«1000 людей виїхали з окупації, 100 повернулися туди»: начальник Пологівської РВА про проблеми жителів району
Пологівський район більше 2 років не знає спокійного життя. Більша частина території – окупована. Інша – щодня потерпає від ворожих обстрілів. Скільки людей продовжує жити в окупації, скільки виїхали, які проблеми зараз актуальні для пологівців «Відбудова. Запоріжжя» розповів начальник Пологівської районної військової адміністрації Артур Крупський.
– Вже більше 2 років в Україні триває повномасштабна війна. Як саме Пологівський район та його мешканці постраждали від активних бойових дій?
– Від початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України Пологівська районна військова адміністрація працює в умовах режиму воєнного стану. З 26 лютого 2022 року 72,5% території Пологівського району тимчасово окуповали російські війська. Центр району – місто Пологи – росіяни зайняли 3 березня 2022 року. Зараз ТОТ – це більше 71 % території нашого району. В іншій місцевості йдуть активні бойові дії. Іншими словами – з 15 громад району 9 тимчасово окуповані, а 4 – частково тимчасово окуповані.
На непідконтрольних Україні територіях району окупанти вдаються до різноманітних методів терору. Найпоширеніший – фільтрація населення. Місцеві «правоохоронці» під час перевірки телефонів змушують людей видаляти українські номери, бо такі контакти, за їхньою думкою, можуть бути небезпечними. Вони постійно перевіряють наявність російського паспорта, а непокірних допитують або вивозять у невідомому напрямку. Розповсюджені також крадіжки – окупанти просто присвоюють собі чуже майно. У будинках, де не має господарів, росіяни вибивають двері, шибки та «господарюють».
– Скільки людей виїхало з окупації, а скільки залишилось?
Станом на 01.03.2024 у населених пунктах Пологівського району залишилось 62 434 особи. Майже 6 тисяч з них це діти.
Виїхало 106 298 осіб. Хтось із них перебуває в Україні, хтось виїхав за кордон. Ці люди залишили свої домівки через окупацію або через постійні ворожі обстріли.
54 892 людини продовжують жити на ТОТ. З них більше 27 тисяч – це жінки, майже 22 – чоловіки та більше 5,5 тисяч дітей.
– Восени 2022 року росіяни закрили пункт пропуску у Василівці, через який можна було виїхати на підконтрольні України території. Чи багато мешканців ТОТ після цього виїхали через росію?
– Після того як окупанти закрили виїзд через пункт пропуску у м. Василівка з тимчасово окупованих територій району виїхало близько 1000 людей. Є і такі, хто навпаки повернувся додому і живе зараз в окупації. Таких приблизно 100 людей.
– Як Пологівська РВА налагодила комунікацію з тими, хто перебуває на ТОТ? Це завдання дуже складне, але і дуже важливе в умовах постійної ворожої пропаганди.
– Ми відновили роботу вебсайту Пологівської райдержадміністрації, створили телеграм-канал, який зараз має 1368 підписників. Тільки за 2023 рік там було розміщено 2800 публікацій. Здебільшого читачі – це внутрішньо переміщені особи, які зараз живуть на території України, та ті, хто поїхав за кордон.
Також для обміну інформацією між пологівцями є телеграм-канал Простору Єдності Пологівського району «ДОПОМОГА ПОРУЧ». Канал має понад 10 тисяч підписників і майже півтори сотні публікацій. Дописи кожного дня переглядає до 6 тисяч людей.
Ще з 2021 року діє сторінка райдержадміністрації в фейсбуці. Окремі інтернет-ресурси має кожна територіальна громада. Це також телеграм-канали, сайти та сторінки у фейсбуці.
Мешканці району і самостійно створюють спільноти у різних соцмережах. Таких зараз 34. Їхні підписники – це мешканці тимчасово окупованих територій та ВПО.
– Яка ситуація з медициною на ТОТ? Медики, які зараз працюють в окупації, отримують зарплату від України?
– Раніше медичні послуги на ТОТ надавали наші медики, які з тих чи інших причин не виїхали. Але з 1 січня з такими працівниками закладів охорони здоров‘я трудові відносини призупинені або переведені на простій. Якщо вони зараз продовжують працювати на ТОТ, то отримують заробітну плату від окупантів.
У Запоріжжі медичні послуги мешканцям нашого району надають Пологівський медичний центр та Токмацька багатопрофільна лікарня. Відповідно працівники цих закладів отримують зарплати від України.
– А що з освітою? Чи багато дітей навчаються дистанційно за українською програмою будучи в окупації?
– До повномасштабного вторгнення в нашому районі працювало 82 школи. На сьогодні 54 з них продовжують працювати в дистанційному режимі. 36 закладів працює з ТОТ.
Якщо казати про кількість учнів, то дистанційно навчаються більше 11 тисяч дітей, з них третина проживають в окупації. Вчителі, які перебувають на ТОТ і не мають можливості працювати дистанційно та не пішли на співпрацю з ворогом, перебувають на простої.
– Топ-тема останніх тижнів – псевдовибори. Окупанти провели їх за схемою минулого «референдуму» чи вигадали якісь нові методи, щоб змусити українців голосувати за путіна?
– Псевдовибори, які організувала окупаційна влада, не мають нічого спільного з реальним волевиявленням громадян. Нічого нового окупанти не вигадали. Людей просто примусили приходити на виборчі дільниці чи ходили по їхніх домівках. Все заради того, щоб виконати завдання від кремля і місцевих гауляйтерів: намалювати “підтримку” диктатора на рівні 94%. Результат цього “волевиявлення” не визнає жодна цивілізована країна світу, а участь в організації й проведенні виборів на ТОТ – кримінальний злочин. За нього передбачене покарання – до 10 років позбавлення волі.
– Які зараз найактуальніші проблеми для ВПО з Пологівського району?
– Найактуальніша питання – це надання гуманітарної допомоги (їжа, ліки, одяг, засоби гігієни, побутова хімія, премети першої необхідності) та фінансової (для різних потреб: соціально-побутові проблеми, на лікування, на ремонт житла після ворожих обстрілів).
На територіях ведення бойових дій та поблизу гостре питання – це відновлення електро-, водо- та газопостачання, яке було пошкоджене через обстріли.
Також просять допомоги у проведенні евакуації рідних з тимчасово окупованої території та забезпечити їх тимчасовим житлом.
– Які проблеми зараз актуальні для жителів підконтрольної Україні частини Пологівського району?
– Ми постійно моніторимо ситуацію та залишаємось на зв’язку з людьми, які не виїхали з території активних бойових дій. Ситуація там вкрай важка. Тому районна і місцева влада робить усе можливе, щоб допомогти людям із евакуацією. Евакуйовані жителі району знаходять прихисток в місцях тимчасового проживання в Запоріжжі, в інших містах України та за кордоном. На даний час у Запоріжжі є 43 заклади, які можуть прийняти переміщених осіб вразливих верств населення.
Складним залишається питання щодо розміщення громадян, які потребують догляду, бо через безпекову ситуацію такі інституції в обласному центрі не працюють. А більшість осіб похилого віку не бажають переміщатися далі Запоріжжя. Громадяни, які потребують стороннього догляду і не здатні обслужити себе самостійно, евакуюються до спеціалізованих закладів інших регіонів України.
Тим, хто не може виїхати, влада допомагає з продуктами харчування та ліками, вирішує питання життєзабезпечення території. Актуальним є питання обстеження будинків, які зазнали руйнувань внаслідок збройної агресії, відшкодування завданих збитків, відновлення зруйнованого житла та надання будівельних матеріалів для ремонтів.
– Чи відомі обсяги руйнувань на підконтрольній частині району?
– Станом на 01.03.2024 на підконтрольній частині Пологівського району зруйновано або пошкоджено 6154 об’єктів. Якщо такі міста, як Оріхів та Гуляйполе неможливо завоювати, то росіяни їх максимально руйнують. Це основне завдання путінської орди.
– Яким ви бачите Пологівський район після перемоги України? Що хотіли б сказати землякам, які поїхали з дому, і тим, які залишаються поблизу лінії фронту чи на ТОТ?
– Дорогі земляки! Справжнє випробування, яке ми сьогодні проходимо, лише підсилює надзвичайний дух солідарності серед нас.
Після завершення війни, вірю, що ми побачимо наш район не лише відновленим, але й піднімемо його на новий рівень розвитку. Треба буде багато працювати разом, щоб відновити наші міста, селища та села, підтримувати тих, хто постраждав, та закласти основи для майбутнього, яке буде наповнене миром та процвітанням.
Нехай наш Пологівський район стане символом співпраці, толерантності та прогресу, втіленням того, на що ми здатні, коли об’єднуємо свої зусилля.
Ми віримо в нашу Перемогу, бо ми – одна неподільна Україна, і разом ми зможемо подолати будь-які труднощі.