Восени 2022 року у Запорізькій області розпочали реалізацію урядової програми «Армія відновлення». Участь у ній дозволяє людям, які через війну залишились без роботи, знайти тимчасову зайнятість та мати дохід. Вони можуть долучитись до ремонту пошкоджених будинків чи розбору завалів після ворожих атак, до плетіння маскувальних сіток для військових тощо. Станом на травень 2024 року безробітним вже видали понад 3,6 тисячі направлень на такі роботи у волонтерських ініціативах, комунальних підприємствах та громадах Запорізької області. «Відбудова. Запоріжжя» дізналась, як Широківська, Кушугумська та Біленьківська громади співпрацюють з «Армією відновлення».

Суспільно корисні роботи – це тимчасова робота, до якої залучають безробітних в умовах воєнного стану, техногенних катастроф чи стихійних лих. Як правило, вона не потребує спеціальної професійної підготовки та не пов’язана з підприємництвом.

З листопада 2022 року Запорізька обласна служба зайнятості уклала 25 договорів на організацію та фінансування суспільно корисних робіт. Вони проводились на території 15 громад Запорізької області.  

Безробітні долучались до роботи громадських організацій та благодійних фондів (ГО «Руки допомоги Запоріжжя», що є запорізьким осередком об’єднання «Добробат», БФ «Покоління майбутнього» та БФ «Паляниця»). Роботодавцями виступали й комунальні підприємства, зокрема КП «Запоріжринок», КСП «Запоріжзеленгосп» та інші.

У яких громадах працює «Армія відновлення»

Враховуючи той факт, що 72% території нашої області знаходиться в тимчасовій окупації або віднесено до територій активних бойових дій, то можна сказати, що майже всі громади, де є можливим та безпечним залучити людей до суспільно корисних робіт, вже долучені, – розповіла начальниця управління реалізації політики зайнятості Запорізького обласного центру зайнятості Тетяна Заліпяцька.

«Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Співробітниця Запорізького обласного центру зайнятості Тетяна Заліпяцька. Фото: Суспільне Запоріжжя

За її словами, найбільш активно до таких робіт залучають безробітних в Запорізькій міській територіальній громаді (783 направлення), а також в Широківській, Кушугумській, Михайло-Лукашівській, Біленьківській та Новомиколаївській громадах Запорізької області.

Види суспільно корисних робіт відповідають викликам воєнного часу. Передусім вони передбачають ліквідацію наслідків ворожих атак та забезпечення життєдіяльності населення. У Запорізькій області безробітних залучають, зокрема, до таких робіт:

  • надання допомоги населенню, яке постраждало від наслідків воєнних дій;
  • розбір завалів, оперативний ремонт помешкань та промислових об’єктів після ворожих атак;
  • розвантаження та фасування гуманітарної допомоги;
  • будівництво захисних споруд цивільного захисту;
  • плетіння маскувальних сіток для потреб військових;
  • роботи, пов’язані з благоустроєм територій.

Однак у разі потреби можуть доручатись й інші види робіт з урахуванням тих обставин, що склалися в громаді. Наприклад, евакуація населення із небезпечних зон.

Як працює «Армія відновлення» у Широківській громаді

Від початку повномасштабної війни Широківська територіальна громада стала новою домівкою для багатьох жителів південних регіонів. Якщо до війни тут проживало 15 тисяч мешканців, то зараз приблизно 50 тисяч. Саме тому до лав «Армії відновлення» активно долучаються не тільки місцеві, а й переселенці.

Зауважимо, що участь у суспільно корисних роботах можуть взяти офіційно зареєстровані безробітні. Проте, якщо людина має статус ВПО, то їй для цього не обов’язково перебувати на обліку в службі зайнятості.

З початку старту проєкту на суспільно корисні роботи у Широківську громаду людям видали 344 направлення. 

У коментарі «Відбудові. Запоріжжя» голова Широківської громади Денис Коротенко розповів, що найчастіше безробітних залучають до роботи у гуманітарних хабах та роздачі гуманітарної допомоги. Крім цього, більшість людей направляють на роботи благоустрою громади. 

«Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Голова Широківської громади Денис Коротенко. Фото: Korotenko Denys / Facebook

Для наших мешканців – це можливість отримати тимчасову роботу та мати стабільний заробіток. З самого початку, тобто з січня 2023 року, у нас було 59 людей, а у цьому році вже 74. Цифри кажуть, що активність збільшилась. Наприклад, ми можемо залучити до 80 людей і вже майже всі, хто мав бажання, приєдналися, – зазначив голова громади.

У Широківській громаді, подібно до багатьох інших, у суспільно корисних роботах найчастіше беруть участь жінки різного віку, які прибирають вулиці та прибудинкові території, сортують і пакують необхідні речі для видачі гуманітарної допомоги. Якщо чоловіки приєднуються до цієї програми, то їх зазвичай залучають до більш важких завдань. Це можуть бути вантажні чи будівельні роботи.

У багатьох населених пунктах громади функціонують пункти видачі гуманітарної допомоги, де працюють місцеві жителі або ВПО, яких залучають через центр зайнятості.

«Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Видача гуманітарної допомоги. Фото: Широківська ОТГ / Facebook

Наприклад, у Петропільському окрузі громади зазвичай працює до 10 робітників, які виконують різного роду роботи. Серед них, зокрема, місцеві жительки Наталія та Оксана, які майже одразу долучились до «Армії відновлення» ще у лютому 2023 року.

Ми їздимо по різних селах нашого округу. Це Петропіль, Червоний Яр, Надія, Петропавлівка. Роботи включають покіс трави, прибирання, пиляння та рубання дерев. Також вантажимо і фасуємо гуманітарну допомогу, роздаємо людям. Я долучилася до суспільно корисних робіт ще 7 лютого того року, – розповіла Наталія.

Жінки працюють пʼять днів на тиждень – з понеділка по пʼятницю. Робочий графік із 8 до 17 години.

Ми часто допомагаємо при розвантаженні гуманітарної допомоги, якщо така є. Це можуть бути і продукти харчування, і одяг. Також палети, якщо приходять, то допомагаємо розкладати. Формуємо списки за категоріями для роздачі допомоги, заповнюємо відомості. Зазвичай до цього долучаються 2-3 людини в залежності від потреби, тоді як решта в цей час займаються іншими роботами, – додає Оксана.

«Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Розвантаження гуманітарної допомоги. Фото надані старостою округу в Широківській громаді

Як працює «Армія відновлення» у Кушугумській громаді

У рамках проєкту роботи проходили й у Кушугумській селищній територіальній громаді. До «Армії відновлення» тут залучили 48 людей. Найчастіше працюють місцеві жінки непенсійного віку, що стоять на обліку в центрі зайнятості. Це здебільшого роботи, пов’язані із прибиранням та очищенням територій.

Після влаштування, люди приходять до селищної ради та працюють на благо громади, зазвичай покращують благоустрій території. Це упорядкування та відновлення територій, прибережних смуг, русел річок та благоустрій територій кладовищ громади, – розповіли «Відбудові. Запоріжжя» у Кушугумській селищній раді.

В рамках суспільно корисних робіт місцеві прибирають вулиці та придорожні території автомобільних доріг. Також проводять кронування дерев, обрізають дерева вздовж тротуарних доріжок і центральної дороги, прибирають та розчищають території біля сміттєвих баків.

Крім того, робітники приводять до належного стану зелені насадження і паркові зони, а також залучаються до поточного ремонту селищних доріг. А у разі «прильотів» – ліквідація наслідків, – додають у селищній раді.

Одним із тих, хто допомагає ліквідовувати наслідки ворожих обстрілів та відновлювати будинки (заміна вікон, ремонт покрівлі), є Микола. Спочатку він допомагав людям як волонтер та згодом вирішив приєднатися до «Армії відновлення».

«Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області
Ремонт пошкоджених будинків, облаштування укріплень. Фото надані Миколою

Долучився до проєкту у минулому році, а так спочатку як волонтери ми цим займались ще з 2022 року. Нині розбираємо завали, ремонтуємо дахи пошкоджених будинків, встановлюємо вікна. Також долучаємось і до облаштування оборонних укріплень. Їздимо по різних місцях, де це можливо. Наша робота може бути як екстреною, наприклад, якщо прильоти, так і запланованою, коли допомагаємо людям, які звертаються, – розповів Микола.

Виїзди бувають у різні населені пункти Кушугумської громади, включаючи Балабине, Розумівку та сам Кушугум. 

Додамо, що у разі потреби в рамках програми оплачується проїзд в межах громади до місця виконання робіт та у зворотному напрямку.

Як працює «Армія відновлення» у Біленьківській громаді

З початку 2024 року у Бiленькiвську громаду було видано 41 направлення. Безробітні можуть заготовляти дрова для населення, допомагають у ліквідації руйнувань, вивантажують та фасують гуманітарну допомогу.

У нас є договір з центром зайнятості, який оплачує заробітну плату, а люди працюють у нас на суспільно корисних роботах. Зазвичай вони задіяні у роботах, що пов’язані з благоустроєм, прибирання території. Якщо є руйнування, то залучають і на розбір завалів, – розповіли «Відбудові. Запоріжжя» у Біленьківській сільській раді.

Оплата за виконання таких робіт не може перевищувати 1,5 розміру мінімальної заробітної плати. Спочатку вона складала 6500 грн, однак з 2024 року її розмір поступово збільшувався. 

Так, починаючи з квітня цього року, за повний відпрацьований місяць люди можуть отримати зарплату у розмірі 12 тисяч гривень. Відповідно, зі зростанням мінімальної заробітної плати, зростатиме і рівень оплати праці учасників «Армії Відновлення».

Загалом такі роботи фінансуються Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Проте можуть також доплачуватись і з місцевих бюджетів.

Скільки видали направлень на участь в «Армії відновлення»

Як розповіли в обласному центрі зайнятості, усього з початку старту програми було видано понад 3,6 тисячі направлень:

  • в кінці 2022 року – 65 направлень (сума фінансування склала 191,8 тис. грн);  
  • у 2023 році – 2016 направлень (сума фінансування – 11,8 млн грн).

Проте у 2024 році кількість учасників «Армії відновлення» суттєво зросла. З початку цього року вже видали 1538 направлень, з них 106 – для внутрішньо переміщених осіб. 

В поточному році на оплату праці людям, які залучаються на виконання таких робіт, вже виділили 11,3 млн грн. Кошти спрямовуються на оплату основної, додаткової заробітної плати та єдиного соціального внеску, – пояснила співробітниця обласного центру зайнятості Тетяна Заліпяцька.

За її словами, на учасників суспільно корисних робіт поширюються всі соціальні гарантії трудового законодавства. З ними укладаються строкові трудові договори, а період участі зараховується до страхового стажу людини.

Зауважимо, що немає обмежень у тому, скільки місяців людина буде займатися суспільно корисними роботами, її контракт можна буде продовжувати. Проте вона не може звільнитися за власним бажанням до завершення строку укладеного трудового договору.

Як долучитись до «Армії Відновлення»

За умовами програми є певні обмеження стосовно учасників. Не можуть брати участь в суспільно корисних роботах:

  • люди, які залучені до роботи в оборонній сфері, або заброньовані за підприємствами для виконання робіт такого характеру;
  • діти віком до п’ятнадцяти років;
  • жінки, які мають дітей віком до трьох років;
  • вагітні жінки, якщо це може негативно вплинути на стан їх здоров’я.

Усім іншим охочим долучитись до виконання суспільно корисних робіт необхідно звернутись до центру зайнятості, які ознайомлять з наявними пропозиціями та видадуть відповідне направлення. Також можна зателефонувати за номером гарячої лінії обласного центру зайнятості 0800-336-728.


Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Завантажити ще...