“Паспортний терор”, боротьба з підпіллям та депортація – про життя в окупації на Запоріжжі
Для мешканців частини Запорізької області 2023 рік став другим роком окупації. Російська влада продовжує проводити примусову паспортизацію місцевого населення, здійснювати пошук “нелояльних громадян” і боротьбу з українським підпіллям, а також сприяти депортації жителів регіону.
Про це розповіли на пресконференції щодо ситуації на ТОТ у 2023 році та виклики 2024 року в медіацентрі “Україна-Укрінформ”.
“Паспортний терор“
Так звані “закриті звіти” росіян свідчать про те, що кремлівський режим вдається до всіляких заходів з посилення насильницької паспортизації українців на окупованих територіях, однак попри це має проблеми з їх виконанням.
“Паспортизацію проводять під прямим тиском та репресіями, а також непрямими заходами через неможливість влаштуватись на роботу, отримати різноманітні довідки, переоформити майно, авто чи землю. Тим не менше, рівень її незадовільний та не покриває усі поставлені задачі”, – розповів представник ГУР Андрій Юсов.
За його словами, фіксується також незадовільна підготовка до зимового періоду, зокрема проблеми з опаленням, роботою всієї комунальної сфери і громадського транспорту.
Пошук “нелояльних громадян“
Робота російських спецслужб, зокрема на окупованій частині Запорізької області, полягає передусім у залякуванні місцевого населення та придушенні протестних настроїв. У 2023 році контроль за місцевими мешканцями значно посилився, росіяни постійно шукають та оновлюють базу “нелояльних громадян”.
За словами представника Сил спеціальних операцій, окупанти вдаються до різних методів пошуку проукраїнськи налаштованих людей. Наприклад, у другому півріччі 2023 року почали діяти так звані “мобільні блокпости”, що пересуваються містами і можуть стати в будь-якому місці та облаштувати тимчасовий пункт.
“Якихось правил проходження перевірки не існує. Якщо людина просто не сподобалась, або щось не так сказала, або не мала російського паспорту – для російських спецслужб це вже є причина відправити її на підвал чи піддати тортурам. Вони можуть тривати від тижня до двох місяців”, – зазначив представник ССО.
Незаконна депортація
Російська окупаційна влада на ТОТ проводить незаконну депортацію українців. Мова йде в першу чергу про десятки тисяч вивезених дітей з території України.
“Відбувається це абсолютно різними методами. Найпростіший спосіб – інтернати, з яких вивозять дітей, що перебувають без опіки батьків на територію РФ. Інший момент – лікування у так званих російських санаторіях, звідки діти зазвичай вже не повертаються”, – пояснив представник Нацспротиву.
За його словами, в Росії діє низка соціальних програм, що передбачають доплати за усиновлення українських дітей.
Переселенці з РФ
На окуповані території, в тому числі Запорізьку область, російська влада масово завозить росіян переважно з депресивних регіонів. Йдеться передусім про освітян, медиків, енергетиків, представників судів та прокуратури.
Як розповіли на брифінгу, за рахунок роботи на ТОТ зазвичай ці фахівці отримують надбавки до заробітної плати та працюють на ротаційній основі впродовж трьох місяців.