У Запоріжжі жінок вчили відстоювати особисті кордони, визначати насильство та протидіяти йому
14 та 15 вересня у Запоріжжі пройшов форум-театр «Мої кордони», організований громадською організацією «Тиша». На заході жінки-ВПО та мешканки запоріжжя вчилися відстоювати особисті кордони, визначати та протидіяти насильству. «Відбудова. Життя» розповідає, як про що говорили на форумі.
«Навколо нас дуже багато насильства. Та, попри все, люди про нього мало знають та говорять. Переважна більшість з нас були у ситуаціях насильства в різних ролях: і кривдниками, і постраждалими, і спостерігачами. Цей захід спрямований в першу чергу на момент саморефлексії та усвідомлення певних моментів із свого життя», – зазначила під час форуму театру психологиня Вікторія Чернова.
Відвідувачки заходу могли не тільки прослухати лекцію про насильство, а й перевірити знання на практиці, у інтерактивних взаємодіях.
Що таке насильство та конфлікт
За словами Вікторії Чернової насильство – це будь-які дії над людиною без її згоди в обставинах, коли постраждала особа немає моральних або фізичних ресурсів дати відсіч. Також ознаками насильства є контроль та циклічність.
«Кажучи про циклічність варто згадати термін «коло насильства». Після скоєння насильства зазвичай йде акт примирення та періоду «медового місяця», коли у стосунках все настільки добре, наскільки взагалі може бути. Далі починається період напруги, коли поступово виникають мікросварки, а після цього акт насильства повторюється. І чим частіше відбувається насильство, тим менший період медового місяця і більший період напруги», – зауважує Вікторія
Вікторія додає, що через це у стосунках розвиваються емоційні гойдалки до яких звикають обидва партнерів. Тому розірвати коло насильства із часом стає все складніше.
«Наш мозок любить стабільність і дуже не любить зміни, тож ця циклічність йому подобається. Тому він зробить все можливе, щоб залишитися у цих стосунках і виправдати будь-що погане», – каже Вікторія Чернова.
Друга ознака насильства – контроль однієї людини над іншою. Саме цим насильство відрізняється від конфлікту, в якому є дві рівноправні сторони, які у кінці розв’язують (або ні) конфлікт і розходяться.
За словами Вікторії, у насильстві ж є тільки одна сторона, яка прагне контролювати й прив’язати до себе постраждалого все міцніше.
Як допомогти постраждалому від насильства
Катерина Кисько зауважує, що у першу чергу із постраждалими треба поводитися обережно, із лагідністю та турботою. Постраждалу людину варто підтримати та показати, що вам можна довіряти.
«Також варто залучити професіоналів можна подзвонити в поліцію або ж на гарячу лінію психологічної допомоги. Також існують кризові кімнати – безпечне місце, де постраждалому надають психологічну і за потреби медичну допомогу, і де він може проживати, поки його стан не стабілізується», – ділиться психологиня Катерина Кисько.
Вікторія Чернова додає, що ми – найважливіші люди в своєму житті. І краще за нас самих про нас ніхто не подбає.
«Тому треба чути себе, дослухатися до себе, робити собі приємно і радісно. Будьте поруч з тими, кого ви любите і хто любить вас», – резюмувала Вікторія.