Наближеність до зони бойових дій та окупація територій, велика кількість внутрішньо переміщених осіб, закриття або призупинення діяльності підприємств. Як в цих умовах працює Запорізький обласний центр зайнятості – у медіацентрі при ОДА розповіла його директорка Ірина Дуднік.

Як запорізький бізнес може отримати гроші на розвиток? Що потрібно зробити, щоб безкоштовно навчатися або перекваліфікуватися? Як долучитися до «Армії відновлення» та отримувати матеріальну допомогу за свою роботу?

У Запорізькому обласному центрі зайнятості кажуть, що ситуація на ринку праці напружена, але контрольована. Дійсно, кількість підприємств-роботодавців лише за рік зменшилася на 45%, але водночас з’явилися нові роботодавці – наприклад, громадські організації та фонди.

«Всього протягом 2023-го у Запоріжжі було 5588 вакансій. За рік на 51,4% з цих посад  нам вдалося працевлаштувати людей. На сьогодні в нашій базі – 1100 пропозицій щодо роботи», – зазначає Ірина Дуднік.

Власна справа, ваучери на освіту та «Армія відновлення»: як Запорізький обласний центр зайнятості допомагає знаходити роботу та розвивати бізнес
Директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік разом з колегами та учасниками програми «Власна справа»

Підприємці можуть отримати гроші на відкриття або розвиток власної справи

У 2023 році 180 людей (з 400 заявників) отримали позитивне рішення щодо одержання грантів для започаткування або розвитку власної справи.

Згідно умов державної програми, грант в розмірі від 50 до 250 тисяч гривень можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, лізинг обладнання тощо. У разі отримання гранту підприємець має створити хоча б одне робоче місце, здійснювати діяльність не менше трьох років, а також сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників.

«Учасники подають заявку через «Дію». Якщо їм треба допомогти зі створенням бізнес-плану, вони можуть звернутися до нас за допомогою. Якщо заявку підтримано, проводимо співбесіду, фільмуємо її на камеру і надсилаємо до Києва. Державний центр зайнятості приймає остаточне рішення про фінансування», – розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості.

За її словами, найпоширеніша помилка заявників – це неправильні бухгалтерські розрахунки.  Адже важлива умова надання гранту – його повернення у вигляді податків протягом трьох років. В іншому випадку гроші доведеться компенсувати державі.

«Здебільшого у бізнес-планах вказують, що планують брати людей на мінімальну зарплату, а тому не вкладаються в суму, яку потрібно повернути. В той же час є інші підприємства, які взяли на роботу не двох, а п’ятьох осіб, і вже фактично розрахувалися з державою, – розповіла Ірина Дуднік. – Готуючи бізнес-план, потрібно бачити перспективу і все прорахувати».

На участь у програмі подаються, як бізнесмени-початківці, які лише починають свою справу, так і досвідчені підприємці – у співвідношенні 20/80.

«Тим, хто бере гроші на розвиток, звісно, легше. У таких людей вже є досить успішний бізнес, але їм необхідно придбати обладнання, – розповіли в обласному центрі зайнятості. – Тих підприємців, які лише починають свій бізнес, ми активно супроводжуємо, можна сказати, ведемо за руку».

За словами Ірина Дуднік, завдяки реалізації програми «Власна справа» у Запорізькій області вдалося створити 220 робочих місць.

У центрі зайнятості наголошують, що всі фінансові розрахунки з грантовими коштами проводять через державний Ощадбанк. Грантери «Власної справи» не отримують гроші на руки.

Власна справа, ваучери на освіту та «Армія відновлення»: як Запорізький обласний центр зайнятості допомагає знаходити роботу та розвивати бізнес
Український уряд повідомив, що у 2024 році малі та середні підприємства зможуть отримати від держави 15 тисяч грантів на розвиток

Окремо в Запорізькому обласному центру зайнятості розповіли про державну програму «Грант для ветеранів та їх подружжя». Якщо у «Власній справі» максимальний грант сягає 250 тисяч гривень, то розмір гранту для ветеранів і членів їх сімʼї може становити від 250 тисяч до 1 мільйона гривень. Отримувач гранту до 250 тисяч повинен створити одне робоче місце, до 500 тисяч –  два робочі місця. На грант розміром до 1 мільйона подати заяву може ветеран, який є фізичною особою-підприємецем не менше 3 років. Програма покриває 70% вартості проєкту. Отримувач гранту має створити 4 робочі місця.

«У 2023 рому такий грант у нас отримали три особи. Ветеран Олег Касьян отримав грант до мільйона і створив перший у Запоріжжі капсульний хостел. Заклад вже працює, люди отримують якісні послуги, а працівники – заробітну плату. Грант до 250 тисяч гривень отримала Юлія Семигайлова, учасниця бойових дій та багатодітна матір. Вона налагодила роботу цеху з виробництва комбікорму. Ще один грант отримала Анастасія Сміргалова, вона  відкрила у Запоріжжі піцерію», – розповіла Ірина Дуднік.

Власна справа, ваучери на освіту та «Армія відновлення»: як Запорізький обласний центр зайнятості допомагає знаходити роботу та розвивати бізнес
Капсульний готель CAPSULA у Шевченківському районі Запоріжжя нараховує 22 технологічних модулів для сну

Для зайнятості учасників війни у Запорізькому обласному центру зайнятості розробили дорожню карту для супроводження ветеранів, які потребуватимуть допомоги. Також триває робота над створенням клубів спілкування при центрі зайнятості, де підприємці могли б ділитися своїм досвідом.

«На сьогодні у нас на обліку стоять 74 учасника бойових дій. Ми розуміємо, що ветерани повертатимуться і потребуватимуть допомоги у працевлаштуванні. До них у нас особлива увага і відношення», – підсумувала Ірина Дуднік.

Власна справа, ваучери на освіту та «Армія відновлення»: як Запорізький обласний центр зайнятості допомагає знаходити роботу та розвивати бізнес
Служба зайнятості допомагає ветеранам адаптуватися до мирного життя

Центр зайнятості надає ваучери на оплату додаткової освіти або перекваліфікації

Станом на 1 січня навантаження на одну вакансію складало 22 особи. Через складність з пошуком роботи Державний центр зайнятості пропонує людям отримати нову освіту.

«Ваучери – це можливість отримати другу або третю вищу або середню спеціальну освіту. А потім продовжити роботу на своєму підприємці на новій посаді або працевлаштуватися там, же потрібен фахівець з відповідною освітою», – розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості.

У 2023 році ваучери (на вибір – 124 спеціальності) на навчання (сума ваучеру – не більше 30 280 гривень) отримали 855 людей, з них 441 – це внутрішньо переміщені особи.

Згідно умов програми, ваучер на навчання може отримати:

  • особа віком 45+;
  • учасник(ця) бойових дій;
  • особа з інвалідністю;
  • внутрішньо переміщена особа;
  • звільнений(а) з військової служби;
  • особа з встановленим фактом позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
  • особа, яка отримала поранення, контузію, каліцтво або захворювання в період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території.

«Ми запропонували уряду переглянути вікові рамка та зменшити їх принаймні на 10 років – до 35+. Це допоможе збільшити кількість людей, які зможуть отримати необхідну освіту і далі удосконалювати її вже на виробництві. Це збільшить попит на цю послугу», – розказала Ірина Дуднік.

З допомогою ваучерів від Державного центру зайнятості люди пішли отримувати освіту психологів, соціальних працівників, технічних спеціальностей тощо.

«Скільки ваучерів на навчання, як зараз, не було ніколи раніше. Завдяки цьому ми підтримуємо людей, які приїхали з тимчасово захоплених територій. Наприклад, багато медичних сестер, які виїхали з окупації, отримали ваучер, перекваліфікувалися з однієї спеціалізації медичної сестри на іншу і вже працевлаштувалися в лікарні Запоріжжя. Багато представників селищних рад пішли навчатися на дуже потрібну спеціальність «соціальна робота», щоб потім працювати з військовослужбовцями, які будуть демобілізуватися і повертатися додому, – розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості. – Ми намагаємося зробити так, щоб ця робота мала користь у майбутньому, була направлена на подальший економічний розвиток і зростання нашого регіону».

За словами Ірини Дуднік, спеціалісти центру зайнятості мають зв’язок з учбовими закладами і слідкують за процесом навчання за державною програмою. Якщо зафіксовано, що отримувач ваучера ігнорує навчання, то він повинен повернути гроші.

Крім того, в рамках роботи Запорізького обласного центру зайнятості 140 безробітних проходили професійне навчання, з них у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості – 8 осіб. Здебільшого йде мова про підвищення кваліфікації працівника на замовлення роботодавців.

Як участь у суспільно-корисних роботах допомагає у працевлаштуванні

У 2023 році для участі в суспільно-корисних роботах – «Армії відновлення» – Запорізьким обласним центром  зайнятості було здійснено 2016 направлень безробітних. Люди були долучені до ремонтно-відновлювальних робіт, фасування гуманітарної допомоги, відновлення житлових будинків, пошкоджених у результаті бойових дій тощо.

«Це ті ж самі громадські роботи, але, враховуючи те, що працюємо в 35 кілометрів від фронту, ми підійшли до їх організації трошки по-іншому. Ми об’єднали навколо себе тих людей, які на громадських засадах роблять все для фронту, але, на жаль, не отримують зарплатні за це. Вони стають на облік центру зайнятості і отримують за свою волонтерську роботу кошти у розмірі 10 040 гривень, тобто півтори мінімальної заробітної плати», – розповіла Ірина Дуднік.

Наприклад, таку допомогу отримують волонтери благодійного фонду «Паляниця», які плетуть маскувальні сітки, волонтери «Добробату», які відбудовують зруйноване, а також активісти інших фондів, які багато роблять, але фінансово ніяк не забезпечені.

Власна справа, ваучери на освіту та «Армія відновлення»: як Запорізький обласний центр зайнятості допомагає знаходити роботу та розвивати бізнес
Проєкт «Армія відновлення» запроваджений урядом восени 2022 року з метою залучення людей, які тимчасово втратили роботу, до відбудови країни через виконання ними суспільно корисних робіт

Перелік організацій, де можна організовувати суспільно-корисні роботи, має бути затверджений сесією. Центр зайнятості підписує з підприємством, де організовують суспільно-корисні роботи, угоду. Підприємство працевлаштовує людей, веде облік робочого часу, а служба зайнятості перераховує кошти.

«Багато комунальних підприємств є учасниками суспільно-корисних робот. На одне з них ми спрямували 13 осіб. Люди пропрацювали два тижні, а потім їх взяли у штат. Це найбільш дієвий спосіб укомплектувати ту чи іншу вакансію», – розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості.

Гострий дефіцит кадрів є не лише на комунальних підприємствах, а й у промисловості. Для цього служба зайнятості проводить ярмарки вакансій та на замовлення підприємств організовує перекваліфікацію співробітників.

Працевлаштування вимушених переселенців та людей з інвалідністю

На сьогодні на обліку Запорізького обласного центру зайнятості стоять 8 тисяч людей (велика частина з цих людей – це жителі тимчасово окупованих територій, які фактично не можуть отримати допомогу). З них – 741 внутрішньо переміщених осіб. Втім, насправді отримувачів послуг Запорізького обласного центру зайнятості набагато більше, бо чимало можливостей не потребують взяття на облік.

«Якщо у ВПО є потреба отримати роботу або послуги служби зайнятості, вони можуть прийти до нас. Протягом цього року наші спеціалісти і я особисто були у всіх гуманітарних хабах. Ми зустрічались з людьми, розповідали про наші можливості. У кожного був вибір. Якщо людина хоче працювати і заробляти, потрібно прийти до служби зайнятості і отримати допомогу в пошуку роботи», – зазначає директорка Запорізького обласного центру зайнятості.

У 2023 році продовжувала працювати державна програма компенсації роботодавцю за працевлаштування внутрішньо переміщеної особи. За рік службі зайнятості вдалося працевлаштували таких чином 773 особи. Роботодавці отримали 9,8 мільйонів гривень компенсації.

«До військового стану Запорізький обласний центр зайнятості виплачував безробітним по 20 мільйонів допомоги за місяць, то зараз ми виплачуємо по мільйону в квартал. По завершенню 90 днів люди можуть далі стояти на обліку і отримувати всі послуги служби зайнятості, але вже без допомоги по безробіттю», – зазначила Ірина Дуднік.

На сьогодні розмір допомоги по безробіттю відповідає мінімальній заробітній платі – 7100 гривень.

У 2024 році служба зайнятості визначила своїми пріоритетами розширення програми з надання ваучерів на навчання, системну роботу з бізнесом, продовження реалізації урядового проєкту єРобота, розвиток програм для ВПО та ветеранів (зокрема – професійне навчання демобілізованих учасників бойових дій), подальша участь в «Армії відновлення», а також наближення послуг служби зайнятості до людей з інвалідністю.

Зокрема, Державний центр зайнятості буде компенсувати роботодавцю створення робочого місця для людей з інвалідністю: 1 групи – 100 тисяч гривень, 2 групи – 80 тисяч гривень.

«Зараз ведемо перемови з роботодавцями, намагаємо їх зацікавити в цьому. Людям з інвалідністю потрібно працювати, але не завжди для них створюють належні умови на робочому місці. У нас вже є певні напрацювання, пізніше зможемо про них розповісти», – підсумувала Ірина Дуднік.

Раніше ми писали про підприємців Михайла та Віру Аніщенків, які поділились власним досвідом розвитку бізнесу за грантовою програмою.

Завантажити ще...