У Запорізькій області та суміжних регіонах півдня і сходу України спостерігається високий попит на трансплантаційні операції. У списку очікування Запорізької обласної клінічної лікарні перебувають близько 400 пацієнтів, які потребують пересадки нирок, приблизно 300 очікують на трансплантацію печінки, а ще 100 — на пересадку серця. Про це «Відбудові. Запоріжжя» розповів завідувач відділення трансплантації та нефрології Запорізької обласної клінічної лікарні Євген Гайдаржі.
Як розповів Євген Гайдаржі, проблема трансплантації полягає в гострому дефіциті донорських органів, і це стосується не лише України, а й навіть США та високорозвинених країн Європи. Щороку приблизно 40–50 пацієнтів перебувають в екстреному статусі першого рівня очікування на трансплантацію серця. Через нестачу органів багато з них не встигають отримати шанс на порятунок і помирають.
Євген Гайдаржі - завідувач відділення трансплантації та нефрології Запорізької обласної клінічної лікарні
Євген Гайдаржі - завідувач відділення трансплантації та нефрології Запорізької обласної клінічної лікарні
Цифри в списках очікування постійно змінюються, адже багато людей, на жаль, не доживають до трансплантації,
Як розповідає Євген Гайдаржі, Запорізька обласна клінічна лікарня прагне якомога швидше й ширше поширювати можливості залучення донорів і отримання згоди на трансплантацію органів на сході, півдні країни, а також у віддалених лікарнях Запоріжжя та області.
Основний виклик — це поширення інформації серед родичів і всіх зацікавлених про те, що донорство — це відповідальний крок, який рятує життя. Ми регулярно проводимо інформаційні заходи, інтерв’ю, налагоджуємо співпрацю з іншими трансплантаційними центрами, відділеннями гемодіалізу, кардіології та нефрології. Наша мета — привернути увагу до проблеми нестачі органів, зміцнити довіру до трансплантації.
Лікарі під час транплантації у Запорізькій обласній клінічній лікарні. ФОТО: ЗОКЛ
Лікарі під час транплантації у Запорізькій обласній клінічній лікарні. ФОТО: ЗОКЛ
Науково-технічна підготовка лікарень
Важливим аспектом залишається інформаційна та науково-технічна підготовка лікарень, що дозволяє їм забезпечити належне кондиціонування донорів і ефективну діагностику смерті мозку. Це ключові умови для того, щоб у разі неможливості врятувати життя одного пацієнта можна було дати шанс на порятунок іншим.
Саме тому, враховуючи сучасні вимоги до трансплантаційної медицини, за словами Євгена Гайдаржі, Запорізька обласна клінічна лікарня на сьогодні має всі необхідні можливості для виконання найскладніших операцій з трансплантації серця, легень, нирок, симультанних операцій. Лікарня також оснащена повною діагностичною базою та усім необхідним для післяопераційного нагляду за пацієнтами.
Якщо врятувати життя пацієнта неможливо, ми маємо зробити все, щоб дати шанс на життя іншим, хто цього потребує,
Трансплантація серця в Запорізькій обласній клінічній лікарні. ФОТО: ЗОКЛ
Трансплантація серця в Запорізькій обласній клінічній лікарні. ФОТО: ЗОКЛ