Рейтинг прозорості місцевих рад: яка ситуація склалася у Запоріжжі
На початку повномасштабного вторгнення значна частина міських та обласних рад обмежила доступ громадян до публічної інформації. Однак на вимогу громадськості цей процес розпочали поступово відновлювати.
Рух «ЧЕСНО» дослідив відкритість місцевих рад в Україні за 2023 рік.
Зазначається, що наразі показники відкритості міських рад обласних центрів є досить високими. Одразу 15 рад отримали найвищий бал, серед яких Дніпровська, Рівненська, Тернопільська, Львівська, Луцька та інші.
Окремі умови найчастіше встановлюють у питаннях відвідування сесій ради та засідань комісій через можливі безпекові ризики і обмеження воєнного стану.
Лише Запорізька міська рада отримала у минулому році низький бал відкритості. Цей показник не покращується протягом останніх двох років, про що свідчать попередні дослідження руху «ЧЕСНО».
Як показав моніторинг, міськрада не публікує розпорядження про скликання сесії, порядки денні, проєкти рішень, протоколи та не транслює засідання.
За результатами моніторингу ситуація в облрадах менш позитивна. Максимальний бал мають лише пʼять обласних рад — Вінницька, Волинська, Одеська, Тернопільська та Рівненська.
Середні показники мають Чернівецька та Чернігівська ради. Натомість мінімальний бал відкритості ради отримала Київська облрада — 5 балів з 11 можливих.
Проблемна ситуація склалася з Полтавською облрадою, яка жодного разу не надала дані за три хвилі моніторингу. Також труднощі з оцінюванням рівня відкритості має й Запорізька облрада, адже за 2023 рік не відбулося жодного її засідання.
За даними дослідження, порівняно з низькими показниками першого моніторингу відкритості 2022 року переважна більшість місцевих рад в Україні у 2023-му значно покращила інформування. Тоді місцеві ради приховували свої рішення, прикриваючись війною та COVID. Наразі згадки про COVID взагалі відсутні, проте війна та обмеження воєнного стану залишаються актуальними.