Що таке «Зелені кімнати» для допиту дітей: чому це важливо і як вони працюють у Запоріжжі
«Зелені кімнати» – відносно нова для України методика роботи з дітьми. Фактично це місце для спілкування та допиту. Першу таку кімнату відкрили у Києві у 2021 році, згодом і в інших регіонах. Донедавна у таких приміщеннях здебільшого опитували дітей, які стали жертвами чи свідками насильства. Тепер спеціалісти працюють також зі свідками чи постраждалими від обстрілів чи злочинів в окупації. Нещодавно кілька «зелених кімнат» відкрили і у Запорізькій області. «Відбудова. Запоріжжя» розкаже детальніше – що це таке і чому це важливо.
Як все починалось
Першу «Зелену кімнату» в Запорізькій області відкрили у Мелітополі. Однак, із початком повномасштабного вторгнення вона, звісно, не працює. Принаймні у початковому вигляді та з першочерговою ідеєю, бо розташована у місцевому управлінні поліції, яке одним з перших захопили російські військові.
У Запорізькій області в грудні 2023 року, вперше за час повномасштабної війни, «Зелену кімнату» відкрили у Вільнянську. А у січні 2024 ще 2 кімнати запрацювали у Запоріжжі. Їх облаштувала громадська правозахисна організація «Егіда-Запоріжжя» за сприяння Програми Розвитку ООН в Україні. Фінансово проєкт підтримав Уряд Данії.
Наша організація є правозахисною і більшість її членів – це практикуючі адвокати. Ми знаємо, як відбувається судовий процес з середини. Тому ми розуміємо, що є велика проблема – дітей треба допитувати кілька разів. А це повторна травматизація. Для нас важливо, щоб такі «зелені кімнати» у Запоріжжі впливали на якість судових процесів і не приводили до повторної травматизації дітей, – каже голова правління ГПО «Егіда-Запоріжжя» Антоніна Шостак.
Будова кімнат однакова: це 2 суміжні приміщення: в одному з дитиною працює психолог чи ювенальний поліцейський, у сусідньому – сидить правоохоронець, який за допомогою камери слідкує за процесом. Бачити, що відбувається у сусідньому приміщенні, поліцейський чи слідчий може і через спеціальне скло, яке завдяки грі світла дитина бачить як дзеркало.
Кімнати максимально схожі на ігрові. Є розмальовки, олівці, іграшки, кінетичний пісок – все це допомагає налагодити контакт та розслабитись.
У кімнаті є також анатомічні ляльки, тобто вони мають груди, наприклад. Якщо мова йде про сексуальні злочини, то це для того, щоб дитина могла показувати яким чином це відбувалося Бо багато хто не може розповісти про такі речі. У сусідньому приміщенні сидить слідчий. Через мікрофон і блютуз-гарнітуру він може передати психологу запитання, які він вважає за потрібним поставити дитині, – розповіла Антоніна Шостак.
У ці кімнати можна зайти не проходячи через адміністративну будівлю поліції, бо є окремий вхід. Ми можемо під’їхати до нього на автомобілі. Відповідно дитина може і не зрозуміти, що знаходиться у поліції. І це буде гарно впливати на її подальший стан, – розказав на відкритті однієї з «зелених кімнат» начальник Запорізького районного управління поліції Сергій Бичін.
Все – заради комфорту
У «Зелених кімнатах» можуть опитувати:
- дітей, які стали жертвами фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства;
- дітей, які стали жертвами чи свідками злочину;
- дітей, які вчинили злочин чи правопорушення;
- дітей з неблагополучних родин;
- дітей, які займаються жебрацтво або бродяжництвом;
- дітей, які систематично покидають навчально-виховні заклади;
- дітей, які систематично вживають алкоголь або наркотики.
З такими категоріями дітей однозначно має працювати психолог, який має відповідний досвід роботи, знає дитячу психологію, знає яким чином ставити питання, щоб це було доступно для дитини. Якщо брати підхід правоохоронних органів, то у них є певні фахівці, які працюють з дітьми. Наприклад, ювенальні прокурори. Але з урахуванням війни в Україні, на наш погляд, дуже багато з них потребують додаткового навчання і додаткової спеціалізації з цього питання, – каже очільниця «Егіда-Запоріжжя».