16 листопада у Запоріжжі відбулася прем’єра документального фільму «Повернення до української мови», у якому окреслюється цей складний шлях від здобуття незалежності і аж до переломного моменту 24 лютого і сьогодення.

Журналісти “Відбудови.Запоріжжя” відвідали презентацію фільму культурного та українознавчого проєкту Ukraїner.

Як зауважив на початку заходу режисер Ukraїner Микола Носок, вже протягом семи років вони досліджують та документують певні явища сучасної України:

“Ми не могли оминути цей феномен, який прослідкували після повномасштабного вторгнення, коли українці у всіх наших регіонах масово почали переходити (а точніше – повертатись) до української мови. Власне в цьому фільмі ми намагались дослідити, що стоїть за цим явищем”.

У фільмі розкриваються основні труднощі української творчої спільноти, які попри русифікацію та численні утиски, продовжували свою діяльність. Зокрема, згадується про перший фестиваль української пісні “Червона рута” та першу музичну телепередачу “Територія А”.

Історіями свого “повернення” до української мови та боротьбу зі стереотипами про меншовартісність діляться музиканти Фагот і Фоззі з гурту ТНМК, комікеса Настя Зухвала, акторка і співачка Марічка Штирбулова та інші.

У Запоріжжі показали документальну стрічку про феномен української мови

Свої враження щодо фільму висловило багато запоріжців, які відвідали презентацію. Більшість з них також усвідомили важливість української мови саме після 24 лютого. Хтось відмовився від російської повністю, а хтось – частково (у спілкуванні на роботі, соціальних мережах чи плейлистах).

Запоріжці знайшли у фільмі свої “болючі теми” при переході на українську та замислились над тяглістю процесу українізації.

Нагадаємо, що окрім Запоріжжя, офлайн-прем’єри відбудуться також і в Києві, Чернігові, Одесі, Харкові та Львові.

Анастасія Чобліна

Завантажити ще...