Понад 600 мешканців Запорізької області отримали компенсацію за пошкоджене та знищене житло
Станом на 14 травня 2024 року у реєстрі знищеного та пошкодженого майна у Запорізькій області налічується майже 12 тисяч будинків. Нині вже 672 жителі регіону отримали компенсацію за програмою «єВідновлення». Про це під час брифінгу розповів директор департаменту житлово-комунального господарства та будівництва ЗОВА Віталій Литвиненко, передає «Відбудова. Запоріжжя».
За його словами, право на компенсації сьогодні мають лише мешканці Запоріжжя і Запорізького району, а також жителі двох громад Пологівського району – це Воздвижівська та частково Преображенська.
Скільки заяв погодили на відновлення пошкодженого житла
Як розповів посадовець, власникам пошкодженого житла погодили 785 заяв, загальна сума виплат склала 57 млн грн. Натомість ще 412 власникам – відмовили у наданні компенсації.
Що стосується статистики по компенсації за пошкоджене майно, то лідер тут місто Запоріжжя – 430 задоволених заяв, 206 заяв – це Комишуваська громада. На третьому місці Кушугумська, на четвертому та пʼятому – Степненська й Таврійська громади, – сказав Віталій Литвиненко.
За умовами програми, кошти надаються, якщо житло пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022-го, розміщене на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії, а також підлягає відновленню.
Розмір виплат залежить від ступеня пошкодження житла: проведення ремонту категорії А (до 200 тисяч) та категорії Б (від 200 до 500 тисяч).
Скільки сертифікатів видали власникам зруйнованого житла
Натомість ще 150 заявок надійшло на компенсацію за знищене майно. З них власникам зруйнованого житла видали 75 сертифікатів на суму 94 млн грн.
Щодо знищеного майна, то переважна більшість компенсацій отримана за пошкоджене житло у Запоріжжі (43 заяви) та Комишуваській громаді (23 заяви). По іншим дев’яти громадам – по дві заяви та менше, – сказав Віталій Литвиненко.
Програма компенсації за знищене житло передбачає отримання сертифіката на придбання нової домівки або грошові виплати на самостійну відбудову. Взяти участь у ній можуть власники житла, знищеного в результаті бойових дій після 24 лютого 2022-го. Комісія має визнати житло як непридатне для життя, що не підлягає ремонту.
Суму сертифіката розраховують за спеціальною формулою. Максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру – 350 тисяч грн, за будинок – 500 тисяч грн.
Чому відмовляють у наданні компенсації
Компенсацію можуть отримати громадяни України, які зареєстрували право власності в державному реєстрі майнових прав. У Запорізькій області є проблеми щодо сільських територій, де не оформлені документи на будинки та земельні ділянки. Окрім цього, є й низка інших причин відмов.
По-перше, бувають випадки, коли майно не зареєстровано, або подано недостовірні дані. Також є обмеження у наданні компенсації відносно тих, хто має кримінальну відповідальність за державну зраду та інші норми законодавства. Якщо брати багатоквартирні будинки, то мешканці квартир не можуть отримати компенсацію за знищене майно, якщо будинок буде відремонтовано капітально, – зазначив Віталій Литвиненко.
Усього у реєстрі знищеного та пошкодженого майна в Запорізькій області налічується близько 10 тисяч приватних будинків та майже 2 тисячі – багатоквартирних.