на таких заходах у Запоріжжі побували жінки і дівчата зі спільноти Women rebuild. Проєкт, який реалізовує ГО «Молодь Онлайн», передбачає серію зустрічей, де жінки відкривають для себе нові карʼєрні можливості у місті. «Відбудова. Запоріжжя» дізналася, як будується спільнота та як розвивається STEM-проєкт, що залучає жінок до процесів відновлення.
Згідно з опитуванням U-Report на тему «Вибір професії», опитані жінки у Запорізькій області не обирають науку через:
- нецікавість (24%);
- невпевненість у своїх силах в цій сфері (22%);
- брак знань (15%);
- необізнаність про можливості для жінок (13%).
Саме тому значну частину Women rebuild займає популяризація науки, бо організаторки прагнуть показати жінкам приклади і можливості розвитку в різних сферах.
Як проходять зустрічі проєкту Women Rebuild
На зустрічах Women rebuild учасниці відкривають нові місця й можливості у Запоріжжі. Організаторки хочуть створити жіночу спільноту, яка базуватиметься на рівності, довірі й підтримці, щоб дізнаватися нове й відкривати старе через досвід кожної із учасниць.
Вони підкреслюють, що під час вибору професії чи діяльності існує багато тиску, нерозуміння та страхів зробити не ті кроки. Тому людям важливо мати середовище, де завжди зрозуміють і не ставитимуть зайвих питань. Для цього вибрали формат офлайн-сніданків, де жінки разом обговорюють конкретну тему і здобувають знання з неї. Учасниці вже відвідали виробництво японського стрітфуду, розібралися у містах-побратимах Запоріжжя та дізналися, як проєктувати міський парк.
Освітня менеджерка ГО «Молодь Онлайн» і координаторка проєкту Women rebuild Анастасія Торянік розповіла, що важливо обʼєднувати містян і показувати, що в Запоріжжі є на що подивитися, є з ким взаємодіяти та попри стереотипи є неймовірно великий потенціал для розвитку молоді.
«Ми робимо усе, щоб молодь, особливо дівчата і жінки, залишалися у Запоріжжі, набували компетенцій і знайомств у місті та привозили досвід з інших міст, а може навіть і країн, для втілення ідей, проєктів і програм з відбудови нашого регіону. Хочеться, щоб молодь представляла наше місто не тільки на всеукраїнській арені, але й на міжнародній. Для цього необхідно їм вселяти віру у себе, а дівчата часто стають ядром спільнот, які зараз мають можливість представляти Україну на цих аренах. Активізація жіночого руху є важливою для економічного розвитку міста попри війну»,
Згідно з дослідженням 2024 року «Війна та освіта: 2 роки повномасштабного вторгнення» від освітньої ініціативи SavED, 18% випускників хочуть поїхати навчатися за кордон, а 26% з усіх – жити там. Це суттєві втрати кадрів для держави серед молодих спеціалістів. Але частина молоді хотіла виїхати ще до початку повномасштабного вторгнення, щоб навчатися в кращих університетах.
Анастасія стурбована відтоком молодих кадрів у столицю та за кордон. Але вірить, що Запоріжжя може стати тим містом, де цікавляться STEM, займаються активізмом та організовують свої проєкти.
«Дівчата і жінки з нашої спільноти, часто переселенки, після заходів говорять, що гадки не мали, що в нашому місті так багато цікавого. Вони знаходять нових однодумиць, нетворкаються. Найкраща винагорода для мене – це коли дівчата знайомляться на наших заходах одна з одною, а на наступні вже приходять разом. Ми хочемо, щоб такі проєкти допомагали їм знаходили натхнення навкруги і створювати щось своє, унікальне»,
Анастасія вчилася на біологиню, тож підтримує STEM та науково-просвітницькі ініціативи. Вона організовує такі заходи у Запоріжжі, серед яких особливо успішними стали «Дні науки» у 2019, 2021 та 2023 роках.
«Наука повинна стати «новим чорним» в Україні, тобто тим, що не виходить з моди і є за визначенням красивим. Зараз вона може відповідати на питання, який шлях відновлення після війни нам слід обрати. Точково, ненудно популяризуючи STEM, ми збільшуємо толерантність громади до науковців і науковиць, дослідників і дослідниць, інноваторів та інноваторок. Ось вони, давайте робити щось спільне разом, іншої країни і інших людей вже не буде»,
За її словами, формування спільноти – це довготривалий процес, що може тривати роками чи десятиліттями. Однак у процесі зʼявляються нові ідеї, партнерства та можливості.
«Ми можемо знайомити жінок-підприємиць, науковиць, мисткинь, громадських діячок – і на перетині народжуються найкращі практики, рішення. Звісно, хочеться, щоб потім ці спільноти формувалися в організації, стартапи, бізнеси. Ставати лідерками – це важко і не всі цього хочуть, але насамперед – будьте лідерками для себе, не бійтеся говорити гучніше»,
«Боятися треба не нового, а ніколи не спробувати щось нове»
Чергову зустріч спільноти Women rebuild відвідала Еліна Михайлова. Дівчина цікавиться графічним дизайном і вчиться на журналістку, із зими 2023 року займається волонтерством. Спочатку була частиною локальної команди «Українська Волонтерська Служба» й працювала над освітньо-культурним турніром «Українофіли», а потім доєдналася до команди Українських Студентів за Свободу.
Зараз волонтерить у громадській організації ЕНО. Говорить, що мала невеликі залученості – малювала мурал у ЗНУ, допомагала на ярмарку та створювала окопні свічки.
Еліна вважає, що пандемія та війна значно ускладнили живе спілкування. Щоб подолати ці бар’єри у знайомствах, є спільноти, які допомагають знайти нове коло спілкування та підтримку в скрутних ситуаціях. Для неї важливо оточувати себе активними людьми та формувати своє середовище. На зустрічах Women rebuild активістка вже відвідала захід з психологічної підтримки в «Затишно space» та японський ресторан Fluffy.
«Офлайн-заходи у Запоріжжі для мене – це можливість відпочити та познайомитися з новими людьми зі схожими інтересами. Просто у повсякденному житті складно випадково наштовхнутися на таких людей, а на цих заходах легко»,
Дівчина хоче змінити ставлення до активізму у суспільстві. Може здаватись, що волонтерство – це лише праця без заробітної платні, але активістка зазначає, що це про можливості та зміни.
«Тобі не подобається стан вулиць і сміття навколо? Йди на толоку або підтримай ініціативу про створення смітників. Шкода тваринок в притулках? Допоможи їм, не обов’язково грошима (можна закупити їжу, воду та іграшки) або вигуляй песиків, в Запоріжжі є притулок «Дай лапу, друже», або допоможи з поширенням інформації, щоб знайти дім для чотирилапих»,
Еліна ділиться, що для того, щоб щось зробити, часто треба переступити через бар’єр страху і невпевненості.
«Боятися треба не нового, а ніколи не спробувати щось нове. Жити звичним життям – це найлегше, що можна зробити й до цього майже завжди можна повернутися. Але люди ніколи не дізнаються, яким воно може бути, якщо не пробувати щось нове. Нові люди приносять нові емоції та фарби в наше життя, вони змінюють нас самих, змушують переосмислити своє бачення»,
STEM-підходи в освіті та можливості для жінок
Щоб навчатися цікавіше та ефективніше, на різних рівнях освіти можна застосовувати моделі STEM (Science, Technology, Engineering та Mathematics – наука, технології, інженерія, математика). Інколи в STEM додають галузі мистецтва та медицини (STEAM та STEMM).
Цей підхід показує, як застосовувати наукові методи у повсякденному житті. Зазвичай дисципліни поєднують між собою і часто такі заняття відбуваються в групах. На відміну від звичайного навчання, де теорію підкріплюють практикою, у STEM практичні завдання поступово ускладнюються, щоб опановувати нові знання.
Щоб побачити як працює STEM, існують центри та лабораторії, спеціально обладнані конструкторами, дослідними приладами, 3D-принтерами, тренажерами, а також наукові ініціативи. Для просування сучасних підходів в галузі освіти в Україні діє Інститут модернізації змісту освіти.
У проєкті Women rebuild підтримують підходи STEM і проводять заходи з популяризації науки, щоб жінки уявили себе у цьому. За даними голови правління центру «Розвиток КСВ» Марини Саприкіної, 74% працівників у сфері STEM – чоловіки і тільки 26% – жінки. Серед випускників інженерних та математичних спеціальностей також переважають чоловіки. Тобто жінки набагато рідше обирають ці професії, тому важливо впроваджувати такі дисципліни у формальну та неформальну освіту.
«Не треба боятися помилок, бо їх не уникнути»
Підтримує STEM-освіту й редакторка Ганна Вавілова, яка долучилася до спільноти Women rebuild й час від часу відвідує зустрічі. Вона починала кар’єру з навчання дошкільнят, учнів молодших класів та підготовки до іспитів випускників. Працювала як офлайн, так і онлайн, використовуючи новітні підходи в роботі. Навчала дітей не тільки читати й писати, а й проводила додаткові проєктні заняття, наприклад, математичні фотозадачі на кубиках. Основна мета – не просто дати дітям знання, а розвинути вміння аналізувати, запитувати та роздумувати більш загально.
Після ковіду Ганна повністю змінила сферу роботи. Сьогодні працює редакторкою та коректоркою у видавництві «Відкриття», що спеціалізується на сучасних українських авторах.
«Коли я вирішила піти зі школи і викладання, шукала професію, де мій філфаківський бекграунд не піде в нікуди. Пішла в редактуру і коректуру. Як виявилося, це мені справді дуже подобається. На початку не розуміла, як так сталося, бо у дитинстві собі придумала, що хочу бути вчителькою. Коли зрозуміла, що викладати я насправді не хочу, то розгубилася. Думала, якщо не це, то що взагалі може бути?»,
Три роки у фаєршоу, танці, малювання та озвучування мультиків й аніме – про її хобі можна розказувати годинами. У спільноті Women rebuild Ганна спробувала ще одну активність. Вже не один раз вона була стрілецькому майстер-класі й відзначила інструкторку, яка пояснювала техніку та налаштовувала на атмосферу й спроби.
«Це певна система, коли рухи відбуваються один за одним, і ти просто входиш в цей ритм і відволікаєшся від реальності. Першого разу тобі щось показали, і відчуваєш, що спробувати завжди легко. Якщо хочеться навчитися попадати – потрібно докласти зусиль. Не можу точно сказати, чи це важко, чи легко. Головне – це пробувати»,
Їй цікавий науковий бік проєкту Women rebuild, але більше захоплюється гуманітарними науками – соціологією, статистикою. На думку Ганни, якби люди більше знали про конкретні дані і вибірки, то краще б розуміли інші точки зору й уникали непорозумінь.
Щоб вірити у себе у пошуку кар’єри, вона радить визначити не кінцеву точку, а хоча б в який бік іти. Також важлива підтримка оточення – з нею легше будувати плани.
«Я не боялася кинути роботу, не боялася зацікавитись новою сферою. Важливо було вирішити питання з фінансами. Оскільки це була абсолютно нова сфера, то, звісно, я «лажала». У такі моменти хочеться, щоб хтось був поруч і нагадав, що «лажають» усі. Треба не боятися помилок, бо їх не уникнути. Потім у процесі розумієш, що вже деякі речі даються легше, і це круто»,
Проєкт Women rebuild триває. У вересні відбудеться масштабний захід – хакатон проєктів і рішень для покращення життя жінок у Запоріжжі. Слідкувати за анонсами зустрічей можна на сторінці в Instagram.
Проєкт Women rebuild реалізовується ГО «Молодь Онлайн» завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом. Відповідальність за інформацію несе ГО «Молодь Онлайн». Інформація, що представлена під час заходів, не завжди відображає погляди Уряду Канади і УЖФ.
Авторка: Марія Башкатова