Стиль Запоріжжя: чи дотримуються «Коду міста» під час відбудови. ФОТО
У Запоріжжі програму «Код міста», затверджену у 2019 році, використовують для відновлення пошкоджених багатоповерхівок. Концепція визначає рекомендації щодо оформлення фасадів – від історичних пам’яток до типових будівель у спальних районах. «Відбудова. Запоріжжя» дослідила, як саме застосовують ці рекомендації під час реконструкції.
Тільки корисні та достовірні новини! Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Онлайн»!
За програмою «Код міста» фасади поділяються на такі типи:
- фасади пам’яток архітектури або містобудування;
- фасади цінної історичної забудови;
- типові фасади.
Найбільше уваги приділяють вигляду фасадів пам’яток архітектури та історичних будівель. Втім, більшість вимог залишаються рекомендаційними.
Як відновлюють історичні будівлі
Заступник голови департаменту архітектури та містобудування Запорізької міськради Леонід Тендітник зазначив, що лише декілька історичних будинків у Запоріжжі мають затверджений стиль. Для таких будівель розробляють спеціальні паспорти, які регулюють відновлення.
Один із прикладів – п’ятиповерхівка на Соборному, 44. У паспорті зазначені колір фасаду, стиль оздоблення, розміри вивісок і вигляд балконів. Відповідно до цих норм проводиться відбудова.


Якщо ж багатоповерхівка не має затвердженого паспорта, реконструкцію виконують з урахуванням стилю архітектури будівлі та загального вигляду вулиці. Наприклад, за цим принципом відновлювали будинок на Миру, 14.


У програмі «Код міста» також зазначено, що:
- колір фасаду історичної будівлі визначається на етапі розробки проєкту реставрації та не змінюється під час експлуатації;
- зовнішні фасади історичних будівель не утеплюють;
- кондиціонери та інше обладнання не повинні розміщуватись на архітектурних деталях.
Під час відбудови багатоповерхівки на проспекті Соборному, 151 на зовнішньому фасаді оновили плитку, а утеплення та фарбування проведено лише з внутрішнього боку будівлі.




Оформлення фасадів у спальних районах
Водночас для типових фасадів, що розміщені в спальних районах та на нецентральних вулицях, існують такі рекомендації:
- колір фасаду має відповідати навколишньому середовищу та загальному стилю будівлі;
- утеплення фасадів мають проводити комплексно, а не окремими ділянками;
- розміщення кондиціонерів має бути охайним та структурованим.


Проте, на практиці ці правила часто не дотримуються. Наприклад, дві багатоповерхівки на вулиці Зестафонській реконструюють у різних стилях.




За даними Prozorro, проєкт реконструкції Зестафонської, 8 передбачав два варіанти оформлення фасаду: стриманий і яскравий. Для реалізації обрали яскравий варіант.


Типові фасади, які не охороняються як пам’ятки культурної спадщини, мають менше обмежень. Водночас «Код міста» передбачає, що фасади на центральних вулицях спальних районів повинні ремонтувати комплексно та в одному стилі, аби уникнути візуального шуму.
Раніше «Відбудова. Запоріжжя» розповідала про вимоги до розміщення святкового декору на фасадах будинків.