Потрібно будувати, а не перебудовувати зламане, знищене. Це буде дешевше і корисніше ― координатор “Добробат Запоріжжя” Ярослав Ковалев
У жовтні 2022 року у Запоріжжі з’явився осередок добровольчої будівельної організації “Добробат“. Її спеціалізація ― fast recovery, тобто швидке відновлення зруйнованого російським повномасштабним вторгненням житла та інфраструктури. Починав “Добробат” з відбудови деокупованих територій Київщини. Проте згодом “Будівельний батальйон” почав масштабуватися, його осередки є у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Миколаївській, Запорізькій та Херсонській областях.
“Відбудова. Запоріжжя” поспілкувалася із координатором запорізького “Добробату” Ярославом Ковалевим про особливості швидкої відбудови у прифронтовому місті, нестачу кваліфікованих кадрів і фінансування та загальні досягнення “батальйону” за рік роботи у Запоріжжі.
― Розкажіть, коли та як виник осередок “Добробату” у Запоріжжі?
― Осередок “Добробату” у Запоріжжі виник у жовтні 2022 року. На початку повномасштабної війни я організував громадську організацію “Руки Запоріжжя”, яка займалася фортифікаційними укріпленнями міста. 11 жовтня, коли були сильні прильоти по місту, наші волонтери допомагали на завалах. Тоді до мене звернувся куратор волонтерів з “Добробату” із пропозицією організувати осередок їх організації у Запоріжжі. Так і розпочали роботу.
― Які відновлювальні роботи проводить будівельний батальйон?
― У нас є три основні напрямки роботи. Перший ― оперативна робота. Це коли у Запоріжжі або в передмісті є “прильоти”. Тоді до нас можуть звернутися ДСНС або старости ОТГ, щоб ми приїхали та оперативно допомогли. Переважно мова йде про розгрібання завалів, ізоляцію вибитих вікон, тимчасовий ремонт дахів тощо.
Другий напрямок ― поточна відбудова. Для нього вже потрібні будівельні матеріали. Їх надають благодійні організації, самі громади, або місцева влада. Тут мова йде безпосередньо про будівельні роботи, відбудову. В основному це будівлі, квартири та інфраструктура: школи, медичні заклади, дитячі садки і так далі.
І третій напрямок багато в чому схожий на попередній, але тут вже ми звертаємося до фондів чи організацій допомогти нам з відновленням тих чи інших об’єктів. Якщо хтось зголошується допомогти, виділяє гроші, і тоді ми вже закупаємо матеріали та беремося до відновлення.
― Чи є проблема з набором волонтерів до команди та кого саме не вистачає?
― Загалом рук не вистачає! А особливо бракує фахових будівельників: від тих, хто вміє класти цеглу, до тих, хто професійно робить ремонт в середині приміщення. Наразі до роботи у нас залучено десь до 30 осіб.
Особливо треба багато людей на оперативних роботах, коли є “прильот” чи кілька. Іноді потрібно і 50-70 людей. Зазвичай ми розбиваємось на бригади по 7-8 осіб і чим більше бригад, тим більша буде ефективність. Комунальники та ДСНС фізично не встигають виконати всі роботи самостійно. До того ж зараз йдуть холоди і люди не можуть жити в приміщенні, в якому немає вікон або даху. Треба оперативно допомагати з цими питаннями.
Стосовно поточних робіт тут важлива не кількість, а саме якість. Тому, що один спеціаліст здатен замінити 5-7 людей, які не є фахівцями. Загалом у нас працюють дуже різні люди – ІТвці, лікарі, студенти, менеджери тощо. Тож вони можуть приєднатися та допомагати, коли не зайняті основною роботою.
Фото: Facebook-сторінка “Добробату”
Приєднуються до нас люди переважно завдяки неформальним зв’язкам. Хтось через знайомих, а інші долучаються безпосередньо на об’єктах, де працюємо. Наприклад, людина просто йшла повз локацію, де були волонтери “Добробату”, вирішила допомогти, а згодом приєднується до нас. Іноді спрацьовує зовнішня реклама чи телеграм-канал Добробат Запоріжжя, у якому також можна долучитися до нашої організації.
― Які особливості відбудови у Запоріжжі, загалом які обсяги роботи? Розкажіть, що вже вдалось відновити за допомогою вашої команди та що ще плануєте зробити?
― Не можу сказати, що у Запоріжжі є об’єкти, які ми відновили повністю. Є село Степне, де був великий “прильот”. Тоді розбомбило школу, повибивало вікна і розламало дах. Ми замінили на даху дитячого садку шифер, а у школі повністю ізолювали вікна. Але нові склопакети там і досі не встановили, вікна просто забиті фанерою.
Також є Хортицька академія, у яку було декілька влучань. Вона сильно розбита. Наші волонтери зробили там 3 кабінети для того, щоб вчителям хоча б було де сісти та розпочати навчання. Також ми закрили склом понад 90 вікон, це треба, щоб просто зберегти приміщення. Але є великі проблеми з дахом, його фактично повністю розбито у всіх 4-х корпусах. І ще є близько 200 вікон забитих простою фанерою. Через це будівля руйнується.
Фото: Facebook-сторінка “Добробату”
Ще є запорізький дитячий садок № 142 “Горобчик”, у який теж прилетіло. Ми там замінили всі вікна, але корпус також залишається в аварійному стані і його треба ще повністю відновити.
За нашими підрахунками, протягом цього року нам вдалось допомогти майже 500 родинам. Це якщо говорити про будинки і квартири. Якщо рахувати школи, садочки і медичні заклади, то це десь 12 об’єктів.
― Яка наразі ситуація із фінансуванням та хто є основними донорами організації?
― У фінансовому плані ситуація досить складна, особливо у Запоріжжі. Я гадаю, що причиною того є близькість міста до лінії фронту. Міжнародні організації не поспішають допомагати, тому що є постійні “прильоти”. Загалом донорів багато, серед них є і наші, українські. До прикладу, з відновленням Хортицької академії допомагали, зокрема, такі великі організації як Mondo та USAID.
Фото: Facebook-сторінка “Добробату”
― Чи співпрацюєте ви з місцевою владою? У чому полягає ця співпраця, можливо, були якісь перешкоди чи, навпаки, спільні вдалі проєкти?
― Влада дуже хоче, щоб все відновлювалось, але у них є свої проблеми з фінансуванням. Коли є фінансування ― все вдається, і навпаки. Ми не настільки тісно співпрацюємо із міською владою. Вона нам допомагає, ми допомагаємо їй.
― Чи планує команда “Добробату” долучитись до відновлення укриттів у Запоріжжі?
― Якщо буде фінансування. Ми дивились декілька проєктів і у нас є бажання це робити, але для цього необхідно мати відповідне фінансування, а в нас його поки що немає.
― На вашу думку, якою має бути відбудова Запоріжжя та за якими принципами вона має впроваджуватись?
― Якщо дивитись на шкільні заклади, то тут, по-перше, повинні бути не укриття, а бомбосховища з обов’язковою можливістю там вчитися. По-друге, мабуть, потрібно будувати, а не перебудовувати зламане, знищене. Необхідно будувати нове, більш якісне та модернізоване. Це буде значно дешевше і корисніше.