Що таке «Клуб білого бізнесу» та хто до нього входить?
З жовтня 2024 року в Україні почали формувати спеціальний перелік підприємців та компаній, що сумлінно виконують податкове законодавство. До так званого «Клубу білого бізнесу» зі всієї країни увійшло 8 255 платників, з яких майже 200 – із Запорізької області. Тому «Відбудова. Запоріжжя» вирішила розібратись, що таке «клуб білого бізнесу» і які переваги він надає.
Цікавитесь запорізьким бізнесом? Розповідаємо про нього в інстаграмі – підписуйтесь!
Що таке «Клуб білого бізнесу» і яка його мета?
Відповідно до закону №11084, в Україні почав функціонувати реєстр сумлінних платників податків, який дістав умовну назву «Клуб білого бізнесу».
«Клуб білого бізнесу» — це платформа для підприємців, які прагнуть працювати прозоро, дотримуватися закону та розвивати етичний бізнес в Україні. Його мета – об’єднати бізнеси, що сповідують високі стандарти, чесну конкуренцію та соціальну відповідальність.
Місія «Клубу білого бізнесу»: популяризувати чесне підприємництво, сприяти сталому розвитку компаній і формувати позитивний бізнес-клімат в країні. Також він має протистояти корупції й «тіньовим» схемам, які підривають довіру до бізнесу і гальмують економіку.
Які переваги «Клубу білого бізнесу»?
Учасники клубу отримують доступ до навчальних заходів, включно з тренінгами та семінарами, на яких можуть покращити управлінські навички й підвищити фінансову грамотність. Також їм надають юридичну підтримку: консультації з правових питань і допомогу, якщо на бізнес тиснуть несправедливо.
Крім того, їм доступні такі переваги:
- планові та позапланові документальні податкові перевірки не проводяться (за винятком окремих випадків);
- терміни проведення камеральних та документальних перевірок скорочено (5 та 10 робочих днів відповідно, а не 30);
- індивідуальні податкові консультації також надаються швидше (протягом 5 календарних днів, а не 15);
- за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким він зможе взаємодіяти.
Загалом участь у клубі покращує репутацію компанії й підвищує довіру клієнтів і партнерів. Вони можуть налагоджувати цінні бізнес-зв’язки з іншими компаніями, які працюють чесно та відкрито.
Як приєднатися до «Клубу білого бізнесу»?
Щоб стати членом «Клубу білого бізнесу», компанія повинна пройти кілька етапів.
- Подання заявки: підприємець або компанія заповнює анкету на сайті клубу, де вказує ключову інформацію про свою діяльність.
- Перевірка документів: рада клубу перевіряє офіційні документи компанії на відповідність принципам прозорості (звітність, сплата податків тощо).
- Оцінка репутації: проводиться незалежний аналіз відгуків від клієнтів, партнерів та співробітників компанії.
- Рішення Ради: на основі отриманих даних Рада голосує щодо прийняття кандидата в клуб.
Цей процес гарантує, що до клубу приєднуються тільки ті компанії, які відповідають його високим стандартам. За умовами, підприємство має працювати стабільно, не повинно перебувати у статусі ризикового платника податків чи мати борги. Також вчасно подавати звітність, не бути під санкціями, не перебувати у процесі банкрутства чи ліквідації.
Основні вимоги до компаній, що можуть долучитись до «Клубу білого бізнесу»:
- відсутність статусу ризикового платника податків;
- вчасні розрахунки за експортними та імпортними операціями;
- податковий борг не перевищує 51 тис. грн і не існує понад 30 днів;
- усі звіти подані вчасно, включно з фінансовою звітністю та звітами про КІК;
- відсутність боргів зі сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ);
- компанія не перебуває під санкціями та не відкривала процедуру банкрутства чи ліквідації;
- основний вид діяльності не змінювався в ЄДР протягом останнього року.
Хто вже є учасниками «Клубу білого бізнесу»?
До «Клубу білого бізнесу» входять представники різних галузей: IT-компанії, виробники товарів, агробізнес, юридичні фірми та освітні установи. Серед відомих учасників клубу — такі компанії, як ПРАТ «Агромаш», «SoftServe», «МХП», «Аптека 911» та освітня платформа «Prometheus», ТДВ «ТВЦ “Україна”».
У Запорізькій області, зокрема, до «Клубу білого бізнесу» найбільше увійшло підприємств, що займаються оптовою та роздрібною торгівлею (42 підприємства), переробною промисловістю (39 підприємств) та операціями з нерухомим майном (27 компаній).
Що відбувається у разі порушення принципів?
Якщо компанія-член порушує етичні або прозорі стандарти, її членство може бути переглянуто. Рада клубу проводить розслідування та, за необхідності, голосує за виключення компанії зі спільноти.
Список учасників «Клубу білого бізнесу» оновлюється щоквартально. Формування та оприлюднення переліку здійснює Державна податкова служба України.