Бердянськ у мешканців Запорізької області завжди асоціювався з морем, літнім відпочинком та портом. Проте вже понад 2 роки місто знаходиться в окупації. З початком повномасштабної війни кількадесят тисяч мешканців Бердянська виїхали на підконтрольні Україні території. Водночас окупанти завозять у місто корінних росіян та використовують порт Бердянська, як логістичний вузол для постачання своїм військам. «Відбудова. Запоріжжя» поспілкувалась з очільницею Бердянської міської військової адміністрації Вікторією Галіціною про те, що зараз відбувається у місті, з якими проблемами найчастіше зустрічаються ВПО з Бердянська та чи є план відновлення міста після деокупації.

Що відбувається у Бердянську у 2024 році

Яка зараз ситуація у Бердянську? Які труднощі життя в окупації?

– Бердянськ – це курортне місто, і окупанти вже другий рік поспіль намагаються організувати курортний сезон. У цьому році загарбники подвоїли тиск на бізнес, вимагають, щоб підприємці працювали відповідно до російського законодавства. Ще один з проявів тиску – вимога до бізнесу змінювати вивіски на російськомовні. Також відпочинок у Бердянську намагаються рекламувати, зокрема залучають блогерів. Проте результату це не має, росіяни бояться їхати до міста.

Разом з тим окупанти вирішила повернути старі радянські назви 69 вулицям, які були перейменовані у 2016. Також почастішали випадки покарань за «екстремістські» публікації в соцмережах. Російські спецслужби дуже ретельно перевіряють особисті сторінки бердянців і штрафують чи навіть арештовують за пости кількарічної давності. Та найбільше турбує загарбників земля. Зараз вони активно «виявляють» власників земельних ділянок, зокрема і щоб привласнити майно тих, хто виїхав з окупації. 

Також у місті зараз постійні перебої зі світлом та водопостачанням, зв’язком тощо. Особливо гостро стоїть проблема із водою. Її постачають з водосховища та свердловин, проте ця вода не придатна для пиття.

Вікторія Галіціна. Фото: Бердянська МВА

Розкажіть про руйнування на території міста. Чи відомо скільки об’єктів пошкоджено, що це за об’єкти?

– З початку повномасштабного вторгнення у Бердянську та громаді не було активних бойових дій. Тож у місті та навколишніх селах руйнувань в житловому секторі немає. Проте ЗСУ регулярно наносять ураження окупантам, зокрема і на території порту. Мова йде не тільки про ракетні удари, а й про точкові підриви. 

На приклад по аеродрому в Бердянську було вперше вдало застосувано американські ракети ATACAMS. Також були удари по базі відпочинку Дюна, де розквартировувалось вище керівництво російського військового угрупування та багато інших прикладів. 

Що зараз відбувається з портом у Бердянську?

– Бердянський порт окупанти перетворили на один з центрів військової логістики. Через порт доволі часто завозять озброєння та боєприпаси. На початку цього року ЗСУ вдало відпрацювали один зі складів на території порту. Крім того, порт використовують для вивезення краденого зерна та металобрухту. За підсумками минулого року окупанти повідомляли, що підприємство опрацювало 244 тисячі тонн вантажів. До війни цей показник обраховувався мільйонами тонн. Також відомо, що окупанти заборговують портовикам зарплати.

Чи відомо скільки приблизно мешканців залишилося у Бердянську, скільки виїхали на підконтрольні Україні території або закордон? Чи завозять окупанти до міста росіян (як це відбувається у Мелітополі, Маріуполі)?

– Наразі не можна сказати, скільки людей зараз живе у Бердянську. З моменту окупації з міста виїхала приблизно половина мешканців. Частина з них в Україні, частина за кордоном. Люди продовжують виїздити навіть після того, як закрили прямий проїзд на підконтрольну Україні територію. Зазвичай у цьому допомагають приватні перевізники, які здійснюють рейси через Європу.

Але агресор заселяє українських територій вихідцями з росії. Впроваджується програми «Земський вчитель», «Земський лікар», «Земський працівник культури» та інші. Вони передбачають разові виплати до 2-х млн рублів всім охочим працювати в окупації. Також окупанти пропонують іпотечне кредитування на вторинному ринку нерухомості, зокрема для  «ветеранів «сво» та «правоохоронців». Водночас помічаємо, що колаборантів на посадах все частіше змінюють корінними росіянами.

Яку допомогу можуть отримати ВПО з Бердянська у Запоріжжі

Як працюєте з бердянцями, які виїхали з окупації?

– Громадяни, зареєстровані в Бердянській МТГ, які перебувають на підконтрольній території, можуть звернутися за одноразовою допомогою. Її можна отримати у звʼязку зі звільненням з полону, смертю членів сімʼї, потребою в реабілітації тощо. Також ми надаємо допомогу на поховання осіб, що мали зареєстроване місце проживання в Бердянській МТГ. 

Разом з партнерами організовуємо відпочинки та заходи для дітей з Бердянської громади. На базі нашого гуманітарного хабу для дітей є гурток із арт-терапією та психолог. Крім того, деякі родини можуть отримати 2000 гривень фінансової допомоги на дитину. Це можуть бути

  • діти діючих військовослужбовців;
  • діти учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  • діти з малозабезпечених сімей;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування та опіки;
  • діти з інвалідністю;
  • діти загиблих Захисників чи Захисниць України.

Наші ВПО можуть звернутися до нас за консультаціями із юридичних та соціальних питань. Іноді організовуємо тренінги для бердянців, на приклад, як виявити вибухонебезпечні предмети тощо. Допомагаємо пройти верифікацію на грошову допомогу від міжнародних донорів. 

А у бердянському гуманітарному хабі щодня зранку можна отримати свіжий хліб, кожного місяця – продуктовий набір. Також ми видавали інші речі першої необхідності: гігієнічні набори, ковдри, сертифікати на одяг та взуття тощо.

З якими проблемами зараз найчастіше стикаються ВПО з Бердянська?

– Разом з партнерами проводили дослідження проблем та потреб ВПО Бердянської громади. Завдяки цьому зʼясували, що найбільше бердянці потребують гаджетів для дітей, фінансової допомоги, працевлаштування, продуктових та гігієнічних наборів, адміністративних, соціальних послуг та психологічних, юридичних консультацій. Тепер ми маємо чіткіше уявлення щодо того, на які гранти подаватися і які заходи прописувати у програмах, щоб залучити донорів для забезпечення цих потреб.  

Як плануєте повертати бердянців з приймаючих громад додому після деокупації?

– Повернення людей та бізнесу до Бердянська це надзвичайно складний процес і пов’язаний він буде напряму з безпековою складовою. Ідеальний варіант – деокупація Бердянська і завершення війни. Без постійних загроз обстрілів, терористичних актів з боку держави-агресора. В такому випадку спонукати повертатись людей та бізнес до Бердянська мають спільні проекти держави, міжнародних партнерів та міської влади. Зі свого боку ми готові розглядати пільгові умови на оподаткування місцевого бізнесу на певний період часу для підвищення інвестиційного клімату Бердянська. 

Як працює влада Бердянська у Запоріжжі

На що зараз витрачаються податки, які надходять до бюджету Бердянська? Чи багато ФОПів та підприємств змінило реєстрацію? 

Сьогодні міський бюджет складають переважно дотації та субвенції державного бюджету. За прогнозами у 2024 році бюджет Бердянська складе 565,5 мільйонів гривень. Власні надходження – це 84,2 мільйонів, тобто 14,9%. Після того, як у 2024 році ПДФО з зарплати військових та поліцейських почали зараховувати до державного бюджету, місцевий бюджет втратив 169,1 мільйонів гривен. 

У цьому році Бердянськ виділи близько 32% від загального фонду бюджету на підтримку війська. Крім того, у нас продовжують діяти власні програми підтримки мешканців громади та  військовослужбовців з Бердянської ТГ. Зокрема виплачуємо разову матеріальну допомогу членам сімей загиблих військовослужбовців. 

Також підтримку отримують поранені та звільнені зі служби за станом здоровʼя військові. Загалом мова йде про суми від 10 до 50 тисяч гривень. Чинним військовим з Бердянська виділяємо по 10 тисяч гривень на особу. У 2024 році на це є 12 мільйонів гривень.

Чи є план відновлення Бердянська? З чим будете працювати в першу чергу?

Свого роду стратегія відновлення прописана в Планах деокупації нашої громади. Прораховано різні варіанти відновлення нормального функціонування міста, в залежності від обсягів руйнувань. Можна сказати, що прописано оптимістичний та песимістичні сценарії. Але досвід деокупації Херсону показує, що незалежно від пропрацьованих сценаріїв, реальність може вимагати миттєвих рішень.

Як я вже казала, все залежатиме від обставин деокупації, поточної обстановки на лінії бойового зіткнення та перспектив завершення війни. Головне завдання, яке стоїть перед нами – це всебічна підтримка військових. Саме від успіхів ЗСУ на фронті залежатиме перспектива нашого повернення додому.

 


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Завантажити ще...