Окупанти все активніше «націоналізують» майно на тимчасово окупованих територіях, зокрема і в Запорізькій області. Запорізька адвокатка Регіна Харченко в інтерв’ю «Відбудові. Запоріжжя» розповіла, що робити, тим, у кого залишилося майно на окупованих територіях: як оформити спадщину, чи можна продати майно на ТОТ та що робити після деокупації.

Що робити, якщо майно лишилося в окупації

– Чи законні дії росіян на ТОТ, що стосуються документів?    

– З проблемами, що на ТОТ видаються якісь довідки, акти, які підтверджують реєстрацію цивільного стану (народження, смерть, одруження, розлучення), ми стикаємось ще з 2014 року. Тобто з часів, коли Росія анексувала Крим. Україна вважає такі документи незаконними. Так само й інші цивілізовані країни. 

Є низка рішень Європейського суду з прав людини, який говорить про те, що права, свободи і можливості особи не можуть жодним чином страждати чи обмежуватися незалежно від того, що відбувається у державі чи між кількома державами. Тобто якщо люди з різних обставин залишились жити в окупації і отримують там документи, то засуджувати їх за це ми не можемо, тому що це робиться задля збереження життя.

Але якщо нам треба підтвердити якусь обставину відповідно до українських законів, ми знаємо як це зробити. Ми завжди людям казали: збирайте всі ці російські папірці, бо вони потрібні, щоб потім пройти відповідну процедуру і отримати вже українські документи.

– Що треба робити людям, у яких залишилось майно на ТОТ, аби не втратити право власності на нього?

– Найголовніше – це те, що у цих людей мають бути документи, які підтверджують право власності на це майно. Із самого початку говорилося, що якщо ви виїжджаєте, то з собою треба взяти ці документи: договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни, заповіт – будь-що. Обов’язково. Це стосувалось як житлових будинків, так і підприємств, складів, гаражів. 

Що стосується бізнесу, візьмемо до прикладу аграріїв. Якщо на ТОТ залишилось зерно, техніка, ангари, обладнання, то його 100% розкрадуть. Але знову ж таки – треба, аби у власника були всі необхідні документи, які підтверджують право власності. Це дасть, по-перше, можливість щось компенсувати, якщо є відповідні програми. По-друге, після деокупації можна буде приїхати і законно сказати «Це моє, у мене є на це документи». 

Стосовно захисту, скажу напевно більше як просто людина, а не адвокатка: можна подавати заяви до поліції і казати умовно «В мою хату заселились буряти», це ваше право. Але це не вирішить проблему, бо правоохоронні органи в Україні ніяк не можуть вплинути на те, щоб окупанти виїхали з вашої хати. Оскільки зараз ми не маємо доступу до цієї території, то не можемо там диктувати якісь свої права і вимагати дотримання своїх законів. Всі ці юридичні історії не ефективні. 

Що робити з майном на окупованій території Запорізької області: адвокатка відповіла на поширені запитання 
Регіна Харченко. Фото: надано спікеркою

Що робити, якщо документи на майно лишилися на окупованій території та як їх відновити

Якщо у людини немає з собою документів на житло, як їх відновити?

– Якщо так сталось і документи втрачені, їх вкрали чи ви забули взяти із собою, то теоретично все це можна поновити. Якщо все оформлювалось після 2013 року, то через реєстраторів можна отримати витяг з Реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо документи були оформлені у 90-х чи на початку 2000-х, то поновити їх складніше. Треба шукати БТІ, усі ці акти і так далі. Це складно і я не можу дати якийсь єдиний алгоритм, бо кожну ситуацію треба розглядати окремо. Складність ще у тому, що не всі документи можна відновити не маючи доступу до території. 

– Якщо людина незадовго до війни чи вже після 24 лютого 2022 року отримала у спадок майно, яке знаходиться на ТОТ, чи може вона оформити документи, які підтверджують право власності?

– До всього майна на ТОТ ми зараз не маємо фізичного доступу. Будь-які операції у реєстратора і у нотаріуса передбачають проведення оцінки об’єкта нерухомого майна. Оскільки суб’єкту оціночної діяльності не можна зараз виїхати і провести цю процедуру, то відповідно жодні нотаріальні дії і жодні дії, пов’язані з реєстрацією, з перереєстрацією, в українському законодавстві здійснити неможливо. Але є різні випадки і якось реєстрацію таки проводять. Можливо роблять оцінку по технічному паспорту чи по іншим документам. 

Що однозначно треба робити, так це відкривати спадкову справу поки не сплили законні строки. Візьмемо приклад, коли батьки похилого віку залишились в окупації і там померли, а їхні діти на підконтрольних Україні територіях отримали свідоцтво про смерть. На цьому не треба зупинятись. Треба йти відкрити спадкову справу до нотаріуса. Нехай він починає розбиратися у темі. А вже далі треба дивитись кожний випадок індивідуально. Якщо спадок – це просто рахунок в банку, на якому є кошти, то їх можна буде спокійно отримати. 

– Що робити людям, які живуть в окупації і їх змушують переоформлювати майно за російськими законами?

– У перший рік повномасштабного вторгнення мені у Фейсбук написала одна пані. Вона має кілька кіосків на ринку. Росіяни сказали, що спалять їх разом із товаром, якщо жінка не прийде до окупаційної адміністрації і не переоформить ці кіоски за російським законодавством. Виїхати вона не може, бо у неї лежачі батьки, а невеликий бізнес – єдине джерело доходу. Звісно, що єдиний вихід у такій ситуації – це йти і переоформлювати, як того хочуть росіяни. Це стосується всіх, хто не може виїхати з окупації з об’єктивних причин. Це єдиний вихід, якщо ви хочете там жити і не мати проблем. 

Тут ще важливо не забувати, що «чєловєк с автоматом всєгда прав». Тому, щоб зберегти своє життя, доведеться йти і переоформлювати. 

Якщо людина живе на ТОТ і оформила там спадок за російськими правилами, то коли цю територію Україна звільнить, треба буде проходити процедуру оформлення всіх документів ще раз, але вже за українським законодавством. Тобто подавати документи, поновлювати строки, пояснювати, що були в окупації і не мали доступу до органів державної влади України і так далі.

– Чи можна продати майно на ТОТ? 

– Якщо брати українське законодавство, то щоб щось оформити треба відповідний договір. Тобто людині, яка хоче купити це майно, треба піти до нотаріуса на підконтрольних Україні територіях і оформити все по українському реєстру. Але хто захоче купувати майно на ТОТ, не перебуваючи там, – питання риторичне.

Людина може поїхати в окупацію, оформити майно за російськими правилами, а потім вже продати охочим на ТОТ. Фактично за українським законодавством майно все ще буде належати їй. Бо російський договір купівлі-продажу в Україні ніхто не прийме. І якщо хтось на ТОТ купив будинок за російськими правилами, а потім територію, де розташований цей будинок, звільнили, то у покупця будуть проблеми. 

Що робити після деокупації території

– Що треба робити після деокупації, якщо у хаті живуть сторонні люди? 

– В України є певні плани щодо проведення деокупаційних дій. Першими на звільнені території зайдуть військові, аби зачистити їх. Потім зайдуть спецслужби: поліція, ДСНС, медики, органи державної влади, органи місцевого самоврядування. І це буде тривалий час. Тобто мешканці тих територій найімовірніше повернуться додому приблизно за півроку після деокупації. Російських військових там точно вже не буде і виганяти їх не доведеться. 

Якщо мова про якихось недобросовісних сусідів чи ще когось, які поселились у чужу хату і не хочуть виїжджати, якщо додому повернувся законний власник, треба просто зателефонувати за номером 102. Дуже проста процедура насправді. Але знову ж – для цього треба мати всі відповідні документи, які підтверджують право власності. 

– З початку квітня через «Дію» можна подати заяву про пошкоджену або зруйновану нерухомість в міжнародний Реєстр збитків. За інформацією Мінцифри, ці дані стануть основою для майбутніх репарацій. Чи реально взагалі отримати репарації від Росії?

– Зараз дуже багато суб’єктів господарювання – зокрема бізнес, який втратив багато чого –  всі судяться і кажуть, що «внаслідок обстрілів чи окупаційних дій ми втратили стільки то грошей, просимо ці кошти стягнути з окупантів». Люди зараз збирають всі ці рішення, щоб, коли буде відповідний міжнародний процес, отримати компенсацію. 

Отримати документи, що тобі хтось щось винен не складно, складно ці кошти реально стягнути. Звісно, що Росія сама не буде перераховувати нам гроші на рахунки. Країни, які хочуть допомогти Україні, можуть арештувати російські активи на своїх територіях і стягнути кошти на користь України. 

Сам процес виплат репарацій може зайняти десятки років. Але чим швидше ми переможемо, тим швидше отримаємо компенсації.


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів. 

Завантажити ще...