З якими проблемами стикаються жінки-ВПО під час адаптації у новій громаді
Вимушена зміна місця проживання – складний процес не лише матеріально, а й психологічно. Під час інтеграції внутрішньо-переміщених осіб у нове місце важлива підтримка не лише від фахівців, а й від людей навколо. Про це у коментарі «Відбудові. Запоріжжя» розповіла Вікторія Чернова, запорізька психологиня.
Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Запоріжжя»: тільки корисні та достовірні новини
Зі слів психологині, одна зі складнощів влиття у нове суспільство – не всі розуміють як це – втратити дім. Тому у людини, що вимушено покинула свій дім, може з’явитися агресія.
«Хоч не всі мають такий досвід і є можливість бути в умовно безпечних місцях, але все одно може з’являтись агресія. Наприклад, якщо людина із Запоріжжя поїде до Львова, де набагато менше тривог і відносно спокійно»,
Вікторія Чернова зазначає, що така реакція є нормальною, адже ми намагаємося відторгнути людей з іншим досвідом. Це один із способів захистити себе. Але у довготривалій перспективі користі не принесе. Через це важливо розуміти, що іншим людям не обов’язково мати аналогічний із нашим досвід, щоб надати підтримку.
«Якби у нас була одна величезна колективна травма, ми б збожеволіли. Поряд мають бути люди без такого травматичного досвіду або з якимось іншим, щоб ми доповнювали один одного, як пазли»,
Процес інтеграції стає ще складнішим, якщо вимушено переміщеної жінки хтось із рідних служить у ЗСУ. Тому їм необхідно більше розуміння і підтримки.
«Вони (жінки, які чекають рідних з фронту) відповідальні за себе і своїх дітей. І у таких випадках важливо, щоб підтримка надходила не лише від фахівців, а й від громади»,
Психологиня зауважує, що буде корисно говорити на теми, відмінні від війни, а також ходити на прогулянки та у різні місця, як от кіно. Це допоможе відволіктися від суворих реалій.
Раніше ми повідомляли, що діти з Бердянської громади можуть пройти безкоштовне оздоровлення у дитячому центрі «Артек» у Києві та Закарпатській області.