Гуманітарний хаб «Саме тут» почав працювати у Запоріжжі після початку повномасштабного вторгнення. У ньому можуть отримати допомогу мешканці Мелітополя та Мелітопольського району, які виїхали з окупації. Загалом щомісяця послугами хабу користується близько 10 тисяч ВПО. Про те, як працює «Саме тут» та які послуги можуть отримати у хабі мелітопольські переселенці – читайте у репортажі «Відбудови. Запоріжжя».

Як у Запоріжжя працює простір допомоги «Саме тут»

Відкритий простір допомоги «Саме тут» було створено для комунікації та підтримки наших мешканців. Щоб попри відстань, яка вимушено розділила мешканців об’єднаного Мелітопольського району, ми залишалися частиною дружньої великої родини, – зазначав у 2022 році тодішній міський голова Мелітополя Іван Федоров. А зараз центр навіть жартома називають посольством Мелітополя у Запоріжжі. 

За 2 роки роботи у центрі зареєструвались більше 4 тисяч родин ВПО з Мелітополя та Мелітопольського району. 

У хабі переселенці отримують продуктові та непродовольчі набори, побутові речі та одяг, можуть оформити заявку на фінансову допомогу від міжнародних організацій. Окрім того, працюють лікарі: педіатр, сімейний лікар, дитячий кардіолог, гастроентеролог, дерматолог, невропатолог. Також у хабі можна отримати консультації юриста, психолога, спеціаліста з питань соцзахисту, працевлаштування чи пенсійного забезпечення. 

Простір допомоги «Саме тут»

У 2024 році в Запоріжжі запрацював ЦНАП Мелітополя. Найчастіше відвідувачі звертаються до установи, щоб зареєструвати місце проживання, отримати витяг з реєстру територіальної громади та оформити допомогу за пошкоджене або знищене майно. 

На додачу центр «Саме тут» організовує дозвілля для відвідувачів: екскурсії, майстер-класи, відвідини кінотеатрів, театрів, музеїв, цирків тощо. Переселенці можуть відвідати перукаря чи скористатися пральнею. 

Така допомога дуже цінна. Особливо коли багато ВПО перестали отримувати щомісячні виплати і загалом час дуже непростий. Ми поїхали зі своїх домівок, нам довелося все кинути і змінити своє життя. Якщо виникають якісь питання, то щоб знайти потрібного спеціаліста треба витратити багато часу та сил, потім ще треба якось до нього дістатися по місту, яке ти не знаєш. Дуже зручно, що багато з необхідних переселенцям послуг є в одному місці – центрі «Саме тут». Це полегшує життя і підтримує морально, – ділиться вимушена переселенка з Мелітополя Наталія.

У квітні цього року приміщення центру постраждало від ворожої атаки. За 2 тижні наслідки обстрілу ліквідували і хаб «Саме тут» відновив роботу. До слова, такі ж центри працюють у Дніпрі, Києві та Львові.

Який вигляд мав запорізький хаб до та після ворожої ракетної атаки. Фото: відкритий простір допомоги «Саме тут»

Які допомогу та послуги можуть отримати діти у хабі «Саме тут»

Для маленьких мелітопольців та їхніх батьків у Запоріжжі працює кілька локацій. Одна з них – Центр захисту та підтримки.  У просторі працюють, педагоги, психологи та фахівці із соціальної роботи. Вони працюють над стабілізацією психоемоційного стану родин, надають фахові консультації, проводять різноманітна заняття та тренінги. До роботи залучають партнерські організації.

Центр захисту та підтримки дітей та сімей 

З 2023 року в Запоріжжі з’явився і освітній хаб. Проводяться розважальні заходи, творчі майстер-класи, але окрема увага – навчанню. 

Ми робимо акцент на подоланні освітніх втрат. Проводимо заняття для різних вікових категорій з різних предметів шкільної програми. У хабі працюють наші мелітопольські вчителі на волонтерських засадах. Великою популярністю завжди користувались заняття для початкової школи: діти у форматі офлайн вчилися читати, писати, рахувати. Старші діти можуть відвідувати школу робототехніки або заняття із програмування. У травні ми запустили свою школу, щоб спробувати формат змішаного навчання. Тільки не для певної школи, а зібрали дітей з усіх шкіл міста Мелітополя, які зараз проживають у Запоріжжі. Зробили це, щоб провести роботу над помилками і з 1 вересня запуститися у повному обсязі, щоб наша освіта Мелітополя залишалася і щоб діти могли навчатися саме очно, – розповіла начальниця управління освіти Мелітопольської міської ради Олена Тюріна.

Заняття в освітньому хабі

Поруч із надолуженням згаяного часу під час онлайн-навчання стоїть питання соціалізації. Цей процес дуже важливий для розвитку дітей. 

Заради соціалізації і створювався освітній хаб. Тому що ми бачили, які діти приходили: замкнені, які бояться сідати поруч із кимось за парту, їм незручно дуже близько до вчителя. Діти дуже потребують соціалізації. У нас є дуже вдалий досвід: наші випускники з різних шкіл, які ходили до нас в хаб і готувалися до НМТ, дуже здружилися, стали повноцінним класом і зараз вони наполягають на випускному, – каже Олена Тюріна. 

Також цьогоріч вдалось відправити на відпочинок більше 300 переселенців з м. Мелітополя та Мелітопольського району. Діти відпочивали у таборах на Львівщині та Хмельниччині. Діти з родин вразливих категорій побували в Італії, Польщі та Австрії. Подорожі до Європи для родин пільгових категорій запланували і на це літо. 

Безплатні заняття спортом для ВПО у Запоріжжі

Організували у Запоріжжі роботу кількох спортивних секцій, аби переселенці з Мелітопольщини мали змогу займатися улюбленими активностями або спробувати щось нове для себе.

У 2023 році ми почали потроху відновлювати роботу секцій. Спочатку запустили футбол. У 2024 році у нас з’явилося приміщення, де розмістилося власне наше управління, і там є спортивна зала, де ми згодом запустили роботу секції з боксу. Буквально за 4 місяці 2 наші дівчинки дебютували на чемпіонаті України, дитяча команда стала чемпіоном Запорізької області. До речі, один з наших тренерів – це демобілізований воїн Дмитро Стоєв. Після боксу ми відкрили секцію зі стречингу і TRX, де у нас зараз тренується близько 40 жінок. А буквально кілька днів тому у нас було перше заняття секції настільного тенісу. Тобто зараз у нас працює 4 секції і займається близько 150 осіб, – розповів начальник управління фізичної культури та спорту Мелітопольської міської ради Валерій Газаєв.

Спортивні заняття для ВПО

Всі ці тренування виключно для вимушено переміщених осіб, але без прив’язки до Мелітополя. Тобто будь-хто з ВПО, з будь-якої області може безкоштовно приходити і займатися у нас. Якщо ми, вимушені переселенці, самі не будемо підтримувати один одного, то ніхто інший цього не зробить. Ми працюємо заради людей, щоб допомогти їм відволіктись від того горя, яке вони пережили, і трохи урізноманітнити їхнє дозвілля, – каже Валерій Газаєв.

У липні планується відкриття лікувально-діагностичного центру, який буде надавати повноцінну медичну допомогу переселенцям з Мелітополя та Мелітопольского району. Зокрема, консультації вузьких спеціалістів, ведення вагітності, лабораторна діагностика. 

Влада та місцеві мешканці мають звертати увагу на проблеми ВПО, бо це важливо для всієї країни – впевнені вимушені переселенці.

Залишати ВПО самотніми, наодинці з проблемами зараз – це погано не тільки для них, а це буде біда для всієї нашої спільноти у майбутньому. Бо люди залишаються сам на сам зі своїми проблемами і через це їхній психологічний стан дуже важкий. Це свого часу дасть про себе знати, – вважає вимушена переселенка Наталія.

Хаб «Саме тут» – контакти

Інформацію про роботу простору «Саме тут» можна дізнатись із соцмереж або за телефоном:

Канали «Саме тут» у телеграмі:

Сторінки «Саме тут» у фейсбуці:

Акаунт «Саме тут» в інстаграмі:

Яку ще допомогу можуть отримати ВПО з Мелітополя у Запорізькій області

Переселенці з Мелітополя та Мелітопольського району, які готові жити та офіційно працювати в Широківській громаді Запорізького району, можуть отримати там соціальне житло.

У червні для внутрішньо переміщених осіб віком від 18 років, які проживають у Запоріжжі, стартує практичний курс «Самооборона для жінок».

З 11 липня 2024 року для підприємців, які були змушені релокувати свій бізнес через повномасштабне вторгнення РФ, стартує національна практична освітня програма «Компас: рестарт та розвиток бізнесу».


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Завантажити ще...