Зроби «Сміливий крок»: як у Запоріжжі повертають до повноцінного життя пацієнтів після ампутацій
Андрій Бакрев впевнено заходить до центру «Сміливий крок» та рушає в протезну майстерню. Про те, що в хлопця протез нічого не виказує, адже кожен його крок впевнений та природній. Пів року тому під час дорозвідки Андрій наступив на міну та втратив ліву гомілку. Після двох місяців лікування постало питання, де проходити протезування. Їхати за кордон Андрій не хотів, тож волонтери знайшли центр у Запоріжжі та зібрали необхідні документи.
Я дуже сильно боявся, що не зможу ходити, бігати, танцювати, жити повноцінно. Перші кроки були некомфортні, бо я не знав як це. Далі вже на милицях пробував по квартирі ходити, а за тиждень почав без них. Розумію, що ногу вже не повернути, але не складаю руки, я молодий хлопець і треба рухатись далі — розповідає чоловік.
Андрій із Рівненщини, проте переїхав до Запоріжжя і вже третій місяць проходить реабілітацію в центрі. За цей час він сильно схуд, тому протез довелось міняти, але його успіхи неабияк вражають.
За три тижні я зміг сісти за кермо і проїхатись на механіці. Через місяць уже їздив по місту, а на автоматі взагалі гасаю. Зараз уже навіть бігаю, можу спортом займатись, але недовго, бо ще трошки боляче ступати. У мене є мотивація — моя наречена та дитина. З донечкою хочеться побігати, гратись, як усі батьки. Це мене надихає і дає сили щодня йди далі — поділився Андрій.
Традиційна медицина подовжує життя, а реабілітація додає життя до цих днів
До отримання протеза всі пацієнти проходять так звану допротезну реабілітацію. Залежно від діагнозу з людиною працює фізіотерапевт, ерготерапевт та психолог. Найважливіше на цьому етапі допомогти людині звикнути до свого тіла та адаптуватись до нового способу життя.
Ми працюємо на силу культі, щоб вона згиналась чи розгиналась. Також на координацію рухів ніг чи рук, а вже після протезування акцент йде більше на напрацювання ходи, тримання рівноваги. Слідкуємо, як культя прилягає до кукси, розробляємо дотики, але із цим більше працюють ерготерапевти, — розповідає Владислав Кологойда, фізичний терапевт відділення реабілітації КСМ.
Реабілітація може тривати від трьох до п’яти тижнів, усе залежить від запиту пацієнта, діагнозу та здоров’я.
Після протезування ми допомагаємо людині фізично відновитись. Методик дуже багато, усе індивідуально для кожного пацієнта. За місяць-два ми напрацьовуємо маленькими рухами динаміку, потім ускладнюємо завдання. Якщо бачимо, що це не працює — змінюємо методику. Пацієнт вчиться від тримання рівноваги до тренування м’язів, щоб самостійно поїсти, одягнутись чи впоратись із ґудзиком. Одні хочуть, знову займатись рибальством іншим достатньо, щоб рука просто згиналась для роботи. Ми намагаємось задовольнити кожен запит, бо це якість життя, — говорить Тетяна Неткал, завідувачка відділення реабілітації КСМ
Від перших кроків до самостійних рухів
У центр «Сміливий крок» працює два протезисти — Олексій Яценко та Наталія Бражко. Їхня робота клопітка, тож часу відпочивати фактично немає. З 29 пацієнтів, що нині проходять тут реабілітацію вони пам’ятають історію кожного. Як кажуть самі, працюють тут і психологами й техніками. Майже щодня до центру звертаються їхні підопічні з якими вони впродовж кількох місяців пройшли нелегкий шлях: від першого кроку до вільних та самостійних рухів.
До виготовлення протеза і формування культі людині накладають іммобілізаційний скотчкаст. Матеріал виглядає як бинт, проте формується по зліпку та захищає травмовану кінцівку.
Коли шов загоюється, але м’яз ще смикається людина може травмуватись уві сні або взагалі забувають про відсутність кінцівки. Ми накладаємо такий захисний скотчкласт, аби уникнути травмування. З ним людина ходить поки не звикне й ми не виготовимо протез, — каже помічниця протезиста Наталія Бражко.
Протезування проходить у два етапи — спершу тимчасовий протез, який виготовляють із прозорого матеріалу, а пізніше постійний індивідуальний.
Це пробний лікувально-тренувальний протез. З ним людина ходить і ми бачимо, де може давити чи натирати завдяки його прозорості. У разі схуднення ми клеїмо всередину куксоприймача матеріал, що схожий на гумку. Усе це відпрацьовується і підганяється на пацієнтові, щоб йому було зручно та не було подразнень чи дискомфорту, — говорить Наталія Бражко.
Створення протеза починається із замірів ваги, росту та особливостей анатомії тіла людини. Далі етап виготовлення гіпсового негативу та позитиву, заливка смолою, випил гіпсу, модифікація куксоприймача та збірка протеза.
Виготовлення триває від кількох годин до трьох днів, усе залежить від складності та об’єму виробу. Далі збірка компонентів. Наприклад, куксоприймач із пластику, трубка може бути алюмінієва, зі сталі або титану. Стопа карбонова, а кріплення алюміній чи титан. Робимо протези стегна, кисті, гомілки, передпліччя, плеча, а також для купання чи ходьби. Будь-який протез видається на три роки, а для купання на п’ять. Після спливу терміну ми виготовляємо новий — розповідає Наталія.
Для естетики куксоприймач може бути в різних кольорах: чорний, тілесний, синій чи жовтий. Може бути й різнокольоровий завдяки спеціальній латексній тканині, яку надягають зверху. Обов’язково підбирають і гелеві чи силіконові протезні лайнери. Вони схожі на шкіру та одягаються на куксу ноги чи руки разом з протезом. Це не тільки підвищує комфорт, але надає людині бути більш активною і робити зручні речі без болю. Отримати в центрі можна й біонічний протез.
Мультифункціональна рука має низку датчиків, які кріпляться на м’язи людини, таким чином вона реагує на рефлекси. Біонічний протез значно сильніший від звичайного та навіть людської руки. Він дає більшу моторику ніж механічний. Наприклад, тримати предмети, підіймати щось, користуватись телефоном. Проте є певні обмеження, наприклад, фізична праця чи заняття спортом та великі навантаження на руку.
Матеріали для виготовлення центр замовляє з-за кордону та по Україні. Проте, у «Сміливому кроці» наголошують очікування деталей з-за кордону може тривати іноді до трьох місяців, тож виготовляють протези з раніше замовлених комплектуючих, аби пацієнти швидше розпочинали курс реабілітації. Люди вчаться заново ходити по сходах, тримати рівновагу з підтримкою, робити оберти, сідати. Поруч із людиною весь цей час протезист, який не тільки допомагає опанувати нову частину свого тіла, але й бачить проблему чи дискомфорт і одразу вирішує її.
Павло один із тих, хто проходить протезну реабілітацію. Чоловік отримав травму на виробництві. Протез отримав три тижні тому та вчиться повноцінно жити. Протезист Олексій Яценко допомагає Павлу підібрати необхідну за м’якістю стопу.
Центр протезування та реабілітації це не тільки про фізичне відновлення, але і психологічне. Тут люди знаходять однодумців, бачать успіхи один одного та знаходять мотивацію, щоб рухатись далі. Велику підтримку в цьому надає і сам центр та його партнери постійно влаштовуючи екскурсії та активний відпочинок.
Тіло може змінюватись, але піцієнт має почуватися комфортно та впевнено
Вчать буквально жити наново в центрі протезування та реабілітації «Сміливий крок» із вересня минулого року. Отримати безплатну допомогу за державною програмою в медзакладі можуть, як ветерани, так і цивільні та діти, які втратили кінцівку або через війну, або внаслідок травми чи хвороби.
Ми працюємо по стандартах держави. Це верхні й нижні кінцівки будь-якої складності, окрім складних випадків, де дуже висока ампутація. Підбираємо комплектуючі з урахуванням усіх вимог. Якщо говорити про протези нижніх кінцівок, то після першого пробного ми кілька разів змінюємо куксоприймач. Тіло людини може змінюватись, але пацієнт має почуватись комфортно та впевнено. Що стосовно верхніх кінцівок, то це важче. Спершу виготовляємо механічний протез, аби пацієнт навчився ним користуватись. Згодом можемо поставити біонічну руку. Завдяки спеціальним сенсорам вона відтворює звичні рухи. Проте людина має розуміти, що це протез і в неї не має повного спектра хватів, як у звичайної руки, — зауважує Наталя Рудич, керівниця центру «Сміливий крок».
Ідея відкрити центр з протезування кінцівок належить співвласникам клініки Святого Миколая та благодійного фонду «КСМ» — Костянтину Милиці та Миколі Бєлому. Втілити сміливий проєкт у життя вдалось в тому числі завдяки гранту — це 52 тисячи євро від Посольства Словаччини. Приміщення для центру надав медзаклад «КСМ» на базі одного зі своїх відділень. Площу значно розширили, облаштували тут протезну майстерню, гіпсову кімнату, де відбуваються перші огляди, зняття мірок, зліпки з кукси, перша вертикалізація на протезі, тренувальну зону для навчання пацієнтів, зону відпочинку.
Для центру замовили і придбавили тренувальні та лабораторні меблі українських постачальників, а на грантові кошти придбали сучасне обладнання для майстерні від німецької компанії — світового лідера-виробника товарів для протезування і ортопедії. До проєкту долучилися партнерські, благодійні фонди, що передали в центр тренажери, лайнери та комлектуючі. Коло партнерів постійно розшируються, адже місія проєкту не залишає нікого байдужим.
Деякі комплектуючі ми замовляємо в Україні, здебільшого з-за кордону. Це німецька компанія Ottobock та ісландська Ossur. Наш ринок теж не стоїть на місці. Ми маємо надію, що зовсім скоро виробник біонічної руки буде і в Україні. Звісно різниця буде в мікрочипах, матеріалі, зносостійкості, дизайні чи навіть більшій кількості хватів, — зазначила Наталя Рудич керівниця центру «Сміливий крок».
Спеціалісти центру постійно опановують нові методики та техніки в протезуванні. Зокрема, обмінювались досвідом із польськими, німецькими, італійськими, ісландськими та американськими фахівцями задля того, щоб потім допомогти пацієнтам жити повноцінно.
Наразі черга на протезування в Запоріжжі чимала, адже зібрати документи з першого разу не завжди вдається. Отримати безоплатне протезування в центрі «Сміливий крок» можна звернувшись особисто до відділенна на вулиці Фанатській, 19 або через соцмережі та заповнити анкету. Після чого зібрати пакет документів та чекати дзвінка на первинний огляд протезиста.