Як у Запоріжжі відновлюють архітектурні елементи будинку на Соборному, 151. ФОТОРЕПОРТАЖ
1 липня відзначають день архітектури і «Відбудова. Запоріжжя» зробила фоторепортаж, як відновлюють архітектурні елементи на будинку по Соборному, 151.
Ракетний удар росіян 6 жовтня 2022 року по запорізькій багатоповерхівці на Соборному, 151 знищив два під’їзди будинку та вбив 15 людей. Наразі відновлення будинку майже завершили. Споруда є пам’яткою архітектури, тому її реставрували повністю, а не тільки відновили зруйновані під’їзди. Будинок побудували ще у 1950-х роках. Притаманні йому архітектурні рішення є рідкісними та доволі унікальними. А декоративна пластика фасаду збагачена різноманітними архітектурними елементами. Саме тому багатоповерхівку відновлюють в автентичному вигляді, щоб новостворена частина споруди була схожа на вже існуючу.
Реставрація архітектурних елементів
Як ррзповідає директор КП «Управління капітального будівництва» Олександр Андреєв, у жовтні 2023 року робітники розпочали роботи по реставрації архітектурних елементів. За його словами, найважче було відтворити балясини, що знаходяться на даху будинку.
Цей елемент складається з п’яти частин, вага одного – біля 170 кілограм. За допомогою фахівців ми робили зліпки тих елементів, що збереглися після ракетного удару, та виливали нові. А ті що були знищені, довелося відтворювати по фотографіях. Це дуже складно. Можна сказати, що це не просто будівельні роботи, а науково-будівельні.
За словами Андреєва, «з нуля» було виготовлено більше 170 елементів, а ті що вціліли, відреставрували.
Архітектурні елементи через вплив температури та опадів потребували реставрації. Завдяки роботи фахівців їй вдалося відновити.
Відновлення фасаду
Як розповів директор КП «Управління капітального будівництва» Олександр Андреєв, аби зробити спеціальну плитку «Мелія» для фасаду, запускали завод у Слов’янську, який не працював через обстріли.
Під час будівництва в 50-х роках минулого століття використовували спеціальну плитку, яка вже не виробляється понад півстоліття. Вона унікальна та зроблена з шамотної глини, яка є тільки в місті Слов’янськ на Донеччині. Довелося дуже постаратися, щоб домовитися з цим заводом, тому що через постійни обстріли він не працював.
Андреєв розповідає, що у Запоріжжі знайшли приватного підприємця, у якого є печі, в яких можна виготовляти цю плитку.
Цю шамотну глину буквально привезли під обстрілами зі Слов’янська, там навіть інколи трапляються уламки від снарядів. Вже у Запоріжжі з цієї глини плитку виготовляли вручну. Механічний процес призведе до того, що вона втратить захисну оболонку та під впливом погодних умов простоїть максимум декілька років.
Директор КП «Управління капітального будівництва» зауважив, що під час виробництва плитки зіткнулися з тим, що її брак був помітний лише після запікання у печі, у готовому стані.
Ця проблема забрала у нас багато часу. Але маю зауважити, що реставраційні роботи почалися у жовтні минулого року, зараз на зруйнованому фасаді майже всю плитку поміняли.
Колір нової плитки
На цьому, за словами чиновника, проблеми не скінчилися, адже нова плитка відрізняється від старої за кольоровою гамою. Щоб привести до ладу фасад будинку, будівельники вручну “мили” плитку. Для цього використовували спеціальний засіб, формулу та склад якого під замовлення підбирали німецькі виробники будівельної хімії.
Враховуючи вік будинку, візуально різниця між відновленою частиною та рештою будинку дуже помітна. Бо за 80 років на фасаді тут нічого не робилося. Саме тому ми вирішили реставрувати весь фасад. Співпрацювали зі спеціалістами з Німеччини, вони підібрали нам реагенти. Я сподіваюся, що десь через півтора-два роки колір нової плитки та старої буде приблизно однаковий.
Радянська символіка в архітектурних елементах
В архітектурних елементах будівлі була присутня радянська символіка, якої потрібно було позбутися.
У зв’язку з цим ми стикнулися з наступної проблемою. З одного боку нам потрібно відтворювати автентичність будинку, а з іншого, в країні діє закон про декомунізацію, тому потрібно було замінити ці елементи. Зараз ми замінюємо радянську символіку на малий герб України.
Вже в цьому році будинок обіцяють відбудувати в його автентичному вигляді.