Завищені ціни на будматеріали та відсутність конкурсів – розслідування про відбудову у Запоріжжі
Запорізька “Програма відновлення багатоповерхівок”, що були зруйновані або суттєво пошкодженні внаслідок воєнних дій, наразі включає 11 будинків, але список постійно поповнюється. Журналісти-розслідувачі встановили, що в закупівлях у межах цієї програми завищення цін на будматеріали, відсутність конкурсів та багато інших схем.
Відбудова.Запоріжжя виокремила ключові тези розслідування hromadske «Про*бати мільярд».
Варто зауважити, що запорізькі депутати виділили на відновлення будинків 350 млн грн, а Кабмін до цієї суми додав ще 815 млн грн. У підсумку на відновлення будинків спрямовано 1 млрд 200 млн грн і це лише у 2023 році.
Рекордна вартість відновлення квартир
Вартість відбудови будинку на проспекті Соборному, 151 оцінили у 330 млн грн. Отже, вартість відновлення однієї квартири перевищила 13 млн грн, або понад 300 тисяч доларів. Це понад 5 тисяч доларів за квадратний метр.
Відновлення одного квадратного метра на Сталеварів, 16 обійдеться у 90 тис. грн. Для порівняння у Києві ціна кв.м складатиме 30 тис. грн у більш новому ЖК.
Відновлення однієї квартири на вулиці Кияшка, 22 обійдеться у 75 тисяч доларів. Однак місцеві кажуть, що вартість квартир у будинку навіть на піку цін не перевищувала 30 тисяч доларів.
Завищені ціни на будматеріали
Розслідувачі порівняли ціни в кошторисі з ринковими. Для розрахунку взяли будинок на Сталеварів 16.
Так, грунтовка СТ-17 на ринку коштує 38-40 грн за кг, а в проєкті відновлення – 85; цинковий профнастил коштує від 220 грн за квадрат, а його купили по 681 грн за квадрат тощо. Лише на газобетонних блоках переплата становила півмільйона гривень.
У відповідь на це в.о. мера Запоріжжя Анатолій Куртєв наголосив, що не варто порівнювати ціни нових та відновлених квартир.
“Ви не рахуйте за одну квартиру. Це повністю комплекс будинку, повного будинку. Я ще разу хочу сказати всім, хто там патякає щодо цього, й тим, хто є “диванним критиком”, а не фахівцем, що відновлення будинку взагалі коштує дорожче, ніж новобудова», – зазначив він.
Однак журналісти запевняють, що насправді так виходить через завищені ціни компаній, з якими погоджується влада.
Тендери без конкурсів та сумнівні підрядники
Відбудовою того ж будинку на Сталеварів, 16 наразі займається компанія «Стройінвест» із Дніпра. За даними журналістів, конкурсом це назвати не можна, адже міська рада затвердила єдину пропозицію на торгах – у системі ProZorro просто опублікували договір на 60 мільйонів гривень.
Ця ж компанія отримала підряд на відновлення будинку на вулиці Зестафонській, 10. Місцеві мешканці стверджували, що робітники «СтройІнвесту» зайшли на об’єкт ще на початку травня – майже за місяць до підписання договору. Це порушення тендерної процедури, яке називають “договорняком”.
ТОВ «СтройІнвест» наразі належить Наталії Лазар. Журналісти багато писали про неї як про одну з монополісток на бюджетних підрядах у Дніпрі та області. Компанію також пов’язують з її колишнім директором Денисом Островським, а того водночас – з Геннадієм Корбаном та Борисом Філатовим.