“єРобота” у Запорізькій області: скільки охочих подались на грант для розвитку бізнесу
У 2023 році в рамках урядового проєкту “єРобота” усього було погоджено понад 10,3 тисячі заяв на суму 2,5 млрд грн за грантовими програмами “Власна справа” і “Грант для ветеранів та їх подружжя”. Однак найменша частка заяв надійшла від мешканців прифронтових регіонів, зокрема Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей.
Про це “Відбудова.Запоріжжя” дізналась на заході “Гранти для бізнесу. Державні гранти”, реалізований Командою підтримки реформ Мінекономіки.
Так, за програмою “Власна справа” минулого року надійшло майже 20 тисяч заявок на розвиток бізнесу, однак лише половину з них було погоджено.
Запоріжжя входить у пʼятірку областей, де порівняно з іншими регіонами зафіксована значна кількість відмов в отриманні гранту. Найчастіше за все, причинами відмови ставала негативна оцінка банку (прострочені кредити, суди, недійсні документи) та відмова по виду діяльності.
Усього в Запорізькій області прийняли 74% позитивних рішень щодо відкриття власної справи та 26% – негативних. Аналогічна ситуація у Харкові, Донецьку, Миколаєві та Херсоні.
Лідерами регіонів за подачею заявок є Київська (20%), Львівська (12%), Дніпропетровська (7%), Рівненська (6%) та Івано-Франківська (5%) області.
Від мешканців Запорізької області надійшла відносно невелика кількість заявок (2%). Така ж статистика у Черкасах, Кропивницькому та Закарпатті.
Найпопулярнішими видами діяльності, які обрали отримувачі грантів, є роздрібна та оптова торгівля, переробна промисловість, кафе та ресторани, перукарні та салони краси, ремонтні роботи тощо.
За програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя” усього у 2023 році було подано 549 заявок. З них погоджено 252 заявки на суму 109 млн грн.
По цій програмі ситуація у Запорізькій області така ж сама, оскільки зафіксована значна кількість відмов в отриманні гранту, порівняно з іншими регіонами. Так, було прийнято близько 46% негативних рішень та 54% – позитивних.
Схожа ситуація спостерігається у Харкові, Дніпрі та Полтаві. Серед причин відмов також називають негативну оцінку банку та помилки у заяві й бізнес-плані.
Додамо, що переможці цих програм витратити кошти грантів на:
- придбання посівних матеріалів/насаджень (57%);
- оренду нежитлових приміщень (16%);
- маркетинг та рекламу (10%);
- придбання обладнання (5%);
- франчайзинг (6%);
- програмне забезпечення (3%);
- оренду обладнання (2%).
Раніше ми вже повідомляли про умови грантових програм та пояснювали як подати заявку на отримання гранту для створення або розвитку власного бізнесу.