Сотні тисяч українців виїхали з окупації, аби не зазнавати утисків від росіян та їх посібників. Однак, руки окупантів дістають їх у будь-якому куточку України чи навіть світу. Звісно, не у прямому сенсі. Все частіше росіяни та їхні посіпаки кажуть про «націоналізацію» власності тих українців, які виїхали з ТОТ, зокрема мова йде й про житло. По-простому, окупанти «віджимають» майно. Проблеми є й у тих, хто залишився на ТОТ. Росіяни змушують місцевих переоформлювати документи, що підтверджують право власності на майно, за російськими законами. У цьому матеріалі «Відбудова. Запоріжжя» розкаже про все детальніше.

З чого почалась «націоналізація» майна на окупованих територіях

З початку повномасштабного вторгнення українці на тимчасово окупованих територіях опинилися перед складним вибором. Хтось вирішував скоріше виїхати, залишивши буквально все. За майном та господарством часто просили приглянути сусідів чи родичів, адже сподівалися, що невдовзі повернуться додому. Інші – навпаки лишалися в окупації. Зокрема і через страх за свою власність.

Вперше про «націоналізацію» на тимчасово окупованих територіях Запорізької області заговорили у 2022 році. На початку червня голова окупаційної адміністрації Євген Балицький підписав Указ «Про націоналізацію майна держави Україна на користь Запорізької області». Цей документ за українським законодавством не має жодної юридичної сили.

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Повідомлення про «націоналізацію майна держави Україна на користь Запорізької області». Зображення: Скріншот з окупаційного телеграм-каналу

Місцеві поплічники окупантів почали забирати землі, залізницю, енергетичну інфраструктуру. Тоді казали, що приватну власність чіпати не будуть.

У 2023 році окупанти взялися присвоювати собі майно ще активніше. У листопаді Балицький повідомив, що 400 об’єктів соціальної інфраструктури включили до так званого «реєстру власності Запорізької області». 

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Повідомлення одне повідомлення про «націоналізацію». Зображення: Скріншот з окупаційного телеграм-каналу

Разом з тим деякі будинки та квартири на ТОТ почали визнавати безхазяйними. Тобто фактично руки окупантів дісталися тієї самої приватної власності, яку на початку повномасштабного вторгнення наче як обіцяли не чіпати. Голова фейкової адміністрації Мелітополя Галина Данильченко через це почала отримувати «тривожні повідомлення» від містян.

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Фейкова очільниця Мелітополя пише про «тривожні повідомлення». Зображення: Скріншот з окупаційного телеграм-каналу

Що відбувається з майном українців на тимчасово окупованих територіях Запорізької області

Наприкінці літа посібник окупантів Балицький повідомив, що аби провести «націоналізацію» створили спеціальний орган (ймовірно йдеться про «державну житлову інспекцію»). У його складі силовики та представники «міністерства з майнових прав». 

Як розповідав в ефірі російського телебачення фейковий «голова області», «націоналізовувати» мали тільки майно людей, які «виступали за український режим, брали участь у якихось каральних заходах, переслідували людей за національною ознакою або якщо виступали проти церкви».

От тільки місцеві мешканці цю тезу не підтверджують. Ті, хто не виїхав з окупації, розповідають, що окупанти вже давно цікавляться не лише підприємствами, школами та лікарнями. Вони активно займають квартири та будинки тих, хто виїхав на підконтрольну Україні територію, закордон чи навіть до росії. При цьому ніхто не зважає на те, що казав Балицький: мовляв відняти майно можна лише у тих власників, які підтримують Україну.

Окупанти вже давно не лише підприємства «віджимають», а і приватну власність. Вони взагалі не розбираються хто власник пустої хати. Просто бачать, що там ніхто не живе і думають, що тепер це їхнє. У хати в селах біля лінії фронту зазвичай заселяються російські військові, а у населені пункти подалі вони завозять своїх родичів. У пусті хати може вселитися і місцева «влада». Був навіть такий випадок, що людина пішла вранці на роботу на добу. Потім повернулась додому, а туди вже росіяни заїхали і кажуть, що виїжджати не збираються, – на умовах анонімності розповіла жителька Мелітопольського району. 

Є невеликий відсоток людей, яким вдалося повернути своє майно.

Буває таке, що родичі власників якось все вирішують у місцевих «комендатурах». Щось розповідають, показують документи на будинок чи квартиру і майно перестає бути «безхазяйним». Але здебільшого треба, щоб власники були присутні особисто, – каже жителька Мелітопольського району.

Загарбники час від часу публікують на своїх сторінках у соцмережах списки «націоналізованого» майна. 

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Список «безхазяйного» майна. Зображення: скріншот із сайту окупантів

У Донецький області так звана «Народна Рада ДНР» навіть прийняла «закон», аби мати інформацію про кожну пусту хатину, а отже – мати змогу привласнити її собі. 

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
«Закон», який ухвалила так звана «Народна Рада ДНР». Зображення: скріншот із сайту окупантів

Люди, які залишись на ТОТ стикнулися й з іншою проблемою. Росіяни роблять усе, аби змусити місцевих повністю перейти на російські документи. Мова про паспорти, водійські посвідчення, документи на авто, свідоцтва про народження дітей. А от документи, що підтверджують право власності на житло, поки змушують найменше. Частина українців все ж отримала нові документи добровільно: хтось через любов до «рускава міра», хтось через страх, що відберуть майно. Інші ж – цього робити не поспішають. Мовляв, поки окупанти не закрутили гайки повністю, то можна і почекати.

Нещодавно окупаційна адміністрація заявила про нові порядки «націоналізації»: якщо у житла кілька власників, то треба, аби кожен з них особисто довів право власності. Місцеві бояться, що якщо перереєструвати тільки частину майна, то можуть підселити когось в «неоформлену» частину. 

Що робити, якщо ваше майно на окупованій території Запорізької області хочуть «націоналізувати»

У лютому 2024 року голова Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив, що росіяни почали вносити українські землі, які вони окупували, до свого реєстру. За його словами, законним власникам дають місяць, аби ті показали місцевій «владі» документи на право власності. 

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Повідомлення про створення окупаційного реєстру землі на ТОТ Запорізької області. Зображення: скріншот з телеграм-каналу Івана Федорова

Тож люди, які виїхали з ТОТ, постали перед серйозним вибором: нічого не робити або ж поїхати додому і не дати росіянам зробити землю «безхазяйною». Але «поїхати додому» – це подолати відстань у кілька тисяч кілометрів, пройти фільтрацію і якось взаємодіяти з окупантами. Чим все це може закінчитися – невідомо. Але гроші та бажання на такий шлях мають не всі.

То що ж все таки робити українцям, чиє майно хоче привласнити окупаційна «влада», ми вирішили дізнатися у адвокатки Регіни Харченко.

«Націоналізація» або як росіяни «віджимають» майно на ТОТ Запорізької області 
Регіна Харченко. Фото: надане спікеркою

Можна подати заяву до поліції, повідомити правоохоронців, що у вашу хату на ТОТ заселилися росіяни. Це ваше законне право. Але насправді це навряд чи допоможе вирішити ситуацію, тому що правоохоронні органи, які знаходяться на підконтрольній Україні території не можуть вплинути на те, щоб окупанти виїхали з вашої хати. Оскільки ми не маємо доступу до цієї території, то не можемо там зараз диктувати якісь свої правила і вимагати дотримання своїх законів. Круто, якщо при виїзді з ТОТ ви взяли із собою документи, які підтверджують ваше право власності на хату, землю або інше майно. По-перше, це може вам дати можливість щось компенсувати, якщо на це є відповідна програми. А по-друге, коли ваш населений пункт деокупують, то ви спокійно приїдете і скажете «Це моє, у мене є відповідні документи», – пояснила Регіна Харченко. 

Ми поставили Регіні Харченко ще кілька питань, що хвилюють українців, які мають житло на ТОТ. Відповіді на них читайте у наступних публікаціях «Відбудови. Запоріжжя». Читайте за посиланням що робити, тим, у кого залишилося майно на окупованих територіях: як оформити спадщину, чи можна продати майно на ТОТ та що робити після деокупації.


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів. 

Завантажити ще...