П’ять громад Запорізької області розпочали роботу над Програмами комплексного відновлення
22 лютого у Запоріжжі провели підготовчий семінар з розробки програм відновлення для п’яти громад Запорізької області. Захід організувала Громадська організація «Спільно HUB» для представників Запоріжжя, Широківської, Михайло-Лукашівської, Біленьківської та Михайлівської громад Запорізької області.
Як розповіла «Відбудові. Запоріжжя» комунікаційна менеджерка «Спільно HUB» Тетяна Воскобойнікова, семінар – це перший захід в рамках реалізації проєкту «Розробка програм відновлення для п’яти громад Запорізької області».
Під час семінару говорили про суть, складові документу та етапи розробки програм відновлення. Познайомились з представниками та представницям громад та організації, а також експертками з Програм відновлення. Найбільша частина Програми – це аналітика, збір даних, систематизація. А важливість створення її в тому, щоб зрозуміти точку, в якій ми зараз знаходимось.
Головна мета проєкту – дати розуміння громадам з чого почати процеси відновлення. Дати інструменти залучення грошей на ці процеси через грантову підтримку. Відновити людський ресурс через ретрит та стимулювати залучення громадян в процеси прийняття рішень громади, – розповіла Тетяна.
Крім того, стало відомо, що команда «Спільно HUB» запланувала ряд заходів, щоб надати громадам всі доступні інструменти для написання якісних Програм комплексного відновлення.
Зокрема, до проєкту залучені експертки з Аналітичного центру Cedos, які будуть виконувати менторську функцію для громад в написанні якісних програм. Це – Уляна Джурляк, яка супроводжуєодну громаду. Анна Литовка та Богдана Бесчастна – мають по дві громади.
Кожна із них має досвід, і їхня задача не лише допомогти створити ці програми відновлення. А щестимулювати, щоб громади не забували про партисипацію – залучення громадскості. Адже це обов’язкова частина написання Програми комплексного відновлення, – уточнює комунікаційна менеджерка проєкту «Спільно HUB».
Також будуть проводитися додаткові семінари та воркшопи для кожної громади.
Так, планується організація Семінару з планування переосмислення дорожньо-транспортної інфраструктури з урахуванням інклюзії та безбар’єрності, який буде проводити к.т.н., доцент Віктор Перлов – експерт з безпеки руху та сталої мобільності, випускник програми ASIUD від CANactions та Літньої школи міської мобільності від TUMI.
Віктор Перлов має досвід проведення міських досліджень та розробки стратегічних документів громади, є чинним депутатом Вінницької міської ради.
Крім того, будуть організовані семінари з імплементації програм та проєктного менеджменту за участі Світлани Ткаченко – голови Правління ГО «Точка доступу», яка є експерткою з розвитку ОГС (організацій громадянського суспільства), стратегічного планування, проектного менеджменту та з використання інструментів громадської участі.
Як повідомили в Громадській організації «Спільно HUB», в кінці травня відбудуться обмінні поїздки ОГС в громади, які вже мають певні напрацювання. Так, Запоріжжя поїде до Вінниці, а громади Запорізької області – до Чернігівської/Київської областей.
Зараз Вінниця вважається мало не взірцевою на рівні України в плані транспортного планування, доступності, інфраструктурі, комфорту для людей та партисипації. Саме для обміну досвідом з громадами інших областей і організовуються ці обмінні поїздки , – розповідає Тетяна.
Крім того, влітку відбудуться публічні консультації та презентації напрацювань Програм комплексного відновлення. Це є обов’язковими згідно з законодавством.
Довідка
Програми комплексного відновлення – стратегічні документи, у яких громади викладають свої плани відбудови на середньострокову перспективу. Вони створюються з урахуванням усіх факторів, викликів та потреб, які можуть грати важливу роль для їхнього розвитку у майбутньому. Всі програми напрацьовуються на період до 2027 року. На разі вже 126 громад прийняли рішення про розроблення ПКВ на своїй території.
Варто зазначити, за словами заступника Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталії Козловської, за підтримки міжнародних проектів та власними силами розробляється вже кілька десятків програм комплексного відновлення, здійснюється їх розробка у більшості областей.
Крім того, голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк стверджує, що оприлюднення відомостей про програми на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) – запорука успішної реалізації ПКВ. 19 громад та 13 областей вже опублікували відомості про програми у ЄДЕССБ.
Програми комплексного відновлення громад будуть ґрунтуватися та гармонійно доповнювати обласні програми відновлення.